Troje wybitnych ze stypendiami
2018-10-04
Troje naukowców z UMK: dr hab. Marta Pokrywczyńska z Wydziału Lekarskiego CM, dr Michał Piechowicz z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych oraz dr Paweł Pomastowski z Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii znalazło się w gronie 181 wybitnych młodych naukowców, którzy otrzymają ministerialne stypendia naukowe. W XIII edycji konkursu rywalizowało 1129 wniosków.
Stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie są przyznawane przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego naukowcom prowadzącym wysokiej jakości badania i cieszącym się imponującym dorobkiem naukowym. Laureaci będą otrzymywać je przez okres do 3 lat. Pełna lista zwycięzców
Dr hab. Marta Pokrywczyńska jest absolwentką kierunku biotechnologia na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum UMK. Pracę doktorską pt. "Rola mezenchymalnych komórek macierzystych w remodelingu rekonstruowanej ściany pęcherza moczowego szczura” wykonaną w Zakładzie Inżynierii Tkankowej CM UMK pod kierunkiem prof. Tomasza Drewy, obroniła w 2011 r. W 2018 r. uchwałą Rady Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk medycznych za cykl prac pn. „Rekonstrukcja pęcherza moczowego technikami inżynierii tkankowej, badania eksperymentalne”.
W latach 2005-2007 pracowała jako technik, następnie jako asystent (2007-2011) i adiunkt (2012-2015) w Zakładzie Inżynierii Tkankowej CM UMK. Od 2015 r. pełni funkcję kierownika Zakładu Medycyny Regeneracyjnej, a od 2017 Zakładu Medycyny Regeneracyjnej, Banku Komórek i Tkanek, na Wydziale Lekarskim CM UMK.
Odbyła liczne staże naukowe w ośrodkach akademickich na całym świecie tj. Interdyscyplinary Stem Cell Institute, USA (2016), Diabetes Research Institute, USA (2006 i 2016), Institut Klinické a Experimentální Mediany, Czechy (2008) oraz Universite Catholique de Louvain, Belgia (2005).
Była kierownikiem kilku projektów badawczych, w tym Narodowego Centrum Nauki (Sonata IV, 2013-2016), Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Iuventus IV, 2015-2017). Obecnie jest liderem Zespołu w projekcie badawczo-rozwojowym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (STRATEGMED I, 2014-2019).
W 2018 r. znalazła się wśród laureatów dziewiątego konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Programie LIDER. Na stworzenie własnego zespołu badawczego w projecie pt. „UROGRAFT - biokonfigurowalny kompozytowy wszczep indukujący regenerację ściany pęcherza moczowego” otrzyma 1,2 mln złotych.
Jest laureatką licznych nagród: trzykrotnie pierwszej nagrody Polskiego Towarzystwa Urologicznego (2010, 2012, 2016), pierwszej nagrody Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (2010), dwukrotnie wyróżnienia najlepsza praca kongresu Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (2011, 2017), trzykrotnie Nagrody Zespołowej Rektora UMK (2010, 2012, 2014), Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie Nauka, Badania Naukowe i Postęp Techniczny (2016), stypendium Ministra Zdrowia (2006), stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2015) oraz Stypendium Rektora UMK za wysoko punktowaną publikację naukową (2017).
Jest współautorką 53 prac pełnotekstowych (w tym 39 z tzw. listy filadelfijskiej o łącznej wartości 107.841 IF i 1061 pkt. wg. MNiSW, h-index=10.
Dr Michał Piechowicz jest adiunktem w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Europejskiego na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół zagadnień procesu decyzyjnego w Unii Europejskiej, lobbingu i reprezentacji interesów na poziomie ponadnarodowym oraz nowych form komunikacji. Drugim obszarem zainteresowań badawczych jest wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa (w tym polityka bezpieczeństwa i obrony) oraz przestrzeń wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości Unii Europejskiej. Był stypendystą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, uczestnikiem programów szkoleniowych, zarówno krajowych (Stowarzyszenie Szkoła Liderów), jak i zagranicznych. Brał udział w programie Erasmus+ w Karlstad Universitetet w Szwecji na kierunku Intercultural political studies. Uczestniczył również w rocznym kursie Akademia Młodych Dyplomatów (specjalność: instytucje międzynarodowe), organizowanym przez Europejską Akademię Dyplomatyczną oraz w cyklu spotkań i seminariów organizowanych w siedzibie Komisji Europejskiej i w Parlamencie Europejskim w ramach międzynarodowego programu European Values Network. W 2017 roku został nagrodzony przez Rektora UMK indywidualnym wyróżnieniem w sferze naukowo-badawczej, a w 2018 r. nagrodą za działalność organizacyjną.
Jako najważniejsze wydarzenia w sferze międzynarodowej warto wskazać program Transformation.doc organizowany przez MNiSW w Lund University w Szwecji, czy szkołę letnią dotyczącą wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, organizowaną przez University of Agder w Norwegii. Prowadził także wykłady i seminaria na University of Zagreb w Chorwacji oraz Technische Universität Chemnitz w Niemczech.
W latach 2016-2019 bierze udział w międzynarodowym projekcie pt. „ReflectLab – supporting lecturers in applying inquire based learning”, finansowanym z funduszy pozyskanych przez głównego beneficjenta programu: Gottfried Wilhelm Leibniz Universitat Hannover (EC Project Number: 2016-1-DE01-KA203-002891; National Agency for EU Programmes, Bonn, Action TypeKA203 – Strategic Partnerships for higher education).
Dr Paweł Pomastowski jest adiunktem w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii UMK. Ukończył studia magisterskie (2012 r.) i doktoranckie (2016 r.) na Wydziale Chemii UMK. Jego zainteresowania skupiają się wokół chemii biokoloidów oraz fizykochemii powierzchni. W 2016 r. obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską „Synteza i charakterystyka nanokompozytów bazujących na wiązaniu kationów metali z białkami” przygotowaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Bogusława Buszewskiego. Jest autorem licznych publikacji w czasopismach o zakresie międzynarodowym, referatów, uczestnikiem projektów w ramach grantów NCN oraz NCBiR. Laureat wielu nagród i wyróżnień: Krok w przyszłość (2013-2015), Nagroda Rektora UMK za zespołowe osiągnięcia naukowo-badawcze (2016) oraz Nagroda Komitetu Chemii Analitycznej PAN w kategorii najlepszy doktorat (2016). W 2017 r. znalazł się wśród laureatów 25. edycji stypendiów START przyznawanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej najzdolniejszym młodym naukowcom z całej Polski oraz konkursu OPUS 14 Narodowego Centrum Nauki. Poza tym otrzymał Nagrodę Naukową dla młodych naukowców za oryginalne osiągnięcie badawcze w 2. edycji konkursu zorganizowanego przez Oddział PAN w Gdańsku.