Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

Bezzwrotna pomoc finansowa

Bezzwrotna pomoc finansowa

  1. Ze środków funduszu mogą być udzielane bezzwrotne zapomogi finansowe:
    1) w związku z indywidualnymi zdarzeniami losowymi, klęskami żywiołowymi, długotrwałą chorobą – dwa razy w roku kalendarzowym;
    2) w związku ze śmiercią najbliższego członka rodziny (współmałżonka, dziecka w rozumieniu § 4 ust. 2 pkt 2 Regulaminu świadczeń socjalnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, rodzica, teścia lub teściowej) – na wniosek złożony do 12 miesięcy od daty zgonu;
    3) w związku z trudną sytuacją życiową, rodzinną i materialną, w tym z tytułu urodzenia dziecka – dwa razy w roku kalendarzowym, niezależnie od skorzystania z zapomóg wymienionych w ppkt 1 i 2.
  2. Zapomogę przyznaje się w oparciu o udokumentowany wniosek, wnioskodawcom uprawnionym do świadczeń w dniu przyznawania świadczeń.
  3. Wnioskodawcą może być osoba uprawniona, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach, w uzgodnieniu z uprawnionym, z wnioskiem może wystąpić kierownik jednostki organizacyjnej zakładu lub przewodniczący związków zawodowych.
  4. W szczególnie uzasadnionych przypadkach kanclerz może przyznać w roku kalendarzowym więcej niż 2 zapomogi (o których mowa w pkt 1 ppkt 1 i 3), podwyższyć kwoty zapomóg ponad wartości określone w tabelach oraz przyznać zapomogę osobie, której średni miesięczny przychód na jednego członka rodziny przekracza kwotę górnej granicy tabel, o których mowa w § 5 ust. 8 Regulaminu świadczeń socjalnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, po uzgodnieniu z właściwymi organami związków zawodowych.
  5. Wnioski o przyznanie bezzwrotnej zapomogi należy składać w dziale socjalnym do końca każdego miesiąca. W miesiącu można złożyć jeden wniosek o jedną zapomogę.
    W przypadku małżeństw zatrudnionych u pracodawcy, w miesiącu wniosek może złożyć każdy z małżonków.
  6. Do wniosku o zapomogę wymienioną w pkt 1 ppkt 1 i 2 oraz zapomogę z tytułu urodzenia dziecka, należy załączyć dokument potwierdzający zaistniałą sytuację, tj.:
    1) w przypadku długotrwałej choroby – zaświadczenie lekarza o długotrwałej (przewlekłej) chorobie;
    2) w przypadku śmierci członka rodziny – kserokopię odpisu skróconego aktu zgonu, a w przypadku zgonu teścia lub teściowej dodatkowo odpis skrócony aktu małżeństwa wnioskodawcy;
    3) w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych (np. kradzież, włamanie, pożar, zalanie, nieszczęśliwy wypadek) i klęsk żywiołowych – zaświadczenie odpowiedniego organu, kopię protokołu, itp.;
    4) z tytułu urodzenia dziecka – kserokopię odpisu skróconego aktu urodzenia.
  7. Zapomogę wypłaca się nie później niż w terminie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym został złożony wniosek.

Informacje dotyczące przyznania zapomogi można uzyskać osobiście w Dziale Socjalnym, (Rektorat, pok. 416), telefonicznie (56 611 20 89) bądź za pośrednictwem poczty elektronicznej (malgorzata.szymanek@umk.pl lub ds@umk.pl).

Wysokość bezzwrotnej pomocy finansowej związanej z indywidualnym zdarzeniem losowym, klęskami żywiołowymi, długotrwałą chorobą, trudną sytuacją życiową, rodzinną i materialną (w tym z tytułu urodzenia dziecka) lub z tytułu zgonu znajduje się w Tabeli VI i VII

Tabele dofinansowań (488KB, pdf)


Przydatne dokumenty:
Wniosek o przyznanie bezzwrotnej zapomogi (542KB, pdf)