Świadczenia dla studentów:
- stypendium socjalne (instrukcja wypełniania wniosku w generatorze)
- stypendium rektora
- stypendium dla osób niepełnosprawnych
- zapomoga
Prawo do świadczeń
Zgodnie z art. 93 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
- Świadczenia wymienione powyżej przysługują na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich.
- Student kształcący się równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymywać ww. świadczenia tylko na jednym, wskazanym przez niego kierunku.
- Ww. świadczenia nie przysługują studentowi posiadającemu tytuł zawodowy:
1) magistra, magistra inżyniera albo równorzędny;
2) licencjata, inżyniera albo równorzędny, jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia. - Łączny okres, przez który przysługują ww. świadczenia wynosi 12 semestrów, bez względu na ich pobieranie przez studenta, z zastrzeżeniem, że w ramach tego okresu świadczenia przysługują na studiach:
1) pierwszego stopnia – nie dłużej niż przez 9 semestrów;
2) drugiego stopnia – nie dłużej niż przez 7 semestrów. - Łączny okres, o którym mowa w ust. 4, jest dłuższy o 2 semestry w przypadku, gdy student podjął jednolite studia magisterskie, których czas trwania określony w przepisach prawa wynosi 11 albo 12 semestrów.
- Do okresu, o którym mowa w ust. 4 i 5, wlicza się wszystkie rozpoczęte przez studenta semestry na studiach, o których mowa w ust. 1, w tym semestry przypadające w okresie korzystania z urlopów, o których mowa w art. 85 ust. 1 pkt 3 ustawy, z wyjątkiem semestrów na kolejnych studiach pierwszego stopnia rozpoczętych lub kontynuowanych po uzyskaniu pierwszego tytułu zawodowego licencjata, inżyniera albo równorzędnego. W przypadku kształcenia się na kilku kierunkach studiów semestry odbywane równocześnie traktuje się jako jeden semestr.
- W przypadku gdy niepełnosprawność powstała w trakcie studiów lub po uzyskaniu tytułu zawodowego, stypendium dla osób niepełnosprawnych przysługuje przez dodatkowy okres 12 semestrów. Przepisy ust. 4 i 6 stosuje się odpowiednio.
- Przepisy ust. 1–7 stosuje się odpowiednio do studentów, którzy kształcili się lub uzyskali tytuły zawodowe za granicą.
Zgodnie z art. 94 ust. 1 ustawy student otrzymujący stypendium socjalne, stypendium rektora lub stypendium dla osób niepełnosprawnych niezwłocznie powiadamia uczelnię o wystąpieniu okoliczności powodującej utratę prawa do świadczenia: uzyskanie tytułu zawodowego o którym mowa w art. 93 ust. 3 i 8 lub upłynięcie okresu, o którym mowa w art. 93 ust. 4, 5 i 7.
Student zobowiązany jest do wpisania we wniosku o przyznanie świadczenia wszystkich wymaganych danych, w szczególności informacji o kierunkach studiów podjętych poza UMK do dnia złożenia wniosku.
Regulamin świadczeń dla studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – tekst jednolity
Oświadczenie o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania
Strona internetowa Komisji Stypendialnej
Terminy pracy generatora i składania wniosków
Kontakt ze składami orzekającymi Komisji Stypendialnej:
- ws. stypendium rektora, stypendium dla osób niepełnosprawnych i zapomóg