Rok Jubileuszy UMK
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

Informacje o kierunku studiów

Kierunek: inżynieria nanostruktur (s1) – studia inżynierskie

Czym jest inżynieria nanostruktur?

Wizualizacja nanostruktur plazmonicznych do sterowania siłą oddziaływania światła z cząsteczkami (autor: K. Słowik)

Inżynieria nanostruktur to multidyscyplinarna gałąź nauki zajmująca się projektowaniem i kontrolą materiałów w skali nanometrycznej (1–100 nm). Umożliwia tworzenie materiałów o unikalnych właściwościach mechanicznych, optycznych, elektrycznych czy magnetycznych. Nanomateriały i nanostruktury znajdują szerokie zastosowanie w medycynie (diagnostyce, biosensoryce itp.), energetyce (zwiększona efektywność źródeł energii itp.), ochronie środowiska (oczyszczanie powietrza czy wody itp.), elektronice i technologiach informatycznych (nanotranzystory, elastyczne panele dotykowe itp.), przemyśle materiałowym (powłoki ochronne, nanokompozyty itp.), AI i robotyce (roboty biomedyczne, sztuczne sieci neuronowe itp.), przemyśle spożywczym (opakowania, nanobiosensory itp.), wojskowości (kamuflaż, zbroje itp.) i w wielu innych sektorach, napędzając innowacje w nowoczesnej technologii.


Dlaczego warto studiować inżynierię nanostruktur na UMK?

Laboratorium Zielonej Nanotechnologii, SEM i fluorescencyjny mikroskop konfokalny

Studenci kierunku inżynieria nanostruktur zdobywają praktyczne umiejętności w nowoczesnych laboratoriach, w których:

  • projektują, modelują i wytwarzają nanomateriały i nanostruktury,
  • wykonują analizy statystyczne,
  • przeprowadzają pomiary, testy i analizy fizykochemiczne uzyskanych nanomateriałów.

Dostępne dla studentów pracownie specjalistyczne, laboratoria i warsztaty posiadają stanowiska ćwiczeniowe wyposażone m.in. w: mikroskopy fluorescencyjne, SEM, AFM, napylarkę PVD, szczypce optyczne, Z-SCAN, układ do szerokopolowej tomografii koherencyjnej, reaktor ALD, reaktor CVD, aparaturę do analiz termicznych (TG/DTG/DTA oraz DSC) itp.

Przedmioty obowiązkowe uzupełnione są bogatą ofertą przedmiotów do wyboru, pozwalających na indywidualny rozwój zainteresowań studentów. Na potrzeby kierunku inżynieria nanostruktur powstała od podstaw Pracownia Zielonej Nanotechnologii. Elastyczny program studiów umożliwia szeroką indywidualizację ścieżki kształcenia, pozwalając studentom dostosować jej zakres do własnych zainteresowań i aspiracji.

WFAiIS udostępnia studentom specjalistyczne pracownie komputerowe, pracownię terminali graficznych i salę terminalową. Studenci wykonujący prace dyplomowe, które wymagają użycia dużych mocy obliczeniowych, uzyskują dostęp do dwóch klastrów obliczeniowych. Studenci mają stały dostęp do Internetu poprzez system Eduroam oraz dostęp do bezpłatnego oprogramowania firmy Microsoft (kompilatory, systemy operacyjne).

Zajęcia na kierunku inżynieria nanostruktur prowadzone są przez doświadczoną kadrę otwartą na potrzeby i zainteresowania studentów. Studenci mają możliwość aktywnego włączenia się w prace badawcze zespołów naukowców z WFAiIS. Studenci pierwszego roku studiów kierunku inżynieria nanostruktur znajdują się pod opieką mentora naukowego. Wspólne spotkania odbywają się nie rzadziej niż dwa razy w miesiącu, umożliwiając poznanie i rozwiązywanie typowych problemów studentów pierwszego roku.

Wszyscy studenci w ramach programu studiów odbywają praktyki w przedsiębiorstwach przemysłowych.

 

Studiuj na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu!


Co po studiach?

Profil absolwenta jest uniwersalny i elastyczny, charakteryzuje osobę o szerokiej wiedzy z zakresu fizyki, chemii oraz elektroniki i automatyki. Absolwenci charakteryzują się umiejętnościami:

  • analitycznymi, pozwalającymi na rozwiązywanie problemów teoretycznych i technicznych,
  • tworzenia, automatyzacji i optymalizacji procesów chemicznych,
  • tworzenia nowych materiałów i technologii z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi takich jak AI,
  • wdrażania nowych technologii uwzględniających kwestie związane z ekologią,
  • integracji systemów podczas wdrażania nowych materiałów.

Wszystkie wymienione powyżej kompetencje są obecnie bardzo cenione na rynku pracy. Przedstawiciele lokalnego przemysłu takich firm jak Solvay Poland spółka z o.o., Noctiluca SA oraz Sinograf SA wykazują zainteresowanie kierunkiem i możliwością współpracy w tej tematyce. Ponadto zgodnie z danymi zamieszczonymi przez Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia (psz.praca.gov) w tabeli dotyczącej bezrobotnych i wolnych miejsc pracy wg zawodów i specjalności w całej Polsce w roku 2024 specjalista nanotechnolog (inżynier nanostruktur) widnieje tylko 9 bezrobotnych na 616 162 wszystkich bezrobotnych w Polsce. Oznacza to, że bezrobocie w tej specjalizacji jest znikome.

Gdzie pracują absolwenci UMK?


Film promocyjny

Galeria zdjęć

Zdjęcie SEM kryształów fluorku sodowo itrowego domieszkowanego tulem Wizualizacja nanopłatka materiału półprzewodnikowego: dichalkogenka metali przejściowych. Materiały jednowarstwowe tego typu są wykorzystywane do miniaturyzacji urządzeń optoelektronicznych, takich jak diody, ogniwa słoneczne, modulatory elektroopt. [fot. M. Kosik] Laboratorium chemiczne, w którym syntezuje się nanomateriały Fluorescencyjny mikroskop szerokiego pola