Zwrotna pomoc finansowa na cele mieszkaniowe
- Ze środków funduszu mogą być udzielane zwrotne pożyczki na cele mieszkaniowe, zwane dalej „pożyczkami”, z przeznaczeniem na:
1) remont budynku lub lokalu mieszkalnego;
2) zakup budynku lub lokalu mieszkalnego;
3) wykup lokalu mieszkalnego;
4) uzupełnienie wkładu budowlanego;
5) budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego;
6) adaptację pomieszczenia na cele mieszkaniowe;
7) rozbudowę, przebudowę i modernizację budynku lub lokalu mieszkalnego;
8) spłatę kredytu bankowego udzielonego na cele mieszkaniowe. - Pożyczki, o których mowa w pkt 1 ppkt 1-7 przekazywane są na rachunek bankowy wskazany przez wnioskodawcę.
- Pożyczka, o której mowa w pkt 1 ppkt 8 przekazywana jest wyłącznie na rachunek bankowy banku, który udzielił kredytu.
- Podstawą wypłaty pożyczki jest zawarta między pożyczkobiorcą a pracodawcą umowa ustalająca warunki udzielenia i spłaty pożyczki.
- Spłata pożyczki rozpoczyna się w terminie i na warunkach ustalonych w umowie pożyczki, nie później jednak niż po upływie dwóch miesięcy od dnia jej przyznania.
- Wnioski o przyznanie pożyczki można składać w dziale socjalnym przez cały rok.
- W przypadku pożyczek wymienionych w pkt 1 ppkt 2–8 do wniosku należy załączyć dokumenty (kserokopie potwierdzone za zgodność z oryginałem), z których wynika, że otrzymana kwota pożyczki będzie faktycznie przeznaczona na cel wskazany we wniosku, tj.:
1) w przypadku pożyczki na zakup domu lub mieszkania – umowę sprzedaży zawartą w formie aktu notarialnego (dopuszcza się przedłożenie umowy przedwstępnej, przy czym wymagane jest przedłożenie aktu notarialnego do 3 miesięcy od zawarcia umowy przyrzeczonej); nieprzedłożenie wymaganego dokumentu w wyznaczonym czasie spowoduje, że pożyczkobiorca będzie zobowiązany do natychmiastowego zwrotu udzielonej pożyczki;
2) w przypadku pożyczki na wykup lokalu mieszkalnego – aktualne zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej o zamiarze nabycia lokalu mieszkalnego i jego cenie;
3) w przypadku pożyczki na uzupełnienie wkładu budowlanego – aktualne zaświadczenie o wysokości wymaganego wkładu budowlanego, wystawione przez spółdzielnię mieszkaniową, Towarzystwo Budownictwa Społecznego, itp.;
4) w przypadku pożyczki na budowę domu jednorodzinnego – uprawomocniony dokument uprawniający do rozpoczęcia budowy i kosztorys prac budowlanych podpisany przez osobę z uprawnieniami budowlanymi np. kierownika budowy lub inspektora;
5) w przypadku pożyczki na adaptację pomieszczenia na cele mieszkaniowe – zatwierdzony przez właściwy organ zakres prac adaptacyjnych, kosztorys prac adaptacyjnych, tytuł prawny do pomieszczeń, których dotyczy przebudowa;
6) rozbudowę, przebudowę i modernizację budynku lub lokalu mieszkalnego – dokument stwierdzający prawo własności nieruchomości oraz uprawomocniony dokument uprawniający do rozpoczęcia robót budowlanych, gdy wymagają ich wydania odrębne przepisy prawa, kosztorys prac budowlano-remontowych, podpisany przez osobę z uprawnieniami lub rachunki potwierdzające poniesione koszty na ten cel;
7) w przypadku pożyczki na spłatę kredytu bankowego udzielonego na cele mieszkaniowe – zaświadczenie z banku o aktualnym saldzie kredytu i ze wskazanym kontem obsługi kredytu. Wymagane jest przedłożenie w dziale socjalnym dokumentu potwierdzającego dokonanie spłaty kredytu. - Wnioskodawca może się ubiegać o udzielenie pożyczek, o których mowa w pkt 7 w terminie do 12 miesięcy od miesiąca, w którym został podpisany dokument stwierdzający nabycie mieszkania lub domu, uzyskania zgody na użytkowanie itp.; w odniesieniu do pkt 7 ppkt 7 – w udokumentowanym okresie spłaty kredytu.
- Wysokość pożyczki uzależniona jest od średniego miesięcznego przychodu, o którym mowa w § 5 ust. 4 Regulaminu świadczeń socjalnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu ustalonego na dzień podpisania umowy.
- Wypłata pożyczek odbywa się w miarę posiadania środków finansowych, przy zachowaniu kolejności wpływu wniosków do działu socjalnego. Wysokość pożyczki i warunki jej spłaty ustala się zgodnie z zasadami obowiązującymi w dniu zawarcia umowy.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach kanclerz, po uzgodnieniu z właściwymi organami związków zawodowych, może przyznać pożyczkę w kwocie wyższej od określonej w tabelach, o których mowa w § 5 ust. 8 Regulaminu świadczeń socjalnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz wyrazić zgodę na wypłatę pożyczki poza kolejnością.
- Kanclerz na umotywowany wniosek pożyczkobiorcy, może zawiesić spłatę pożyczki na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, jeżeli w trakcie jej spłaty nastąpiło:
1) znaczne pogorszenie sytuacji materialnej pożyczkobiorcy;
2) zdarzenie losowe uzasadniające zmianę okresu spłaty. - W przypadku śmierci pożyczkobiorcy kanclerz, po uzgodnieniu z właściwymi organami związków zawodowych, może umorzyć w całości lub w części pozostałą do spłaty pożyczkę, o której mowa w pkt 1 ppkt 1.
Informacje dotyczące udzielenia pożyczki można uzyskać osobiście w Dziale Socjalnym (Rektorat, pok. 417), telefonicznie (56 611 20 88) bądź za pośrednictwem poczty elektronicznej (kaska@umk.pl lub ds@umk.pl).
Wysokość zwrotnej pomocy finansowej w formie pożyczek na cele mieszkaniowe znajduje się w Tabeli VIII i IX
Tabele dofinansowań (488KB, pdf)
Nr konta bankowego Uczelnianego Funduszu Świadczeń Socjalnych
Bank Millennium S.A. Warszawa
03 1160 2202 0000 0000 6090 1909
- Przydatne dokumenty:
- Wniosek o udzielenie pożyczki (562KB, pdf)