Rok Jubileuszy UMK
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

Informacje o kierunku studiów

Kierunek: analiza danych (s2) – studia trzymesetralne (rekrutacja śródroczna)

Dlaczego analiza danych?

Przyszłość należy do tych, którzy potrafią wykorzystać potencjał danych: w dzisiejszym świecie pozyskiwanie informacji i wniosków z danych jest nieodzowne dla podejmowania trafnych decyzji i opracowywania skutecznych strategii biznesowych.

Nie będziesz miał problemów ze znalezieniem pracy: zapotrzebowanie na specjalistów z umiejętnościami analizy danych i uczenia maszynowego rośnie w zawrotnym tempie. Pracodawcy poszukują profesjonalistów, którzy potrafią przetworzyć dane w cenne informacje i strategiczne wsparcie dla swoich firm.

Analityk danych zawodem marzeń: w roku 2021 CareerCast opublikował ranking najlepszych zawodów, w którym pierwsze miejsce zajmował analityk danych, a na trzecim miejscu znalazł się zawód statystyka.


Nasze studia

Program na dzisiejsze czasy: oprócz znajomości niezbędnych podstaw matematycznych w trakcie 1,5-rocznych studiów nauczymy Cię również

  • pracy z danymi – począwszy od aspektów informatycznych, przez pracę z masywnymi zbiorami danych, do zagadnień wizualizacji danych,
  • statystyki matematycznej – w tym biostatystyki, statystyki bayesowskiej oraz analizy szeregów czasowych,
  • zaawansowanych technik eksploracji danych takich jak text mining, sieci neuronowe oraz zagadnienia głębokiego uczenia (deep learning),
  • programowania w środowisku R i języku Pyton, obsługi programów business intelligence takich jak MS Power BI,
  • umiejętności pracy nad projektami, także zespołowymi.

Prowadzimy też 2-letnie studia drugiego stopnia z analizy danych.

Nasi studenci są doceniani: otrzymują wyróżnienia i nagrody w licznych konkursach.

Sięgaj po więcej: zainteresowani studenci mogą uczestniczyć w zajęciach rozszerzających podstawowe treści, a nawet rozpocząć pracę badawczą pod opieką naukowców.

Pracuj z nami: część naszych studentów łączy naukę z pracą w Ośrodku Analiz Statystycznych UMK.

Interdyscyplinarność: prace magisterskie naszych studentów często powstają w kooperacji z innymi wydziałami np. prace z analizy danych medycznych funkcjonalnego rezonansu magnetycznego we współpracy z Collegium Medicum w Bydgoszczy.

Dostęp do zaawansowanych technologii: nasz wydział dysponuje klastrem obliczeniowym (superkomputerem), na którym studenci mogą przeprowadzać zaawansowane zadania obliczeniowe, budować złożone modele, wykonywać symulacje, a także przetwarzać i analizować masywne zbiory danych.

Angielski na poziomie: sprofilowane zajęcia z nauką języka specjalistycznego.

Wiedza pod ręką: bogato wyposażona biblioteka wydziałowa z dostępem on-line do tysięcy książek i najnowszych czasopism naukowych.


Co po studiach?

Absolwenci kierunku analiza danych są rozchwytywani. To właśnie tego rodzaju specjaliści są poszukiwani przez sektory finansowy, ubezpieczeniowy, medyczny, przemysł, handel, a także instytucje statystyczne. Branża czeka na utalentowanych specjalistów, a potrzeby rynku pracy w tym zakresie są ogromne.

Czeka Cię praca pozwalająca odkrywać świat. W dzisiejszym globalnym świecie, analityk danych ma nieograniczone możliwości. W jednym momencie analizujesz dane przy kawie na słonecznej włoskiej uliczce, a następnie przenosisz się do ekscytującego metropolitalnego środowiska, gdzie podejmujesz strategiczne decyzje dla klientów na całym świecie.

Gdzie pracują absolwenci UMK?

 


Galeria zdjęć

WMiI [fot. Andrzej Romański] WMiI [fot. Andrzej Romański] WMiI [fot. Andrzej Romański] WMiI [fot. Andrzej Romański] WMiI [fot. Andrzej Romański]