Opis projektu | Informacje | Artykuły prasowe | Galeria | Kontakt

Projekt pn. Budowa Collegium Humanisticum UMK w Toruniu został zrealizowany w ramach 3 Osi priorytetowej Rozwój infrastruktury społecznej, Działania 3.1 Rozwój infrastruktury edukacyjnej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013

Projekt Uchwałą Nr 14/144/08 Zarządu Województwa Kujawsko - Pomorskiego z dnia 22 lutego 2008 r. został wpisany w Indykatywny wykaz indywidualnych projektów kluczowych współfinansowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego 2007 - 2013.

Przedmiotem projektu był pierwszy etap inwestycji obejmujący budowę kompleksu dydaktyczno-naukowego Collegium Humanisticum UMK w Toruniu, w ramach którego wybudowany został moduł dydaktyczny i jeden moduł naukowo-badawczy oraz zagospodarowany zostanie teren lokalizacji budynku, tj. budowa dróg dojazdowych, wykonanie małej architektury i zieleni wokół budynku.

Realizacja projektu była prowadzona od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r. Łączna wartość projektu to 74 872 212,36 zł. Całkowite wydatki kwalifikowalne projektu wynoszą 70 058 104,89 zł w tym:

• Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego: 40 240 402,63 zł
  • wkład własny: 29 817 702,26 zł z czego środki:
    • Budżetu Państwa:24 217 694,51
    • Gminy Miasta Torunia: 5 600 000,00 zł
    • UMK w Toruniu: 7,73 zł

W nowopowstałym obiekcie mieści się:

• 51 pomieszczeń dydaktyczno-wykładowych o łącznej powierzchni 3317,15 m2;
  • 128 pomieszczeń naukowo-badawczych o łącznej powierzchni 3002,39 m2;
  • 9 pracowni komputerowych o łącznej powierzchni 605,72 m2.
  • Realizacja przedsięwzięcia przyniosła ze sobą szereg istotnych korzyści społecznych, które sprowadzą się przede wszystkim do:

• zwiększenia jakości kształcenia - dzięki realizacji projektu kierunki humanistyczne uczelni dysponują nowoczesną infrastrukturą, która pozwola na rozbudowę oferty dydaktycznej (tworzenie nowych kierunków), a także na dostosowanie aktualnej oferty i struktury studiów do standardów europejskich - co sprawia, że absolwenci trafiający na rynek pracy po ukończeniu studiów humanistycznych są lepiej niż dotychczas dostosowani do potrzeb i wymagań tego rynku,
  • zwiększenia prestiżu Uczelni - bardzo dobre warunki lokalowe pozwolą na organizację dużych sympozjów i konferencji, w tym o znaczeniu międzynarodowym,
  • zwiększenia prestiżu miasta,
  • zwiększenia ilości i jakości prowadzonych badań naukowych.
  • Dzięki rozwiązaniom technicznych i architektonicznym możliwe będzie w przyszłości, w miarę dostępnych środków finansowych, rozbudowywanie obiektu o kolejne moduły wydziałowe, które korzystać będą ze wspólnej części dydaktycznej.

Po zrealizowaniu wszystkich etapów inwestycji budynek będzie obiektem pięciosegmentowym, o łącznej powierzchni około 27 535 m2. Segment dydaktyczny będzie wykorzystywany wspólnie przez wszystkie wydziały zlokalizowane w Collegium Humanisticum.

Projekt pn. Budowa Collegium Humanisticum UMK w Toruniu był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013