Kierunek: lingwistyka stosowana (s1) (z językiem włoskim)
Opis kierunku
SPECJALNOŚCI:
- język włoski z językiem albańskim (od roku akademickiego 2024/2025)
- język włoski z językiem czeskim
- język włoski z językiem hiszpańskim
O przyjęciu na specjalność decyduje Dziekan Wydziału Humanistycznego.
Dlaczego warto studiować lingwistykę stosowaną z językiem włoskim na UMK?
Studenci lingwistyki stosowanej na UMK mogą wybierać z bardzo szerokiej oferty, która obejmuje aż sześć języków podzielonych na dwie grupy: włoski, francuski, rosyjski (pierwsza grupa) oraz albański, czeski i hiszpański (druga grupa).
Przy wyborze języka włoskiego możliwe jest studiowanie na następujących specjalnościach: język włoski z językiem albańskim, język włoski z językiem czeskim lub język włoski z językiem hiszpańskim. Studia na każdej ze specjalności pozwalają na opanowanie aż dwóch języków na wysokim poziomie, kompetencji tłumaczeniowych i wiedzy na temat literatury, kultury i historii wybranych obszarów.
Literatura i kultura włoska, albańska, czeska lub hiszpańska nie wymagają specjalnej rekomendacji, obcowanie z nimi jest prawdziwą intelektualną i estetyczną przygodą. Profesjonalna znajomość dwóch języków obcych z naszej oferty rozszerza możliwość poznawania pozostałych obszarów językowych. Prowadzimy ciekawe badania lingwistyczne, literaturoznawcze i kulturoznawcze, do których angażujemy zainteresowanych studentów.
Staramy się przybliżyć studentom rzeczywisty obraz wybranych krajów tak, aby stawali się oni prawdziwymi fachowcami w zakresie języków i kultur danego obszaru. Stawiamy na praktyczny wymiar naszego programu zajęć – naukę języka i technik tłumaczeniowych, znajomość obyczajowości, mediów, a więc i tego, skąd czerpać i jak analizować informacje na temat wybranych państw.
Studenci mają możliwość studiowania w ramach programu Erasmus+ na uczelniach w UE i poza jej granicami.
Co po studiach?
Nasi absolwenci pracują jako:
- tłumacze zwykli i przysięgli, tłumaczą też literaturę piękną,
- specjaliści ds. rynków danego obszaru językowego,
- nauczyciele i wykładowcy,
- organizatorzy turystyki i w sferze jej obsługi,
- organizatorzy życia kulturalnego,
- rekruterzy zatrudniający pracowników z wybranych obszarów.