Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

Róże grafenowe chemików docenione na Tajwanie

2019-12-16

Wynalazek chemików z UMK otrzymał srebrny medal targów Kaohsiung International Invention&Design Expo (Tajwan), organizowanych przez Światowe Stowarzyszenie Własności Intelektualnej i Wynalazczości (WIIPA).

Na targach nagrodzony został wynalazek "Sposób otrzymywania trójwymiarowych róż grafenowych”. który jest wynikiem prac badawczych naukowców z Wydziału Chemii UMK prowadzonych pod kierunkiem prof. dr. hab. Jerzego Łukaszewicza (współautorzy: mgr Piotr Kamedulski, mgr Wojciech Zieliński, Paweł Nowak). Jego przedmiotem jest bezolejowa i bezlaserowa metoda otrzymywania róż grafenowych z wykorzystaniem wodnych zawiesin powszechnie dostępnego grafitu. Proponowany materiał może pozwolić na udoskonalenie procesu generowania energii elektrycznej w superkondensatorach, ogniwach paliwowych czy ogniwach fotowoltaicznych. Wysokie przewodnictwo grafenu, zarówno cieplne jak i elektryczne, może spowodować, że w przyszłości materiał ten zastąpi krzem w elektronice, co umożliwi dalszą miniaturyzację sprzętu elektronicznego.

Targi w Kaohsiung na Tajwanie stawiają sobie za główny cel promocję współpracy międzynarodowej w dziedzinie badań i innowacji w przemyśle oraz umożliwienie wymiany naukowo-handlowej i transferu technologii pomiędzy wynalazcami a międzynarodowym światem biznesu oraz inwestorami zainteresowanymi inwestycjami w innowacyjne projekty.

W Kaohsiung obecni byli przedstawiciele 27 krajów, prezentujący ok. 400 wynalazków. Każdy wynalazek był oceniany przez dwóch niezależnych ekspertów. Nagrodzone rozwiązania mogą liczyć na szczególne zainteresowanie inwestorów, którzy licznie odwiedzają tego typu imprezy w poszukiwaniu interesujących projektów do wdrożenia.

Udział naukowców z UMK w targach został wsparty finansowo z funduszy projektu "KUBUS 2.0 - Komercjalizacja Uniwersyteckich Badań i Usług" w Programie MNiSW "Inkubator Innowacyjności 2.0", realizowanego przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UMK.