Od lewej: prof. Wiesław Kurzątkowski, dr Grzegorz Trykowski, dr Isaac Gobina, dr Grażyna Szczepańska i Dr Umit Kartoglu
fot. Andrzej RomańskiZbadają szczepionki
2017-01-12
Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) będą współpracować z chemikami z UMK w ramach grantu WHO dotyczącego wpływu zamrażania na jakość i właściwości szczepionek. Gościli oni 12 stycznia na Wydziale Chemii UMK.
Dr Umit Kartoglu i dr Isaac Gobina z Genewy oraz prof. Wiesław Kurzątkowski z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowy Instytut Higieny (NIZP-PZH) z Warszawy (kierownik grantu) wizytowali laboratoria biorące udział w projekcie.
Badania szczepionek będą miały miejsce w Centralnym Laboratorium Wydziału Chemii - Pracowni Analiz Instrumentalnych, której kierownikiem jest dr Grzegorz Trykowski. Będą wykonywane na skaningowym mikroskopie elektronowym sprzężonym z detektorem rentgenowskim (SEM-EDX).
Podczas wizyty odbyły się również rozmowy na temat dalszych możliwości współpracy pomiędzy UMK, NIZP-PZH i WHO oraz spotkania: z prof. dr hab. Edwardem Szłykiem, dziekanem Wydziału Chemii; dr Grażyną Szczepańską i dr. Grzegorzem Trykowskim z Centralnego laboratorium Wydziału Chemii oraz prof. Stanisławem Koterem z Katedry Chemii Fizycznej i Fizykochemii Polimerów.
Centralne Laboratorium Wydziału Chemii UMK w Toruniu (Pracownia Analiz Instrumentalnych) wyposażone jest w najnowocześniejszą aparaturę naukową do badań struktury powierzchni ciał stałych oraz jakościowej i ilościowej charakterystyki składu chemicznego ciał stałych i cieczy. Pracownicy Laboratorium zajmują się pomiarami instrumentalnymi na dużej infrastrukturze badawczej metodami spektroskopowymi (EDX, IR, Raman, EELS, NMR, XRD) w skali makro, mikro i nanometrycznej.
Specjalizują się w rozwijaniu doświadczalnych aspektów analizy jakościowej i ilościowej powierzchni ciał stałych. Obiektem ich badań są metale, stopy, polimery, nanocząstki, materiały węglowe, membrany. Wykonują ekspertyzy w zakresie analizy jakościowej i składu chemicznego ciał stałych. Wyposażenie aparatury Pracowni pozwala na wykonanie specjalistycznych analiz w skali od makro do nanometrycznej, jak skanowanie liniowe, mapy chemiczne powierzchni oraz przekroje. Laboratorium dysponuje aparaturą pozwalającą na preparatykę różnego rodzaju materiałów do celów posiadanych technik badawczych (ultramikrotom cryo, napylarka, suszarka próżniowa, młynek, prasa hydrauliczna, pastylkarka). Wszystkie analizy wykonywane są przez zespół naukowców mających wieloletnie doświadczenie w pracach na danej aparaturze.