Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

Informacje o kierunku studiów

Kierunek: geografia i kształtowanie środowiska (s1)

Czym jest geografia i kształtowanie środowiska?

Interdyscyplinarne studia na kierunku geografia i kształtowanie środowiska łączą zagadnienia z zakresu nauk o Ziemi i środowisku oraz geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej. Pozwalają zrozumieć relacje, jakie zachodzą między człowiekiem a przyrodą.

W trakcie trzech lat studiów studenci uzyskają niezbędną wiedzę i umiejętności do analizowania i interpretowania w sposób kompleksowy procesów i zjawisk przyrodniczych oraz społecznych zachodzących w środowisku geograficznym. Potrafią wyjaśnić rozkład przestrzenny zjawisk przyrodniczych oraz różnych form działalności gospodarczej człowieka. Studia te przygotują absolwentów do odpowiedzialnego spojrzenia na problemy współczesnego świata związane ze zrównoważonym rozwojem środowiska, w którym bezpieczeństwo zasobów i systemów podtrzymujących życie jest zagrożone przez narastającą antropopresję.

W trakcie studiów znaczną część zajęć stanowią zajęcia praktyczne w postaci ćwiczeń, laboratoriów oraz zajęć komputerowych z wykorzystaniem systemów informacji geograficznej (GIS) i informacji obrazowej. Studiujący uczą się jak pozyskiwać, przetwarzać i wykorzystywać różnorodne dane przestrzenne, a także zdobywają umiejętności wykonywania zaawansowanych analiz. W programie studiów istotną część stanowią zajęcia terenowe w kraju i za granicą oraz praktyki w instytucjach zewnętrznych, podczas których studenci poznają specyfikę pozyskiwania danych o środowisku, społeczeństwie i gospodarce oraz stosują metody analizy danych, obsługują i wykorzystują aparaturę pomiarową i badawczą.

Po III semestrze studenci wybierają jedną z dwóch ścieżek kształcenia:

  • nauki o Ziemi i środowisk,
  • geografia człowieka.

Absolwent studiów uzyskuje tytuł licencjata.


Dlaczego warto studiować geografię i kształtowanie środowiska na UMK?

Geografia i kształtowanie środowiska na UMK to wyjątkowy, jedyny tego typu kierunek w Polsce odznaczający się:

  • bogatymi tradycjami – prowadzony jest przez największy ośrodek geograficzny w północnej Polsce,
  • bardzo urozmaiconym programem studiów łączącym zagadnienia przyrodnicze, społeczne i gospodarcze oraz elementy geoinformacji,
  • urynkowionymi efektami kształcenia,
  • możliwością działania w różnych kołach naukowych,
  • rozwojem praktycznych umiejętności w ramach laboratoriów, pracowni komputerowych, ćwiczeń terenowych,
  • możliwością odbycia praktyk w firmach i instytucjach, w których niezbędne jest wykazywanie się geograficzną wiedzą i umiejętnościami,
  • możliwością opanowania języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz języka specjalistycznego w stopniu niezbędnym do wykonywania zawodu,
  • wyjazdami na stypendia zagraniczne (w ramach programu ERASMUS+ lub konsorcjum YUFE),
  • możliwością studiowania w innych ośrodkach w Polsce (w ramach programu MOST).

Do dyspozycji studentów są nowoczesne pracownie komputerowe z kilkudziesięcioma stanowiskami oraz zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej (dostępne także online).

 

Studiuj na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu!


Co po studiach?

Absolwenci kierunku geografia i kształtowanie środowiska będą przygotowani do podjęcia studiów drugiego stopnia. Mogą także podjąć pracę w charakterze geoanalityka na różnych szczeblach administracji samorządowej i rządowej oraz w służbach państwowych odpowiedzialnych za np. zarządzanie kryzysowe oraz ochronę środowiska i racjonalną gospodarkę jego zasobami czy za badania opinii społecznej. Są dobrze przygotowani do pracy w placówkach naukowo-badawczych, krajowych i zagranicznych instytucjach monitorujących stan środowiska, firmach konsultingowych przygotowujących opracowania planistyczne (np. ocena oddziaływania na środowisko planowanej inwestycji, audyty krajobrazowe) czy też w pracowniach geomarketingowych (np. studia lokalizacyjne) albo w firmach zajmujących się tworzeniem numerycznych opracowań tematycznych.

Gdzie pracują absolwenci UMK?


Dodatkowe informacje

Część studentów ma możliwość realizacji swoich pasji badawczych na Stacji Polarnej UMK na Spitsbergenie (Stacja Polarna UMK Kaffioyra Spitsbergen) lub włączyć się w badania naukowe pracowników Wydziału, np. w ramach realizacji projektów badawczych.

Nasi studenci prężnie działają w Studenckim Kole Naukowym Geografów.

 

 

Galeria zdjęć

Badania polarne [fot. WNoZiGP] Stacja Polarn UMK na Spitsbergenie   [fot. WNoZiGP] Letnia szkoła sozologii - zajęcia ze skaningu laserowego [fot. WNoZ] Siła Wydziału [fot. WNoZ]   Zajęcia w pracowni komputerowej [fot. WNoZiGP] Wspólne zajęcia ze studentami ERASMUSa [fot. WNoZiGP] Współpracujemy z uczelniami z Chin [fot. A. Romański] Wyjazdy zagraniczne [fot. WNoZiGP]   Targi Międzynarodowe ITB w Berlinie [fot. WNoZiGP] Bal Wydziału Nauk o Ziemi [fot. WNoZiGP]