Rok Jubileuszy UMK
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
Studenci fizjoterapii WNoZ CM [fot. Andrzej Romański]

Studenci fizjoterapii WNoZ CM

fot. Andrzej Romański

Jubileusz Wydziału Nauk o Zdrowiu CM

2018-05-08

W ramach obchodów XX-lecia Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy w dniach 10-11 maja 2018 r. odbyła się III Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa pt. „Europejski Wymiar Nauk o Zdrowiu”.

Tematyka konferencji obejmowała szeroką problematykę z zakresu nauk o zdrowiu w XXI wieku, a w szczególności zagadnień zdrowia publicznego, ekonomii zdrowia, współczesnego ujmowania chorób somatycznych i związanych z tym wyzwań dla pielęgniarstwa, położnictwa, ratownictwa medycznego, dietetyki i fizjoterapii. Poza sesjami naukowymi z udziałem autorytetów naukowych z kraju i zagranicy odbyły się warsztaty tematyczne prowadzone przez naukowców i praktyków, a także sesja plakatowa młodych naukowców, uczestników studiów doktoranckich i studenckich kół naukowych.

Podczas konferencji odbyło się posiedzenie wyjazdowe Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych oraz Ogólnopolskie Kolegium Dziekanów.

Konferencja będzie miała miejsce w budynku Filharmonii Pomorskiej przy ul. A. Szwalbego 6 w Bydgoszczy (10 maja) oraz w siedzibie Collegium Medicum UMK przy ul. Jagiellońskiej 13-15.

Szczegółowy program

Wydział Nauk o Zdrowiu jest najmłodszym, dynamicznie rozwijającym się Wydziałem Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Geneza Wydziału sięga 1997 roku, kiedy to decyzją Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej został powołany Wydział Pielęgniarski z kierunkiem nauczania – pielęgniarstwo. W 2002 roku zmieniono nazwę Wydziału na Wydział Nauk o Zdrowiu. W 2004 roku doszło do fuzji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Akademią Medyczną im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. Dotychczasowe Wydziały AM: Lekarski, Farmaceutyczny i Nauk o Zdrowiu utworzyły Collegium Medicum UMK.
Misją Wydziału Nauk o Zdrowiu CM UMK jest dążenie do zapewnienia najwyższej jakości kształcenia oraz badań naukowych w zakresie medycyny i nauk o zdrowiu opartych na wiedzy i najwyższych wartościach etycznych.
Obecnie na Wydziale kształci się ponad 2800 studentów na dziewięciu kierunkach studiów: pielęgniarstwie, zdrowiu publicznym, fizjoterapii, ratownictwie medycznym, dietetyce, położnictwie, elektroradiologii i audiofonologii oraz organizacji opieki nad osobą starszą (kierunek prowadzony jest wspólnie z Wydziałem Humanistycznym i Wydziałem Teologicznym). Od roku akademickiego 2018/2019 zostanie uruchomiony kierunek – terapia zajęciowa. Wydział posiada również ofertę dydaktyczną studiów w języku angielskim, na kierunkach – pielęgniarstwo i fizjoterapia.
Od roku akademickiego 2013/2014 na Wydziale uruchomione zostały stacjonarne i niestacjonarne studia doktoranckie z zakresu medycyny i nauk o zdrowiu.
Od roku akademickiego 2015/2016 Wydział uruchomił kształcenie na studiach podyplomowych.
Wydział Nauk o Zdrowiu posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk medycznych w dyscyplinie medycyna oraz stopnia naukowego doktora nauk o zdrowiu, a także uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk o zdrowiu.
Wydział prowadzi badania naukowe w zakresie medycyny, zdrowia publicznego, promocji zdrowia i ekonomiki zdrowia, pracownicy wydziały publikują wyniki badań w renomowanych czasopismach naukowych.
Władze dziekańskie WNOZ CM UMK na kadencję 2016-2020:
Dziekan – prof. dr hab. Kornelia Kędziora-Kornatowska (przewodnicząca Komitetu Naukowego i Organizacyjnego jubileuszowej konferencji);
Prodziekan ds. ekonomicznych i nauki – prof. dr hab. Alina Borkowska
Prodziekan ds. studenckich i polityki kadrowej – prof. dr hab. Jacek Klawe
Prodziekan ds. kształcenia i rozwoju – dr hab. Maria Kłopocka

Więcej informacji na temat konferencji „Europejski Wymiar Nauk o Zdrowiu” na stronie: 20latwnoz.cm.umk.pl/