Cukrzycowe fakty i mity
2019-05-20
„Cukrzyca - fakty i mity przez pryzmat procesów metabolicznych” - to temat kolejnej "Medycznej środy" w Toruniu. O poszerzanie naszych medycznych horyzontów zadbał dr hab. Marek Foksiński z Katedry Biochemii Klinicznej Collegium Medicum UMK.
Spotkanie rozpoczęło się 22 maja o godz. 18:00 w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (ul. Łokietka 5 w Toruniu), w przestrzeni wystawy „Rzeka” (2. piętro). Wstęp był wolny.
Cukrzyca jest chorobą, której istotą jest zaburzone wydzielanie insuliny bądź obniżona wrażliwość komórek obwodowych na jej działanie. W efekcie we krwi chorego kumuluje się duża ilość glukozy, która nie jest odpowiednio wykorzystywana przez tkanki. W Polsce na cukrzycę typu 2 choruje 1,9 miliona, a na cukrzycę typu 1 około 150 tysięcy osób. Z cukrzycą żyje na świecie 415 mln ludzi, czyli co jedenasta dorosła osoba. W mediach, w internecie pojawia się coraz więcej informacji dotyczących tej choroby, jednak nie zawsze są one wiarygodne a i często podawane w sposób mało zrozumiały.
Harmonogram pozostałych spotkań:
Maj:
- 29.05.2019 – „O chorobach prawdziwych i nieprawdziwych – obalamy mity medyczne” – lek. Szymon Suwała;
Czerwiec:
- 05.06.2019 – „Toksyny wokół nas – co naprawdę o nich wiemy?” – lek. Grzegorz Liczner.
Cykl wykładów popularnonaukowych „Medyczne środy”, organizowany przez Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, trwa nieprzerwanie od 2007 r., a w październiku rozpoczęła się jego 24. edycja. W 2018 r. był po raz pierwszy częściowo realizowany w Toruniu. Wykłady mają na celu popularyzację wiedzy, która podawana jest w przystępnej dla odbiorcy formie. Co środę w roku akademickim zainteresowani mieszkańcy regionu przychodzą, aby nieodpłatnie uczestniczyć w medycznym spotkaniu z naukowcami Collegium Medicum UMK. Przez 12 lat odbyły się 304 spotkania z medycyną, w których wzięło udział ponad 150 nauczycieli akademickich CM UMK.