Kierunek: automatyka i robotyka (s1) – studia inżynierskie
Czym jest automatyka i robotyka?
Automatyka i robotyka zajmuje się sterowaniem otaczającymi nas urządzeniami, procesami technologicznymi oraz maszynami, w tym robotami. Automatyzacja i robotyzacja rozwija technologię wytwarzania, umożliwia budowę zaawansowanych maszyn i linii technologicznych. Eliminuje uciążliwą pracę fizyczną, poprawia efektywność produkcji, umożliwia personalizację produkowanych wyrobów. Automatyka jest obszarem intensywnych badań związanych z nowymi technologiami (sztuczna inteligencja, autonomiczne pojazdy i roboty). Automatyka i robotyka jest jednym z kluczowych elementów trwającej obecnie czwartej rewolucji przemysłowej umożliwiającej rozwój środków produkcji bez udziału człowieka.
Dlaczego warto studiować automatykę i robotykę na UMK?
Studenci studiów inżynierskich o profilu ogólnoakademickim i magisterskich o profilu praktycznym, po zapoznaniu się z podstawami teoretycznymi automatyki i robotyki, realizują szereg praktycznych pracowni inżynierskich, gdzie konfigurują i programują:
- napędy elektryczne,
- sterowniki PLC,
- roboty przemysłowe i mobile,
- maszyny sterowane numerycznie (CNC),
- mikrokontrolery.
Pracownie wyposażone są w sprzęt wiodących producentów automatyki przemysłowej (Siemens, Rockwell, Beckhoff, ABB, Fanuc, Universal Robots, Staubli) powszechnie stosowany w wielu zakładach przemysłowych. Umiejętności praktyczne, kluczowe dla inżyniera, studenci zdobywają w komfortowych warunkach, indywidualnie wykonując ćwiczenia laboratoryjne.
Zajęcia na kierunku automatyka i robotyka prowadzone są przez młodą, dynamiczną kadrę, otwartą na potrzeby i zainteresowania studentów. Kadra posiada kontakty z przedstawicielami lokalnego przemysłu, co ułatwia studentom znalezienie zatrudnienia. Zdobyte kompetencje pozwalają absolwentom podjąć interesującą pracę w wielu dziedzinach gospodarki.
Kierunek automatyka i robotyka na UMK zdobył akredytację Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych oraz European Network for Accreditation of Engineering Education (ENAEE). Na mocy europejskiej akredytacji EUR-ACE Label wraz z dyplomem ukończenia studiów absolwenci AiR otrzymują odpowiedni certyfikat w języku angielskim informujący o spełnieniu standardów europejskich ENAEE. Oznacza to, że dyplomy ukończenia na WFAiIS studiów na kierunku AiR uznawane są w całej Europie.
Co po studiach?
Dzięki znajomości programowania nowoczesnych sterowników przemysłowych, robotów, maszyn oraz ogólnej wiedzy na temat automatyki i robotyki absolwenci znajdują zatrudnienie w wielu zakładach przemysłowych zarówno na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, jak również na terenie całego kraju. Do pracodawców zatrudniających naszych absolwentów należą Unilever, Nestle Pacific, Apator, TZMO, PIAP-OBRUSN, Robos, Uni-Kat, PESA Bydgoszcz i wiele innych zakładów produkcyjnych oraz producentów maszyn i urządzeń technologicznych.
Specjalistę zatrudnię od zaraz
Studenci automatyki i robotyki na UMK, ze względu na duży popyt i dobrą opinię wśród pracodawców, już w trakcie studiów podejmują dobrze płatną pracę w zakładach przemysłowych. Część studentów aktywnie włącza się w prace badawcze w zakresie nowoczesnych systemów napędowych i sterowania, wykorzystujących sztuczne sieci neuronowe, logikę rozmytą, systemy mikroprocesorowe i układy programowalne.
Centrum Nauk Technicznych
Od roku akademickiego 2023/24 studia na kierunku automatyka i robotyka są realizowane w nowym kompleksie budynków – w Centrum Nauk Technicznych (ul. Wileńska 7) zlokalizowanym w głównym kampusie UMK (przy pętli tramwajowej ”Uniwersytet”). Nowa infrastruktura umożliwiła budowę nowych laboratoriów i rozbudowę istniejących, dzięki czemu jeszcze bardziej zwiększył się komfort realizacji zajęć.