Kierunek: ochrona dóbr kultury (s2)
Czym jest ochrona dóbr kultury?

Są to interdyscyplinarne studia humanistyczne dla tych, którzy interesują się zabytkami, architekturą i urbanistyką, muzeologią i wystawiennictwem, sztuką dawną i rzemiosłem artystycznym, dziedzictwem techniki, rynkiem sztuki i antykami, ochroną dziedzictwa kulturowego. Studia te są dla Ciebie, jeśli chcesz zajmować się badaniami nad sztuką dawną, badaniami architektonicznymi, opieką nad zabytkami, popularyzowaniem dziedzictwa kulturowego, pracą w instytucjach muzealnych. Dzięki naszemu unikatowemu modelowi kształcenia, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, na studiach magisterskich możesz rozwijać swoją wiedzę i pasje wybierając jedną z dwóch fachowych ścieżek specjalnościowych: konserwatorstwo lub muzealnictwo i zabytkoznawstwo. Wybierając jedną z nich, realizujesz trzy powiązane z sobą moduły przedmiotów, które pozwalają na daleko idącą specjalizację przygotowującą do wejścia na rynek pracy.
Dlaczego warto studiować ochronę dóbr kultury na UMK?

Ponieważ ochrona dóbr kultury na Wydziale Sztuk Pięknych UMK to ponad pół wieku tradycji kształcenia w zakresie ochrony dziedzictwa!
- Konserwatorstwo to poznanie szerokiego obszaru problematyki badawczej i konserwatorskiej, począwszy od skali pojedynczego zabytku architektury i budownictwa (i dawnych technik budowlanych), poprzez miejskie i wiejskie układy przestrzenne, aż po krajobraz kulturowy i dziedzictwo techniki. Uzyskasz umiejętności prawidłowego i kompleksowego rozpoznania i dokumentowania zabytku oraz formułowania dla niego odpowiedniej diagnozy wartościującej, niezbędnej podczas opracowania programów konserwatorskich. Oprócz wiedzy i umiejętności z ochrony i zarządzania dziedzictwem kulturowym będziesz przygotowany do uzyskania państwowych uprawnień do kierowania badaniami architektonicznymi.
- Muzealnictwo i zabytkoznawstwo daje możliwość wniknięcia w szeroką problematykę współczesnej muzeologii, obejmującej różne aspekty działań – naukowo-badawczych, wystawienniczych i edukacyjnych – prowadzonych w nowoczesnych muzeach, a także zagadnienia muzeum wirtualnego i cyfrowej humanistyki. Przygotowuje do aktywności na rynku sztuki i antyków. Umożliwia nabycie wiedzy oraz praktycznych umiejętności w zakresie wystawiennictwa, w tym nowych mediów i projektowania ekspozycji (warsztaty). Pozwala też specjalizować się w zabytkoznawstwie sztuki dawnej i znawstwie rzemiosł artystycznych, ważnych dla praktyki muzealniczej i rynku antykwarycznego, oraz zapoznać się nowoczesnymi metodami badań, ekspertyzy i dokumentacji. W ramach specjalności odbędziesz indywidualny staż w placówce muzealnej lub związanej z rynkiem sztuki i antyków.
Co po studiach?

Studiowanie na ODK pozwoli Ci odnaleźć się na rynku pracy wszędzie tam, gdzie pracuje się z wytworami przeszłości o różnej wartości kulturowej, gdzie potrzeba specjalistów w zakresie identyfikacji, interpretacji i wartościowania dziedzictwa kulturowego. Jako absolwent studiów drugiego stopnia będziesz przygotowany do kariery zawodowej specjalisty w:
- muzeach,
- urzędach ochrony zabytków,
- instytucjach ochrony dóbr kultury,
- domach aukcyjnych i na rynku sztuki,
- przedsiębiorstwach zajmujących się badaniem, ochroną i konserwacją zabytków.