Rok Jubileuszy UMK
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
Prof. Włodzisław Duch [fot. Andrzej Romański]

Prof. Włodzisław Duch

fot. Andrzej Romański

Fizyka wokół nas: mózg perfekcyjny

2019-05-13

Tematem czwartego wykładu z cyklu "Fizyka wokół nas" była "Fizyka - badanie i naprawa mózgów", a wygłosił go prof. dr hab. Włodzisław Duch z Katedry Informatyki Stosowanej UMK. Spotkanie odbyło się 16 maja, tradycyjnie o godzinie 17:15.

Spotkanie "Fizyka - badanie i naprawa mózgów" poruszało temat rozwoju człowieka i jego najważniejszego organu, nie tylko za pomocą wychowania i edukacji - jak było do niedawna - ale także dzięki technologiom neurokognitywnym. Pozwalają one na znaczne postępy w zrozumieniu sposobu działania ludzkich mózgów, a także - dzięki możliwości ingerencji w nieprawidłową pracę mózgu - dają nowe perspektywy leczenia zaburzeń psychicznych, naprawy chorych mózgów, a nawet udoskonalania możliwości poznawczych człowieka. Podczas wykładu była również mowa o tym, że nawet zdrowe i dobrze funkcjonujące organy mogą zostać zmodyfikowane za sprawą techniki. Konsekwencje są trudne do przewidzenia.

Wykład odbył się w sali 26 Instytutu Aleksandra Jabłońskiego przy ul. Grudziądzkiej 5 w Toruniu. Wstęp był wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Więcej informacji

Prof. dr hab. Włodzisław Duch jest kierownikiem Katedry Informatyki Stosowanej na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. Ukończył studia z fizyki teoretycznej (1977), obronił doktorat z chemii kwantowej (1980), zrobił habilitację z matematyki stosowanej (1987), a po doktoracie pracował na Uniwersytecie Południowej Kalifornii (University of Southern California) w Los Angeles (1980-82). Głównym obszarem zainteresowań naukowych prof. Ducha jest inteligencja obliczeniowa, metody pozwalające na zrozumienie struktur danych, ogólna teoria inteligencji komputerowej oparta na ocenie podobieństwa i składaniu transformacji oraz meta-uczeniu.

 

Cykl zatytułowany „Fizyka wokół nas” adresowany jest do osób ciekawych świata, nowych technologii, fizycznych paradoksów, najnowszych badań oraz „starych” problemów fizycznych. Celem wykładów jest odczarowanie fizyki i przybliżenie jej odbiorcom, dlatego też język prelekcji jest przystępny i zrozumiały. - Mamy nadzieję, że wykłady zainteresują jak największą grupę odbiorców – mówią organizatorzy. - Szerokie uczestnictwo w takich wydarzeniach jest ważne szczególności dzisiaj, kiedy postawy i zachowania antynaukowe stają się bardzo powszechne w polskiej (i nie tylko) przestrzeni publicznej, a uproszczenia, półprawdy, opieranie się na niesprawdzonych teoriach czy całkowite ignorowanie dowodów i badań naukowych są zmorą naszych czasów.

 

Poprzednie wykłady:

wykład III (21.03.2019)

prof. dr hab. inż. Grzegorz Karwasz (Instytut Fizyki UMK)

Energia? Od ogniwa Volty do reaktora termojądrowego

wykład II ( 06.12.2018)
dr hab. Krzysztof Markowicz, prof. UW (Uniwersytet Warszawski)
Od smogu do globalnego ocieplenia

wykład I (18.10.2018)
prof. dr hab Wiesław Nowak (Instytut Fizyki UMK)
Fizyk(a) w samochodzie