Rok Jubileuszy UMK
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

Informacje o kierunku studiów

Kierunek: matematyka (s2)

Dlaczego matematyka?

Matematyka jest potrzebna: sztuczna inteligencja, big data, stabilność systemu bankowego, podbój kosmosu, fizyka kwantowa, modelowanie rozwoju epidemii – to tylko nieliczne przykłady na to, że ewolucja współczesnego świata opiera się na matematyce. Rozwój technologii dostarcza coraz więcej danych i problemów, tworząc nowe i ważne wyzwania dla matematyków. Dlatego absolwenci matematyki mogą znaleźć ciekawą i dobrze płatną pracę w wielu gałęziach nauki i gospodarki.

Matematyka jest piękna i uniwersalna: matematyka rozpala wyobraźnię ludzi od wieków rzucając coraz to nowe wyzwania możliwościom ludzkiego umysłu. Poznawanie matematycznych struktur i rozwiązywanie abstrakcyjnych problemów uczą logicznego i analitycznego myślenia, które owocuje przez całe życie we wszystkich jego dziedzinach. To czego się u nas nauczysz nigdy nie przestanie być prawdziwe i aktualne.


Nasze studia

Studia skrojone na miarę: możesz wybrać spośród pięciu specjalności (zastosowania matematyki w ekonomii i finansach, matematyka teoretyczna, nauczanie matematyki po specjalnościach nauczycielskich, nauczanie matematyki po specjalnościach nienauczycielskich* oraz nauczanie matematyki i informatyki), kształtując program studiów zgodnie z zainteresowaniami.

* Specjalność nauczanie matematyki można wybrać nawet po ukończeniu nienauczycielskich studiów pierwszego stopnia. Kształcenie przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela obejmuje przygotowanie merytoryczne oraz pedagogiczne osiągane podczas studiów I i II stopnia łącznie. Kwalifikacje nauczycielskie uzyska osoba, która ukończy studia I i II stopnia na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem (lub na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu).

Wiele możliwości: u nas nauczysz się między innymi

  • matematyki ubezpieczeniowej i teorii ryzyka,
  • analizy rynków finansowych i procesów ekonomicznych,
  • modelowania matematycznego z wykorzystaniem metod komputerowych,
  • abstrakcyjnej matematyki (m.in. analiza funkcjonalna, analiza zespolona, topologia algebraiczna, rachunek wariacyjny, teoria ergodyczna i układy dynamiczne, równania różniczkowe),
  • pedagogiki, psychologii, metodyki nauczania i stosowania nowoczesnych technologii edukacyjnych (specjalności nauczycielskie).

Dobra współpraca: możesz liczyć na doskonały kontakt z promotorem pracując w małych grupach seminaryjnych.

Jakość to podstawa: kierunek uzyskał ocenę pozytywną podczas ostatniej wizyty Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Prowadzimy badania naukowe na najwyższym poziomie, posiadając status uczelni badawczej.

Sięgaj po więcej: zainteresowani studenci mogą uczestniczyć w zajęciach rozszerzających podstawowe treści i brać udział w międzynarodowych konkursach matematycznych.

Praca badawcza: jeśli jesteś ambitny i chcesz sam tworzyć matematykę, otrzymasz opiekuna naukowego, który wprowadzi cię w świat nauki poprzez indywidualny plan studiów. Będziesz mógł uczestniczyć w realizacji grantów badawczych.

Kształcimy nauczycieli*: zajęcia prowadzone przez doświadczonych pedagogów, przedmioty przygotowujące do przyszłej pracy i praktyki w dobrych toruńskich szkołach.

Angielski na poziomie: sprofilowane zajęcia z nauką języka specjalistycznego i oferta przedmiotów do wyboru prowadzonych w języku angielskim.

Wiedza pod ręką: bogato wyposażona biblioteka wydziałowa z dostępem on-line do tysięcy książek i najnowszych czasopism naukowych.


Co po studiach?

Nasi absolwenci pracują w wielu branżach wymagających logicznego i analitycznego myślenia, a często także stosowania konkretnych matematycznych twierdzeń i teorii.

Jeśli widzisz siebie w przyszłości jako aktuariusza, statystyka, analityka danych, quanta, programistę, analityka biznesowego, bankowca czy nauczyciela, to studia matematyczne są właśnie dla ciebie!

Jeśli chcesz zostać naukowcem, to możesz kontynuować edukację w szkole doktorskiej i pracować w międzynarodowych zespołach i grantach badawczych.

Zawód matematyka i inne blisko z nim związane regularnie zdobywają czołowe miejsca jako najlepsze zawody świata w rankingu Wall Street Journal. Światowe prognozy pokazują ciągły wzrost zapotrzebowania rynku pracy na matematyków.

Ścieżki zawodowe absolwentów WMiI


Galeria zdjęć

WMiI [fot. Andrzej Romański] WMiI [fot. Andrzej Romański] WMiI [fot. Andrzej Romański] WMiI [fot. Andrzej Romański] WMiI [fot. Andrzej Romański]