![W typowo naukowym, swoistym dla fizyków, stylu świeczki na jubileuszowym torcie zdmuchnął prof. Józef Szudy [fot. Andrzej Romański]](./zdjecia/24084/srednie.jpg)
W typowo naukowym, swoistym dla fizyków, stylu świeczki na jubileuszowym torcie zdmuchnął prof. Józef Szudy
fot. Andrzej Romański70-lecie fizyki na UMK
2016-02-29
W 2016 roku fizyka na UMK obchodzi jubileusz 70-lecia. Uroczystości, wystawa, zwiedzanie laboratoriów i okolicznościowa sesja w Instytucie Fizyki odbyła się w czwartek 3 marca.
Historia toruńskiej fizyki rozpoczyna się w roku 1946, wraz z przybyciem na UMK z grupą profesorów Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie prof. Aleksandra Jabłońskiego, który objął kierownictwo nad Katedrą Fizyki Doświadczalnej na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym UMK. Zainteresowania naukowe profesora określiły tematykę badawczą jaką zajmowano się w Katedrze - spektroskopia atomów i molekuł. Z biegiem czasu dziedzina badań uległa poszerzeniu, jednak prawie wszystkie kierunki badań prowadzonych obecnie, w mniejszym czy większym stopniu, wiążą się z fizyką atomowo-molekularną, spektroskopią i optyką. Od kilku lat uprawianych jest też szereg nowoczesnych gałęzi fizyki i dziedzin pokrewnych, jak np. optoelektronika, fotonika, czy bioinformatyka. Skutkiem reorganizacji UMK w roku 1968 było powstanie instytutów. Wtedy powstał też Instytut Fizyki. Najpierw Instytut należał do Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii, a od jego podziału w roku 1993 - do Wydziału Fizyki i Astronomii (później przekształconego w Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej). Obecnie tworzy go dziewięć zakładów badawczych oraz kilkanaście pracowni dydaktycznych. W Instytucie pracuje 125 osób, w tym 97 pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych. W 2001 r. powstało Krajowe Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej FAMO - międzyuczelniana jednostka badawcza mająca na celu umożliwienie prowadzenia w Polsce doświadczalnych badań na światowym poziomie z zakresu fizyki atomowej, molekularnej i optycznej. W roku 2011 Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej powiększył się o jedyne w Polsce Centrum Optyki Kwantowej. Od 2010 roku funkcjonuje Fundacja Aleksandra Jabłońskiego, która wspiera Wydział i współrealizuje strategię jego rozwoju. Siedzibą Instytutu jest budynek przy ul. Grudziądzkiej 5, w centrum Torunia, noszący od roku 1991 nazwę Instytutu Aleksandra Jabłońskiego.
Jubileuszowa sesja odbyła się w sali 26 Instytutu Fizyki UMK (przy ul. Grudziądzkiej 5/7 w Toruniu), sesję otworzył Dyrektor Instytutu Fizyki prof. dr. hab. Ireneusz Grabowski.
Podczas jubileuszowego spotkania zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Rasielewski wręczył dyrektorowi Instytutu Fizyki prof. dr. hab. Ireneuszowi Grabowskiemu statuetkę szklanego anioła.
Okolicznościowe prelekcje wygłosili:
- prof. dr hab. Józef Szudy - "Fizyka doświadczalna w Toruniu"
- prof. dr hab. Stanisław Dembiński - "Początki fizyki teoretycznej w Toruniu"
- prof. dr hab. Andrzej Kossakowski - "Toruńska fizyka matematyczna"
- prof. dr hab. Jacek Karwowski - "Chemia kwantowa na toruńskiej Fizyce"
- prof. dr hab. Stanisław Chwirot - "Toruńska Fizyka w trzecim tysiącleciu"
Dodatkowo tego dnia można było zwiedzać laboratoria Instytutu Fizyki. W drugiej części obchodów odbyło się spotkanie towarzyskie w Atrium Instytutu Fizyki oraz wystawa fotografii, koncert zespołu złożonego z pracowników Wydziału z prof. Mirosławem Bylickim na czele.
Wydział z okazji jubileuszu udostępnił zestaw unikatowych dokumentów, na które składają się dokumenty i zdjęcia pracowników i obiektów UMK związanych z badaniami fizyków do roku 1960, z lat 1961-1980 oraz po 1980 r. (galerie przygotowane przez: dr Katarzynę Bielską, mgr Monikę Czajkowską, mgr Martę Misiaszek, dr Karolinę Słowik) oraz Kronika Instytutu Fizyki prowadzona od lipca 1969 r do września 1994 r.
Galeria zdjęć