Rok Jubileuszy UMK
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

Informacje o kierunku studiów

Kierunek: lingwistyka praktyczna (s2)

Czym jest lingwistyka praktyczna?

Lingwistyka praktyczna to kierunek studiów magisterskich, który w swojej ofercie ma dwie ścieżki specjalizacji:

  • przetwarzanie języka naturalnego,
  • specjalne potrzeby komunikacyjne.

Specjalizacja przetwarzanie języka naturalnego obejmuje kursy dotyczące językoznawstwa, lingwistycznych zasobów komputerowych, systemów oraz narzędzi wykorzystywanych w przetwarzaniu języka naturalnego, a także teorii komunikacji oraz metodologii badań językoznawczych. Zajęcia prowadzone są w laboratoriach wyposażonych w nowoczesne komputery, sprzęt do motion capture czy okulograf. Specjalizacja ta skierowana jest do studentów i studentek, którzy chcą połączyć zainteresowania humanistyczne z umiejętnościami programowania i ilościowej analizy danych.

Specjalizacja specjalne potrzeby komunikacyjne obejmuje przedmioty z zakresu dostępności komunikacyjnej, Polskiego Języka Migowego czy audiodeskrypcji. Zajęcia są prowadzone w nowoczesnych laboratoriach komputerowych oraz w laboratorium logopedycznym. Specjalizacja jest skierowana do studentów i studentek chcących zdobyć unikalne kompetencje, które pozwolą im pełnić kluczową rolę w organizacjach – jako ekspert ds. dostępnej komunikacji i łącznik między instytucją a klientami ze szczególnymi potrzebami.

Ofertę kierujemy przede wszystkim do absolwentów studiów filologicznych i lingwistycznych, ale także zainteresowanych językiem studentów takich kierunków jak socjologia, pedagogika, logopedia, kognitywistyka, architektura informacji, komunikacja i psychologia w biznesie.


Dlaczego warto studiować lingwistykę praktyczną na UMK?

Bez względu na wybór ścieżki specjalizacji lingwistyka praktyczna jest – jak sama nazwa wskazuje – kierunkiem studiów nastawionym na nabywanie praktycznych umiejętności. Kładziemy nacisk na rozwój praktycznych umiejętności w komunikacji, zarządzaniu zasobami językowymi czy analizie danych, jednocześnie przybliżając studentom i studentkom kwestie związane z teorią języka czy metodologią prowadzenia badań naukowych. Zaletą tego kierunku jest także duży wymiar praktyk wynoszący łącznie 360 godzin.

 

 


Co po studiach?

Po lingwistyce praktycznej można pracować m.in.:

  • w firmach (edukacyjnych i handlowych, agencjach reklamowych i copywriterskich, IT),
  • w instytucjach (samorządowych, NGO, urzędach miast i gmin),
  • w instytucjach kulturalnych (agencje artystyczne i eventowe, kina, biura festiwalowe, zrzeszenia przewodników),
  • w zespołach badawczych i badawczo-rozwojowych w firmach komercjalizujących wyniki badań naukowych z obszaru językoznawstwa.

Można pracować m.in. jako:

  • specjalista ds. języka i wizerunku,
  • specjalista ds. komunikacji,
  • content manager,
  • data analyst,
  • researcher.

Gdzie pracują absolwenci UMK?


Galeria zdjęć