![Od lewej: prof. Gramatyka, prof. Konarska-Wrzosek i prof. Lutrzykowski [fot. Ze zbiorów prof. Gramatyki, Wojciech Olkuśnik oraz Andrzej Romański]](./zdjecia/23754/srednie.jpg)
Od lewej: prof. Gramatyka, prof. Konarska-Wrzosek i prof. Lutrzykowski
fot. Ze zbiorów prof. Gramatyki, Wojciech Olkuśnik oraz Andrzej RomańskiNowi profesorowie
2015-06-24
3 naukowców z UMK otrzymało w tym tygodniu tytuły profesorskie z rąk Prezydenta RP. Są to: prof. Violetta Konarska-Wrzosek z Wydziału Prawa i Administracji, prof. Jacek Gramatyka z Wydziału Sztuk Pięknych oraz prof. Alfred Lutrzykowski z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych.
Profesor nauk prawnych Violetta Konarska-Wrzosek, kierownik Katedry Prawa Karnego i Kryminologii UMK oraz profesor sztuk plastycznych Jacek Gramatyka z Zakładu Kształcenia Artystycznego UMK nominacje profesorskie z rąk Prezydenta RP odebrali w dniu 23 czerwca (więcej szczegółów).
Profesor nauk społecznych Alfred Lutrzykowski, kierownik Katedry Systemu Politycznego RP natomiast otrzymał nominację 24 czerwca (więcej szczegółów).
Obie uroczystości miały miejsce w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Profesor nauk prawnych Violetta Konarska-Wrzosek od 1977 r. jest związana z Katedrą Prawa Karnego i Kryminologii Wydziału Prawa i Administracji UMK, którą od 2011 r. kieruje. Bezpośrednio po studiach, które ukończyła na WPiA UMK w Toruniu, w latach 1975-1977 odbywała etatową aplikację sądową w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Toruniu. Egzamin sędziowski zdała w 1977 r. na ocenę bardzo dobrą (celującą). W 1988 r. uzyskała stopień naukowy doktora na podstawie rozprawy doktorskiej pt. "Ochrona dziecka w polskim prawie karnym", napisanej pod kierunkiem naukowym doc. dr hab. Alicji Grześkowiak, za którą w listopadzie 1989 r. otrzymała nagrodę specjalną Prokuratora Generalnego w XXXI Ogólnopolskim Konkursie "Państwa i Prawa" na najlepsze prace habilitacyjne i doktorskie. W 2002 r. uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego na podstawie rozprawy habilitacyjnej pt. "Dyrektywy wyboru kary w polskim ustawodawstwie karnym" (Toruń 2002).
Prof. Konarska-Wrzosek ma bardzo szerokie zainteresowania badawcze. Jest autorką 100 publikacji naukowych z zakresu prawa karnego materialnego: powszechnego, skarbowego, prawa wykroczeń oraz postępowania z nieletnimi, a także z zakresu kryminologii i polityki kryminalnej oraz 3 monografii: m.in. "Ochrona dziecka w polskim prawie karnym", Toruń 1999. Ponadto jest współautorką 16 książek.
Prof. Violetta Konarska-Wrzosek, pełniła i pełni wiele ważnych funkcji w UMK i poza jego murami (m.in. w latach 2002-2005 była wiceprezesem Towarzystwa Naukowego Prawa Karnego z siedzibą w Warszawie; członkiem Polskiego Towarzystwa Kryminologicznego im. prof. Stanisława Batawii oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Karnego (AIDP - sekcja polska). Od 2005 r. natomiast Kolegium Redakcyjnego Przeglądu Prawa Karnego; w latach 2006-2008 była wiceprzewodniczącą Komisji Dyscyplinarnej do Spraw Nauczycieli Akademickich przy Radzie Głównej Szkolnictwa Wyższego. Obecnie już II kadencję pełni funkcję Rzecznika Dyscyplinarnego do Spraw Pracowników Naukowych UMK. Od 2009 r. jest przewodniczącą Zespołu powołanego przez Ministra Sprawiedliwości (do przeprowadzenia analizy dotychczasowych oraz wypracowania nowych modelowych rozwiązań prawnych w zakresie problematyki nieletnich).
Prof. Violetta Konarska-Wrzosek aktywnie włącza się również w działalność szkoleniową z zakresu problematyki prawnokarnej, w której się specjalizuje. Szkoliła m.in. sędziów i prokuratorów, doradców podatkowych, pocztowców i pracowników telekomunikacji, policjantów, społecznych kuratorów sądowych, prowadziła również wykłady dla celników. Wypromowała ok. 475 magistrów prawa i administracji, 550 licencjatów administracji (w UMK i poza UMK) oraz 6 doktorów nauk prawnych, z których jeden w 2013 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego.
Prof. Violetta Konarska-Wrzosek za swoją aktywność naukową była wielokrotnie nagradzana: czterokrotnie przez JM Rektora UMK. W 2007 r. odznaczona została Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Profesor sztuk plastycznych Jacek Gramatyka urodził się w Poznaniu. Studia w zakresie malarstwa ukończył na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego i doc. Barbary Steyer. Dyplom uzyskał w 1982 r. w pracowni doc. Barbary Steyer. W 1983 r. został zatrudniony na UMK jako pracownik dydaktyczny na Wydziale Sztuk Pięknych. Prowadzi zajęcia dla studentów konserwacji malarstwa w dziedzinie rysunku i malarstwa dawnego i współczesnego. Od 1998 r. pracuje również w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (w Pracowni Propedeutyki Konserwacji Malarstwa i Obiektów Sztuki Współczesnej), prowadzonej przez prof. Iwonę Szmelter.
Od 2004 r. prowadzi Pracownię Technik Malarskich i Rysunkowych na Akademii Sztuk Pięknych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu.
Uprawia malarstwo olejne i akwarelowe. Prof. Gramatyka brał udział w wielu wystawach i konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.
Profesor nauk społecznych Alfred Lutrzykowski ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Odbył aplikację sędziowską i złożył egzamin sędziowski. Doktorat obronił w 1976 r., habilitował się w 1982 r.
Pracuje w naszej Uczelni od 2004 r. Jest autorem ponad stu dwudziestu prac naukowych, w tym licznych o charakterze wielodyscyplinarnym.
Prof. Lutrzykowski zajmuje się głównie problemami władzy publicznej i samorządu terytorialnego. W 2013 r. opublikował pracę pt. "System władzy publicznej Polski Ludowej. Od Manifestu OKWN do Konstytucji PRL" (Wydawnictwo ECE, Toruń).
Jest kierownikiem Katedry Systemu Politycznego RP Na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK. Utrzymuje kontakty naukowe z kilkoma zagranicznymi placówkami naukowym. Uczestniczył bądź organizował szereg międzynarodowych konferencji naukowych w kraju i za granicą.
Wypromował ośmioro doktorów oraz był recenzentem w sześciu przewodach habilitacyjnych i w dwunastu przewodach doktorskich. W UMK wypromował ponad 170 magistrów i licencjatów. Jest członkiem Komisji Dyscyplinarnej dla Pracowników UMK.
Prof. Lutrzykowski otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień, m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal Złoty za Długoletnią Służbę i inne.
Postanowieniem z dnia 16 czerwca 2015 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł naukowy profesora nauk społecznych.