Rok Jubileuszy UMK
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

Informacje o kierunku studiów

Kierunek: gospodarka przestrzenna (s1) – studia inżynierskie

Czym jest gospodarka przestrzenna?

Gospodarka przestrzenna jest kierunkiem interdyscyplinarnym korzystającym z dorobku wielu nauk, w tym: technicznych (urbanistyka, planowanie przestrzenne, architektura, geodezja, kartografia), przyrodniczych (geografia, geologia, ochrona środowiska) czy społecznych (ekonomia, socjologia, prawo, zarządzanie, administracja) z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi i oprogramowania komputerowego. Studenci nabywają wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie organizacji przestrzeni przygotowujące do uczestniczenia w procesach zarządzania jednostkami samorządu terytorialnego (szczebla lokalnego i regionalnego), zespołach projektowo-urbanistycznych z zakresu planowania przestrzennego, kształtowania i zarządzania przestrzenią i środowiskiem przyrodniczym z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju.

Po zrealizowaniu programu studiów absolwenci uzyskają tytuł zawodowy inżyniera.


Dlaczego warto studiować gospodarkę przestrzenną na UMK?

  • Studia przygotowują specjalistów z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego dla potrzeb samorządu szczebla lokalnego i regionalnego, instytucji pozarządowych oraz gospodarki.
  • Kierunek ten daje Ci szansę nabycia unikatowej wiedzy i specjalistycznych umiejętności zarządzania rozwojem przestrzennym miast, wsi, osiedli oraz kształtowania przestrzeni zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, poszanowania środowiska i ekorozwoju.
  • Nauczysz się zasad sporządzania koncepcji i projektów urbanistycznych, dokumentów planistycznych i prognostycznych powstających na poziomie miasta i gminy. Zrozumiesz zasady prowadzenia polityki rozwoju i polityki przestrzennej w różnych kontekstach i sytuacjach. Poza tym poznasz nowoczesne techniki komputerowe (w szczególności GIS) niezbędne w monitorowaniu, analizach i przygotowaniu różnych przedsięwzięć z zakresu inwestycji i gospodarki przestrzennej.
  • Program studiów jest uzupełniony praktykami zawodowymi rozwijającymi umiejętności praktyczne.
  • Kadrę dydaktyczną – oprócz pracowników naukowych – uzupełniają praktycy zawodowo zajmujący się procesami zarządzania przestrzenią.
  • Studia umożliwiają opanowanie języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.
  • Istnieje możliwość wyjazdów na stypendia zagraniczne (ERASMUS+) i studiowania w innych ośrodkach w Polsce (MOST).
  • Do dyspozycji studentów są zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej oraz nowoczesne pracownie komputerowe z oprogramowaniem GIS.

 

Studiuj na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu!


Co po gospodarce przestrzennej?

Absolwenci gospodarki przestrzennej znajdują zatrudnienie m.in. jako:

  • eksperci i specjaliści w administracji państwowej i samorządowej w zakresie kształtowania i zarządzania przestrzenią,
  • eksperci w biurach projektowo-architektonicznych opracowujących koncepcje urbanistyczno-planistyczne oraz plany zagospodarowania przestrzennego,
  • eksperci w ośrodkach badawczych, urzędach i firmach zajmujących się analizami przestrzennymi dla celów gospodarczych i społecznych,
  • doradcy w dziedzinie planowania rozwoju infrastruktury technicznej i systemów transportowych,
  • pracownicy w ośrodkach krajowych i europejskich zajmujących się ochroną, kształtowaniem i monitorowaniem środowiska geograficznego.

Gdzie pracują absolwenci UMK?


Dodatkowe informacje

Nasi studenci prężnie działają w Studenckim Kole Naukowym "Kreatorzy Przestrzeni" (fanpage Koła).

Galeria zdjęć

Badania polarne [fot. WNoZiGP] Stacja Polarn UMK na Spitsbergenie   [fot. WNoZiGP] Letnia szkoła sozologii - zajęcia ze skaningu laserowego [fot. WNoZ] Siła Wydziału [fot. WNoZ]   Zajęcia w pracowni komputerowej [fot. WNoZiGP] Wspólne zajęcia ze studentami ERASMUSa [fot. WNoZiGP] Współpracujemy z uczelniami z Chin [fot. A. Romański] Wyjazdy zagraniczne [fot. WNoZiGP]   Targi Międzynarodowe ITB w Berlinie [fot. WNoZiGP] Bal Wydziału Nauk o Ziemi [fot. WNoZiGP]