Wykład Rektorski o neuroonkologii
2015-06-08
Kolejnym gościem cyklu Wykładów Rektorskich na UMK był prof. Maciej M. Mrugała, który 11 czerwca wygłosił prelekcję pt. "Neuroonkologia - innowacyjne leczenie nowotworów mózgu".
Wykład rozpoczął się o godz. 10:00 na Wydziale Humanistycznym w Collegium Minus (budynek "Harmonijki") w sali IX. Wstęp był wolny.
Przypominamy, że Wykłady Rektorskie (The Rectors Lecture Series) to inicjatywa władz UMK, w ramach której zapraszani są wybitni naukowcy z Polski i z zagranicy. Pierwszy wykład odbył się 12 maja 2014 r., a wygłosił go wybitny amerykański neurobiolog prof. Michael Arbib. Kolejnymi gośćmi cyklu byli. prof. Eiichi Negischi, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2010 r., oraz prof. Jerzy Marian Brzeziński, psycholog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Profesor Maciej M. Mrugała urodził się 3 kwietnia 1970 r. w Zakopanem, gdzie w 1989 r. ukończył z wyróżnieniem Liceum im. Oswalda Balzera. W 1995 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Medyczną w Warszawie. W latach 1995-1998 pracował naukowo w laboratorium prof. Williama Schwartza na Uniwersytecie Stanowym w Massachusetts (University of Massachusetts Medical School) nad zagadnieniami związanymi z chronobiologią oraz potencjałem transplantacyjnym neuronalnych komórek macierzystych. Na podstawie publikacji wyników badań i przedłożonej dysertacji w 2003 r. uzyskał tytuł doktora nauk biologicznych na Wydziale Biologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego promotorem był prof. Michał Caputa. W latach 1998-2006 prof. Mrugała kontynuował edukację medyczną jako intern w Akademii Medycznej w Warszawie i w University of Massachusetts Memorial Health Center w Worcester, a następnie jako rezydent neurologii w University of Massachusetts Medical School (Chief Resident 2002/2003); w latach 2003-2006 pracował jako asystent (Clinical and Research Fellow) w dziedzinie neuroonkologii w Harvard Medical School i Massachusetts General Hospital. W 2006 r. uzyskał magisterium w dziedzinie zdrowia publicznego na Uniwersytecie Harvarda (School of Public Health, Harvard University, Boston). Od 2006 r. prof. Mrugała jest współtwórcą i szefem interdyscyplinarnego Zakładu Neuroonkologii w University of Washington Medical School w Seattle. W 2013 r. uzyskał prestiżowy tytuł Alexander M. Spence Endowed Chair in Neuro-oncology. Prof. Mrugała łączy aktywność kliniczną z bogatym programem badawczym. Jego zainteresowania obejmują: glejaki mózgu, guzy przerzutowe, oponiaki, fakomatozy, powikłania neurologiczne w chorobach nowotworowych oraz chłoniaki ośrodkowego układu nerwowego. Współpracuje z wieloma placówkami za granicą, biorąc udział w badaniach klinicznych. Jest konsultantem National Comprehensive Cancer Network oraz wielu organizacji zajmujących się leczeniem raka mózgu i działalnością na rzecz pacjenta (Chris Elliot Foundation, Neuorofibromatosis Inc.). Prof. Mrugała jest wiceprzewodniczącym Washington State Neurological Society. Profesor Mrugała jest członkiem American Academy of Neurology, Society for Neuro-Oncology oraz Washington State Neurological Society. Jest autorem 36 oryginalnych artykułów badawczych oraz 9 rozdziałów w monografiach naukowych. Pełni funkcje recenzenta i zasiada w radach naukowych czasopism medycznych: Journal of Neuro-Oncology, Clinical Neuro-Oncology, Neurology and Journal of Solid Tumors. Pracował również z telewizją publiczną (PBS - NOVA) nad programem dotyczącym diagnostyki i terapii glejaków złośliwych w serii "Cancer Warrior". Program ukaże się latem tego roku w Stanach Zjednoczonych.