Kierunek: stosunki międzynarodowe (s2)
Czym są stosunki międzynarodowe?
Stosunki międzynarodowe to niezwykle interesujące i wielowymiarowe studia, których przedmiotem zainteresowania są szeroko pojmowane procesy zachodzące między różnymi podmiotami (państwa, organizacje, koncerny itp.) w sferze politycznej, ekonomicznej czy w kwestiach bezpieczeństwa. Studia na SM pozwalają nie tylko uzupełnić posiadaną już wiedzę, ale i wpleść ją do kształtowania uniwersalnych umiejętności analitycznych i kompetencji miękkich, tak dziś potrzebnych na rynku pracy.
Dlaczego warto studiować stosunki międzynarodowe na WNoPiB UMK?
Nasze studia to unikatowa w skali kraju oferta dydaktyczna. Wynika to zarówno z przypisania kierunku do dwóch dziedzin naukowych (nauki społeczne, nauki humanistyczne), ale również z powodu pozostawienia studentom możliwości znacznej indywidualizacji ścieżki studiów (3 specjalności:
- dyplomatyczno-konsularna,
- bezpieczeństwo globalne,
- Unia Europejska
oraz wiele zajęć do wyboru). Studia dają też wspaniałą okazję do zaangażowania się w działalność samorządu studenckiego, kół naukowych czy zespołów badawczych.
Stosunki międzynarodowe na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie prowadzone są przez wysoko ocenianą, kompetentną i przyjazną kadrę specjalistów (kategoria naukowa „A+” i „A”). Studenci mogą również skorzystać z wyjazdów na stypendia i staże zagraniczne (program ERASMUS+) oraz krajowe (program MOST).
Kierunek stosunki międzynarodowe posiada akredytację Państwowej Komisji Akredytacyjnej i należy do najlepiej ocenianych w kraju.
Co po studiach?
Absolwenci SM są specjalistami w swej dziedzinie. Dzięki tym studiom są dobrze przygotowani do pracy w krajowej i samorządowej administracji publicznej (współpraca z zagranicą, komunikacja i dyplomacja). Praktyczna znajomość języka angielskiego ułatwia także znalezienie pracy w organizacjach pozarządowych, instytutach, organizacjach i agencjach międzynarodowych czy też w przedsiębiorstwach działających w obrocie zagranicznym (np. UE). Absolwenci SM są także pożądanymi pracownikami ośrodków badawczych i eksperckich zajmujących się stosunkami międzynarodowymi oraz mediów.