Smak polskich świąt
2018-12-13
Jak smakuje wigilijny karp? Jakie świąteczne zwyczaje panowały na Kujawach? Te i wiele innych ciekawostek na temat rodzimych tradycji bożonarodzeniowych poznali studenci zagraniczni Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podczas świątecznego spotkania w Muzeum Etnograficznym.
Atrakcji tego dnia było znacznie więcej. Obcokrajowcy zwiedzili chaty Muzeum Etnograficznego w aranżacjach bożonarodzeniowych, gdzie dowiedzieli się, jak wyglądała wigilia i jak obchodzono pierwszy dzień świąt ponad sto lat temu na Kujawach.
Następnie dr hab. Jarosław Dumanowski, prof. UMK z Wydziału Nauk Historycznych UMK zaprezentował wykład o bogatej kulturze potraw świątecznych. Żeby poczuć magię świąt, studenci wykonali też kolorowy łańcuch i zawiesili bombki na trzymetrowej choince. Nie zabrakło też kolędowania. Przy akompaniamencie gitary klasycznej, w 200. rocznicę powstania „Cichej nocy”, studenci wspólnie zaśpiewali najsłynniejszą kolędę w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim oraz esperanto. Studenci nauczyli się też tradycyjnego tańca „chodzonego”.
Czym byłoby jednak spotkanie świąteczne bez spróbowania bożonarodzeniowych potraw i słodkości? O te zadbał Tomasz Welter, wiceprezes Stowarzyszenia Kucharzy Kujaw i Pomorza, który przed degustacją zaprezentował specjalny, świąteczny pokaz kulinarny.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Dział Współpracy Międzynarodowej UMK, Urząd Miasta Torunia oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W wydarzeniu wzięło udział ok. 100 studentów zagranicznych, w tym ok. 20 z Chin, a także studenci programu Erasmus+ z kampusu toruńskiego i bydgoskiego (Collegium Medicum UMK).
Galeria zdjęć