Rok Jubileuszy UMK
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
[fot. Andrzej Romański] fot. Andrzej Romański

Egzoszkielet wciąż nagradzany

2018-06-25

Wykonany w technologii druku 3D egzoszkielet pasywny służący wsparciu siły osłabionych kończyn górnych u dzieci, którego współautorami są naukowcy z Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UMK: prof. dr hab. Aleksander Goch oraz dr Emilia Mikołajewska, zdobył kolejne laury.

Wspólny projekt pracowników Katedry Fizjoterapii Collegium Medicum UMK (prof. dr hab. Aleksander Goch i dr Emilia Mikołajewska) i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (prof. dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek, dr hab. inż. Marek Macko, prof. nadzw. dr inż. Dariusz Mikołajewski, mgr Zbigniew Szczepański) zdobył trzy nagrody na XI Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2018 w Katowicach: Grand Prix, Nagrodę Platynową (wraz z dyplomem Ministra Inwestycji i Rozwoju) oraz Nagrodę Specjalną przyznaną przez delegację Chorwacji.

Współpraca specjalistów medycznych i inżynierów zaowocowała powstaniem egzoszkieletu, który ma wspierać aktywność mięśni niedowładnych u dzieci, z możliwością rozszerzenia jego zastosowania na osoby dorosłe. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu technologii druku 3D, co oznacza, że każdy egzoszkielet jest wykonywany indywidualnie, zgodnie z wymiarami przyszłego użytkownika na podstawie skanów 3D jego tułowia i kończyn górnych. Można powiedzieć, że jest szyty na miarę jako element terapii personalizowanej (ang. patient-tailored therapy).

Dla osób z niedowładem mięśni nawet najprostsze czynności codziennego dnia takie jak mycie, ubieranie się, jedzenie są wyzwaniem trudnym lub niemożliwym do wykonania. Egzoszkielet dzięki wsparciu ich aktywności ma za zadanie ułatwić wykonywanie tych czynności, a poprzez to zwiększyć szanse na samodzielność i niezależność. Wielkim atutem egzoszkieletu jest to, że jako szkielet zewnętrzny jest nakładany na ciało człowieka bez ingerencji w jego struktury. Jego konstrukcja sprawia że jest urządzeniem pasywnym - do wsparcia aktywności osłabionych mięśni nie wykorzystuje się np. silnika lub jednostki sterującej pod postacią komputera. Umożliwia to zredukowanie ciężaru egzoszkieletu do minimum, tak by sam egzoszkielet nie obciążał dodatkowo niedowładnych kończyn górnych.

Wcześniej egzoszkielet autorstwa bydgoskich naukowców został doceniony m.in. podczas targów nowych technologii „Intelectual Property, Invention, Innovation and Technology Exposition” IPITEx 2018 w Bangkoku (Tajlandia) w lutym 2018 r. oraz XXI Międzynarodowego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii "ARCHIMEDES" w Moskwie w kwietniu 2018 r.

Tegoroczne Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG 2018 odbyły się w dniach 20-21 czerwca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Oprócz egzoszkieletu na targach INTARG 2018 zostały docenione dwa inne wynalazki autorstwa pracowników UMK: Złoty Medal, Nagrodę specjalną World Invention Intellectual Property Associations WIIPA oraz nagrodę specjalną Politehnica of Bucharest otrzymał „Stent wewnątrznaczyniowy o właściwościach przyspieszających gojenie się miejsca implantacji i ograniczających wystąpienie zakrzepicy” autorstwa dr. Macieja Gagata, dr. hab. Dariusza Grzanki oraz prof. dr hab. Aliny Grzanki z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum. Brązowy Medal trafił do zespołu naukowców z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UMK kierowanego przez dr hab. Grażynę Dąbrowską za wynalazek pn. Sposób przygotowania materiału siewnego z użyciem biologicznego stymulatora (P.424925).