Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

Informacje o kierunku studiów

Kierunek: biologia (s1) 2024/2025

Dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego

Tytuł projektu: Integralny Program Wsparcia Kompetencji Kluczowych dla Gospodarki 4.0 studentów i kadry UMK.

Wyjątkowo w tym roku, rekrutując się na studia licencjackie na kierunku biologia, weźmiesz udział w projekcie!

Otrzymasz tytuł licencjata w ramach studiów I stopnia i dzięki temu sprostasz wzrastającym wymogom rynku pracy w zakresie analiz laboratoryjnych, badań molekularnych, bioinformatycznych oraz pracy eksperckiej w terenie.

Zapisz się na studia!


Korzyści dla Ciebie:

  • staż zawodowy z wynagrodzeniem,
  • certyfikowane szkolenia zewnętrzne podnoszące Twoją atrakcyjność na rynku pracy,
  • środki finansowe na realizację autorskiego projektu naukowego i prezentację wyników badań na konferencji,
  • umiejętność obsługi aparatury badawczej i pomiarowej, którą możesz wykorzystać pracując w otoczeniu społeczno-gospodarczym,
  • nabycie umiejętności z zakresu biomonitoringu,
  • wiedza o funkcjonowaniu nowoczesnego laboratorium/zasadach dobrej praktyki laboratoryjnej,
  • umiejętności na rzecz zielonej transformacji,
  • poszerzanie pasji w kołach naukowych,
  • dopasowanie umiejętności do potrzeb rynku pracy,
  • wizyty studyjne w potencjalnych miejscach zatrudnienia,
  • specjalistyczne wykłady we współpracy z pracodawcami i ekspertami naukowymi,
  • wyjazdy integracyjne,
  • możliwość rozwijania kompetencji komunikacyjnych,
  • przyjazna przestrzeń do nawiązywania znajomości.

Co po studiach?

Jako absolwent będziesz posiadał wiedzę biologiczną i umiejętności, które przygotują Cię do podjęcia pracy w:

  • laboratoriach badawczych i sektora usługowego, które prowadzą komercyjne analizy genetyczne, biochemiczne oraz środowiskowe materiału biologicznego, w tym ludzkiego, roślinnego, zwierzęcego, drobnoustrojowego;
  • instytucjach zajmujących się ochroną środowiska prowadzących m.in. ekspercką pracę w terenie oraz waloryzację obszarów cennych przyrodniczo;
  • branży farmaceutycznej zajmującej się wprowadzeniem na rynek nowych rozwiązań leczniczych, m.in. jako monitor, asystent lub koordynator badań klinicznych;
  • w ośrodkach specjalizujących się w analizach danych wysokoprzepustowych, m.in. epigenetycznych, genomicznych i metabolomicznych;
  • instytucjach i przedsiębiorstwach sektora rolniczego;
  • przemyśle żywieniowym;
  • placówkach ochrony przyrody i edukacji ekologicznej;
  • ogrodach botanicznych i zoologicznych;
  • szkółkach oraz firmach ogrodniczych i hodowlanych;
  • jednostkach popularyzujących naukę (redakcjach czasopism, fundacjach);
  • polskich i zagranicznych instytucjach naukowo-badawczych;
  • szkole – od drugiego roku studiów będziesz miał możliwość wyboru specjalności ogólnej lub nauczycielskiej. Wybranie specjalności nauczycielskiej umożliwi uzyskanie uprawnień do wykonywania zawodu nauczyciela biologii zgodnie z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2019 r. poz. 1450). Kształcenie przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela obejmuje przygotowanie merytoryczne oraz pedagogiczne osiągane podczas studiów s1 i s2 łącznie.

Gdzie pracują absolwenci UMK?


Informacje o kierunku

Celem kształcenia na kierunku biologia s1 jest przygotowanie specjalistów związanych z ekologią, analizami laboratoryjnymi, pracą ekspercką w terenie, jak również wielu karier w sektorach: farmaceutycznym, kosmetycznym, ochrony zdrowia, rolniczym (w tym leśnictwo, ogrodnictwo), spożywczym, ochrony przyrody, edukacji (jako nauczyciel biologii po kontynuacji specjalizacji nauczycielskiej na kierunku biologia s2).

Zdobędziesz wiedzę o mechanizmach i prawach rządzących procesami biologicznymi zachodzącymi na wszystkich poziomach organizacji życia, z uwzględnieniem aspektów środowiskowych, zmian klimatycznych oraz zielonej transformacji.

Program studiów kierunku biologia s1 opiniowany przez pracodawców, praktyków i w kontakcie z podmiotami funkcjonującymi w otoczeniu społeczno-gospodarczym zapewni Ci wysoki poziom procesu kształcenia z naciskiem na zdobywanie umiejętności praktycznych. Realizując nowatorski w zakresie i formule element nauczania Project Based Learning będziesz prowadził eksperymenty w terenie lub w laboratoriach wyposażonych w nowoczesny sprzęt. Ta metoda nauczania, poza wyposażeniem Cię w praktyczne umiejętności, wesprze Twoją kreatywność, samodzielność, umiejętność analitycznego myślenia, prezentacji uzyskanych wyników i wniosków.

W celu podniesienia kompetencji będziesz uczestniczyć w wykładach prowadzonych przez naukowców i przedsiębiorców będących specjalistami w branżach związanych z biologią. Odbędziesz zajęcia terenowe, na których zdobędziesz wiedzę i umiejętności niezbędne do sporządzania ekspertyz przyrodniczych w zakresie zoologii i botaniki.

W celu dopasowania umiejętności i podniesienia kompetencji zawodowych, które zwiększą Twoje szanse na rynku pracy, będziesz mógł uczestniczyć w szkoleniach certyfikowanych prowadzonych przez wyspecjalizowane firmy zewnętrzne (m.in. kurs monitora badań klinicznych, podstawy bioinformatyki, kurs nurkowania połączony z eksploracją środowisk podwodnych, kompetencje cyfrowe dla biologów, dydaktyka w dobie zielonej transformacji).

Mając na celu podniesienie Twoich kompetencji zawodowych oraz poszerzenie zakresu przedsiębiorczości będziesz mógł uczestniczyć w wizytach studyjnych u potencjalnych pracodawców. Jeśli będziesz jednym z 10 najlepszych studentów odbędziesz miesięczny staż zawodowy, na który otrzymasz stypendium. Pokryjemy także koszty Twojego zakwaterowania podczas stażu i utrzymania poza miejscem zamieszkania.


Dlaczego warto studiować biologię na UMK?

Zróżnicowana i intensywnie rozwijająca się gospodarka z możliwościami dla firm sprawia, że istnieje wiele miejsc pracy na stanowiskach specjalisty laboranta w instytucjach publicznych i prywatnych sektora rolniczego (rolnictwo, leśnictwo, ogrodnictwo), przemysłu żywieniowego i instytucjach zajmujących się ekologią. Co więcej, starzenie się populacji ludzkiej, postęp w medycynie i rosnąca świadomość zdrowotna społeczeństwa powodują, że wśród absolwentów kierunku biologia rośnie także zapotrzebowanie na pracowników laboratoryjnych działających w sektorze usługowym ochrony zdrowia, branży farmaceutycznej, monitorów, asystentów i koordynatorów badań klinicznych, osób zajmujących się wprowadzaniem na rynek nowych rozwiązań leczniczych, a także specjalistów analizy danych wysokoprzepustowych.

 

Studiuj na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu!


Łączy nas coś więcej niż łańcuch DNA

Galeria zdjęć

 [fot. WNBiW]  [fot. WNBiW]  [fot. WNBiW]  [fot. WNBiW]  [fot. WNBiW]  [fot. WNBiW]  [fot. WNBiW]  [fot. WNBiW]  [fot. WNBiW]  [fot. WNBiW]  [fot. WNBiW]  [fot. WNBiW]  [fot. WNBiW]  [fot. WNBiW]  [fot. WNBiW]  [fot. WNBiW]  [fot. WNBiW]  [fot. WNBiW]  [fot. WNBiW]  [fot. WNBiW]  [fot. WNBiW]  [fot. WNBiW]  [fot. WNBiW]  [fot. WNBiW]  [fot. WNBiW]  [fot. WNBiW]  [fot. WNBiW]  [fot. WNBiW]