Kierunek: automatyka i robotyka (s2) (rekrutacja śródroczna)
Dlaczego warto studiować automatykę i robotykę?
Dokonująca się w przemyśle rewolucja technologiczna określana jako Przemysł 4.0 związana jest z innowacjami technicznymi mającymi na celu lepsze zintegrowanie maszyn, systemów oraz IT. Rozwój innowacyjnej gospodarki opartej o Przemysł 4.0 wymaga wysoko wykwalifikowanych absolwentów kierunku automatyka i robotyka. Studia drugiego stopnia na tym kierunku pozwalają na zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do projektowania zaawansowanych systemów kontrolno-pomiarowych, systemów wizyjnych, zrobotyzowanych systemów przemysłowych, układów sterowania numerycznego maszyn, a także do stosowania systemów operacyjnych czasu rzeczywistego i systemów wbudowanych. Absolwenci kierunku automatyka i robotyka są poszukiwani na rynku pracy, o czym świadczy np. raport z 2019 r. pod nazwą „Analiza zapotrzebowania na kompetencje w gospodarce i na rynku pracy wraz z badaniem wartości docelowej wspólnego wskaźnika długoterminowego POWER w obszarze szkolnictwa wyższego” przygotowany przez Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z Instytutem IDEA.
Dlaczego warto studiować automatykę i robotykę na UMK?
Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK jest pierwszym uniwersyteckim wydziałem w Polsce, który otworzył studia techniczne na kierunkach automatyka i robotyka oraz fizyka techniczna. Zaletą uniwersyteckich studiów na kierunkach inżynierskich jest łączenie technicznego charakteru specjalności z uniwersytecką tradycją dociekania istoty rzeczy, zrozumienia zasad, co w rezultacie daje wiedzę, umiejętności i kompetencje o długim terminie ważności. Jest to znakomite przygotowanie do ustawicznego uzupełniania i aktualizowania wiedzy i umiejętności.
Oferujemy kształcenie na studiach II stopnia o profilu praktycznym w interesujących i poszukiwanych specjalnościach:
- automatyzacja maszyn i urządzeń technologicznych, której celem jest wyposażenie studentów w wiedzę z zakresu sterowania adaptacyjnego, projektowania układów sterowania numerycznego maszyn, programowania zrobotyzowanych systemów przemysłowych oraz wykorzystania w automatyce cyfrowych systemów wizyjnych;
- systemy mikroprocesorowe, która umożliwia studentom zdobycie umiejętności z zakresu projektowania systemów kontrolno-pomiarowych, programowania systemów wbudowanych, wykorzystania w automatyce systemów operacyjnych czasu rzeczywistego oraz akwizycji i przetwarzania danych.
Dajemy dużą swobodę w indywidualizowaniu programu studiów, zapewniając dużą ilość zajęć do wyboru. Zajęcia laboratoryjne odbywają się w pracowniach wyposażonych w nowoczesny sprzęt. Pracę magisterską będzie można wykonać pod opieką specjalistów w dziedzinie automatyki i robotyki, a temat wybrać z szerokiego spektrum zagadnień. W programie studiów znajdują się trzymiesięczne praktyki, które umożliwiają zweryfikowanie zdobytej wiedzy w warunkach przemysłowych i ugruntowanie umiejętności praktycznych.
Co po studiach?
Absolwenci kierunku automatyka i robotyka są poszukiwani na rynku pracy i znajdują zatrudnienie w firmach specjalizujących się m.in. w:
- projektowaniu i wdrażaniu linii technologicznych oraz maszyn sterowanych numerycznie,
- wizualizacji procesów,
- robotyce przemysłowej i mobilnej,
- programowaniu systemów wbudowanych,
- projektowaniu systemów kontrolno-pomiarowych.
Centrum Nauk Technicznych
Od roku akademickiego 2023/24 studia na kierunku automatyka i robotyka są realizowane w nowym kompleksie budynków – w Centrum Nauk Technicznych (ul. Wileńska 7) zlokalizowanym w głównym kampusie UMK (przy pętli tramwajowej ”Uniwersytet”). Nowa infrastruktura umożliwiła budowę nowych laboratoriów i rozbudowę istniejących, dzięki czemu jeszcze bardziej zwiększył się komfort realizacji zajęć.