Rok Jubileuszy UMK
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

Ochrona zabytków na Pomorzu i Kujawach

2018-04-18

Wydział Sztuk Pięknych UMK zapraszał 20 kwietnia 2018 r. na konferencję naukową pt. „Ochrona Zabytków na Pomorzu i Kujawach. W 100. rocznicę organizacji urzędów konserwatorskich w Polsce”.

Konferencja została zorganizowana przez Zakład Konserwatorstwa UMK wraz z Kujawsko-Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i oddziałem toruńskim Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Spotkanie miało na celu podsumowanie dorobku konserwatorskiego na terenie Pomorza i Kujaw od początku działalności polskich służb konserwatorskich, z odniesieniem do działań pruskich poprzedników. Drugim celem była prezentacja bieżących problemów organizacyjno-prawnych ochrony zabytków oraz realizacji konserwatorsko-restauratorskich w regionie. Wykładom towarzyszyła wystawa posterowa: "Ochrona zabytków na Pomorzu w okresie międzywojennym. W 100. rocznicę organizacji urzędów konserwatorskich w Polsce".
Adresatami wydarzenia byli przedstawiciele służb konserwatorskich, badaczy i praktyków zajmujących się konserwacją i restauracją zabytków oraz ochroną dziedzictwa kulturowego.
Obrady miały miejsce w głównej siedzibie Wydziału Sztuk Pięknych UMK przy ul. Sienkiewicza 30/32 w Toruniu. Rozpoczęły się w piątek 20 kwietnia o godz. 9:00 w Sali Tymona.

Szczegółowy program

Sekretarzami konferencji byli pracownicy Zakładu Konserwatorstwa UMK: dr Karolina Zimna-Kawecka oraz dr Maciej Prarat.

Honorowy patronat nad konferencją objęła Generalna Konserwator Zabytków dr hab. Magdalena Gawin oraz Zarząd Główny Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.

Dekret Rady Regencyjnej o opiece nad zabytkami sztuki i kultury”, który stanowił pierwszy polski akt prawny dotyczący ochrony zabytków został uchwalony 31 października 1918 r. Dokument ten normował kwestię organizacji państwowych służb konserwatorskich: zgodnie z jego brzmieniem opieka nad zabytkami należała do Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, natomiast związane z nią czynności sprawować mieli mianowani przez ministra konserwatorzy zabytków sztuki i kultury. W 2018 r. jest celebrowana okrągła rocznica wydania Dekretu, a zarazem stulecie organizacji służb konserwatorskich w Polsce.