[fot. Andrzej Romański] fot. Andrzej Romański

Projekty na horyzoncie

2015-05-15

UMK został partnerem w kolejnych 2 projektach w ramach programu HORYZONT 2020. Biolog, prof. Katarzyna Hrynkiewicz oraz fizyk, prof. Maciej Wojtkowski będą kierownikami polskich części tychże projektów.

Międzynarodowym konsorcjum w projekcie BestPass - Boosting plant-Endophyte STability, compatibility and Performance Across ScaleS - będzie koordynował Uniwersytet Kopenhaski. Polska część przedsięwzięcia będzie realizowana na UMK przez zespół naukowców z dr hab. Katarzyna Hrynkiewicz, prof. UMK z Zakładu Mikrobiologii na czele. Budżet toruńskiej części projektu sięga blisko 290 tys. EURO.

Głównym koordynatorem projektu BE-OPTICAL - Advanced BiomEdical OPTICAL Imaging and Data Analysis - jest Politechnika Katalońska w Barcelonie. Naukowcy z UMK pod kierownictwem prof. Macieja Wojtkowskiego otrzymają na polską część badań blisko 500 tys. EURO.

Oba projekty należą do rodzaju Marie Skłodowska-Curie Actions Innovation Training Network. Są to międzynarodowe projekty badawcze, w ramach których prowadzone będą również studia doktoranckie, realizowane w międzynarodowych konsorcjach składających się z jednostek naukowych i przedsiębiorstw.

Warto zaznaczyć, że wśród uczelni Polski Północnej, UMK w Toruniu posiada najwięcej projektów realizowanych w ramach Horyzontu 2020.

Więcej o programie Horyzont 2020 finansowanym przez Komisję Europejską.

Dr hab. Katarzyna Hrynkiewicz, prof. UMK jest absolwentką dawnego Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMK. Studia na kierunku biologia ukończyła w 1996 roku, zaś w 2000 roku obroniła rozprawę doktorską pt. "Właściwości fizjologiczne grzybów ektendomikoryzowych" pod kierunkiem prof. Hanny Dahm. W latach 2002-2004 odbyła dwuletni staż podoktorski w Institute of Soil Science and Plant Nutrition (University of Rostock, Germany). W 2010 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy pt. "The significance and performance of microorganisms associated with the rhizosphere of willows (Salix spp.) in unfavourable soil conditions". Od 2013 roku zajmuje stanowisko profesora nadzwyczajnego w Zakładzie Mikrobiologii.

Główne zainteresowania badawcze prof. Hrynkiewicz dotyczą morfologiczno-anatomicznej i molekularnej analizy struktur mykoryzowych występujących w warunkach naturalnych, zastosowania mikroorganizmów w procesach fitoremediacji gleb oraz wykorzystania mikroorganizmów endofitycznych w promowaniu wzrostu roślin uprawnych. Od wielu lat prowadzi współpracę z zagranicznymi ośrodkami naukowymi z Niemiec i Szwecji, np. Department of Mycology (University of Tübingen), Department of Agricultural and Environmental Sciences (University of Rostock), Leibniz-Institute of Vegetable and Ornamental Crop, Department of Crop Production Ecology (Swedish University of Agricultural Sciences), gdzie realizowała kilkumiesięczne lub kilkutygodniowe staże naukowe. Prof. Hrynkiewicz była koordynatorem grantu finansowanego przez EU (Marie Curie Reintegration Grant), kierownikiem trzech grantów ministerialnych i Narodowego Centrum Nauki oraz wykonawcą w licznych projektach realizowanych m.in. we współpracy międzynarodowej. Wyniki badań naukowych opublikowała w indeksowanych czasopismach naukowych (np. Journal of Plant Nutrition and Soil Sciences, Biology and Fertility of Soils, Mycorrhiza, Water, Air and Soil Pollution), rozdziałach książek oraz zaprezentowała podczas licznych konferencji naukowych. Aktywność naukowa prof. Hrynkiewicz została nagrodzona w 2011 roku nagrodą Rektora UMK II stopnia.

Prof. Maciej Wojtkowski urodził się w 1975 r. we Włocławku. Zajmuje się fizyką medyczną. Od początku kariery naukowej jest związany z UMK. Na toruńskiej uczelni obronił magisterium (1999 r.), uzyskał doktorat (2003 r.) na podstawie rozprawy pt. Spektralna tomografia optyczna z użyciem światła częściowo spójnego w zastosowaniach medycznych i habilitację (2010 r.) na podstawie rozprawy pt. Obrazowanie za pomocą tomografii optycznej OCT z detekcją fourierowską. Na początku 2015 r. otrzymał z rąk Prezydenta RP nominację profesorską.

Kilka lat pracował naukowo za granicą: w latach 1998-2001 w ramach wymiany naukowej na Uniwersytecie w Wiedniu, w latach 2003-2005 - w Massachusetts Institute of Technology (MIT); odbył także staże na Uniwersytecie Kent w Canterbury oraz na Uniwersytecie Zachodnioaustralijskim w Perth (jako senior fellow). Na toruńskiej Uczelni pracuje od 1999 r. Obecnie w Zakładzie Biofizyki i Fizyki Medycznej Instytutu Fizyki UMK, gdzie kieruje Zespołem Optycznego Obrazowania Biomedycznego. Prof. Wojtkowski wniósł ogromny wkład w rozwój badań okulistycznych w Polsce i na świecie dzięki skonstruowaniu tomografu do badania siatkówki oka. Urządzenie pozwala na nieinwazyjne i bezkontaktowe badania wnętrza oka. Prof. Wojtkowski jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. prestiżowej Europejskiej Nagrody dla Młodych Naukowców (EURYI)przyznawaną przez European Science Foundation (2007 r.); Nagrody Premiera za pracę habilitacyjną (2010 r.); Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej nazywanej "Polskim Noblem" (2012 r.) w obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich za opracowanie i wprowadzenie do praktyki okulistycznej metody tomografii optycznej z detekcją fourierowską; stypendystą programów FNP "Start" i "Powroty", laureatem stypendium tygodnika "Polityka" etc. Jest członkiem Polskiej Akademii Nauk; Akademii Młodych Uczonych Wydział IV Nauk Technicznych PAN; Komitetu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN.

Prof. Wojtkowski znalazł się w gronie ambasadorów nauki w ministerialnej kampanii "Zawód naukowiec". Na początku 2015 r. został uhonorowany tytułem "fellow member" Towarzystwa Optycznego (OSA) wiodącej na świecie organizacji zajmującej się optyką i fotoniką, skupiającej przedstawicieli biznesu, specjalistów w zakresie inżynierii i nauk stosowanych. Prof. Wojtkowski został doceniony za wielki wpływ na polu tomografii optycznej (OCT) z zastosowaniami w okulistyce, w szczególności spektralnej OCT (Optical Coherence Tomography), która pozwala na rekonstruowanie za pomocą światła trójwymiarowej struktury tkanki z rozdzielczością rzędu mikrometrów.