Ucyfrowienie zasobów akademickich regionu kujawsko–pomorskiego dla potrzeb nauki i dydaktyki całego kraju

Logotypy: Fundusze Europejskie – Polska Cyfrowa, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska – Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt jest realizowany w ramach konsorcjum zawartego pomiędzy Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu a Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Okres realizacji projektu: 01.08.2018 r. - 31.07.2021 r.
Oś priorytetowa: 2. E-administracja i otwarty rząd
Działanie: Działania 2.3 Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.
Całkowita wartość projektu: 4.599.042,05 zł, w tym dofinansowanie dla UMK w Toruniu: 3.206.914,91 zł, dofinansowanie dla UKW w Bydgoszczy:  1.392.127,14 zł.

Cele projektu:
Celem ogólnym projektu jest zwiększenie powszechnego dostępu do wysokiej jakości informacji sektora publicznego ze źródeł nauki pozostających w dyspozycji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a także umożliwienie ich ponownego wykorzystania, poprzez poszerzenie otwartej naukowej bazy źródłowej o 28 tys. obiektów cyfrowych i 15 tys. nowych elektronicznych opisów bibliograficznych. Baza ta, będzie dostępna bez barier w Internecie, zachowane zostaną wszystkie standardy digitalizacji, opisywania dokumentów i upowszechniania. Cel ogólny będzie realizowany poprzez następujące cele szczegółowe:

1. Digitalizacja i udostępnienie w Internecie zasobów.
  2. Poszerzenie dostępu do informacji naukowej elektronicznej oraz przyspieszenie wyszukiwania informacji o zasobach bibliotecznych poprzez retrokonwersję i udostępnienie w Internecie 15tys. opisów bibliograficznych zasobów bibliotecznych, które nie są dostępne w postaci elektronicznej.

Planowane efekty (produkty/rezultaty):

1. Liczba podmiotów, które udostępniły on-line informacje sektora publicznego [szt.]: 2,00
  2. Liczba zdigitalizowanych dokumentów zawierających informacje sektora publicznego [szt.]: 28.000,00
  3. Liczba udostępnionych on-line dokumentów zawierających informacje sektora publicznego [szt.]: 43.000,00
  4. Liczba baz danych udostępnionych on-line poprzez API [szt.]: 1,00
  5. Liczba pobrań/odtworzeń dokumentów zawierających informacje sektora publicznego [szt./rok]: 129.000,00
  6. Rozmiar zdigitalizowanej informacji sektora publicznego [TB]: 5,09
  7. Rozmiar udostępnionych on-line informacji sektora publicznego [TB]: 0,01
  8. Liczba pobrań/odtworzeni unikatowych 11 srebrnych opraw książkowych [szt.]: 385

Opis projektu:
Projekt pn. Ucyfrowienie zasobów akademickich regionu kujawsko – pomorskiego dla potrzeb nauki i dydaktyki całego kraju, realizowany będzie przez konsorcjum jednostek: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - Lider, oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Działania przewidziane w projekcie polegają na upowszechnieniu w Internecie zasobów nauki, dzięki czemu zwiększy się ich dostępność. Upowszechnianie będzie się odbywało przy zapewnieniu najwyższej jakości udostępnianych informacji z możliwością ich ponownego wykorzystania w dowolnym czasie. Cyfrowe udostępnianie zasobów nauki przewidziane niniejszym projektem będzie uwzględniało wymiary:

• sprzętowy i technologiczny: pracownie digitalizacyjne będą wyposażone w wysokiej jakości sprzęt oraz najnowsze wersje oprogramowania zapewniające wysoką jakość prowadzonych prac i umożliwiające upowszechnienie znacznej ilości obiektów o treści zdatnej do maszynowego odczytywania oraz automatycznego pobierania (systemowe podejście do cyfrowego udostępniania zasobów przez stworzenie technologicznych rozwiązań)
  • treściowy: udostępnionych zostanie 28 tys. obiektów cyfrowych oraz 15 tys. elektronicznych opisów bibliograficznych służących celom naukowym, badawczym, dydaktycznym, poznawczym, kulturowym, informacyjnym
  • kompetencyjny: podniesione zostaną zarówno kompetencje osób zaangażowanych w prowadzenie prac związanych z digitalizacją i retrokonwersją oraz osób korzystających z udostępnionych zasobów poprzez możliwość ich ponownego wykorzystania.

Jednocześnie działania posłużą rozwojowi społeczeństwa informacyjnego obywatelskiego - bezpłatne udostępnianie zasobów nauki zgodnie z zasadą budowania przyjaznych relacji między państwem a obywatelem. Realizacja celów projektu pozwoli na powszechny i szybki dostęp do źródeł o szerokim znaczeniu wszystkim zainteresowanym, w tym os. niepełnosprawnym, w dogodnym czasie, bez konieczności ponoszenia kosztów na dotarcie do miejsc przechowywania.

Koordynator projektu – Biblioteka Główka UMK:
dr Anna Karolina Zawada
tel.: (056) 611-44-20
e-mail: Karolina.Zawada@bu.umk.pl

Opiekun projektu w DzZFS:
mgr Edyta Podlewska
pok.: 105
tel.: (0-56) 611-45-09
fax: 611-49-84
e-mail: epodlewska@umk.pl

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego