Sonata dla trojga naukowców
2020-02-24
Troje naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika uzyskało granty Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu Sonata Bis 9.
Konkurs Sonata Bis 9 jest adresowany do osób posiadających stopień lub tytuł naukowy. Granty zostały przyznane na projekty badawcze mające na celu powołanie nowego zespołu naukowego. Dofinansowania przyznano w trzech dziedzinach: HS - nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce, NZ - nauki o życiu i ST - nauki ścisłe i techniczne. Wśród projektów naukowców z UMK wyróżniono:
Sonata Bis - HS
Projekt "Nauka o ewolucji języka - stan badań i znaczenie dla badań nad językiem" dr. hab. Sławomira Wacewicza, prof. UMK z Wydziału Humanistycznego. Na ten cel NCN przeznaczył 859 040 zł;
Sonata Bis - NZ
Projekt "Jak zatrzymać tłuszcze w liściach? Rozszyfrowanie zależności pomiędzy akumulacją a degradacją tłuszczy podczas starzenia się liści" dr hab. Agnieszki Zienkiewicz, prof. UMK z Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii. Na projekt przyznano 3 988 800 zł;
Sonata Bis - ST
Projekt "Nowe rozszerzenia i zastosowania rachunku zaburzeń o adoptowanej symetrii" dr. hab. Piotra Żuchowskiego, prof. UMK z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Kwota dofinansowania to 2 477 200 zł.
Sławomir Wacewicz - ukończył studia z filologii angielskiej i uzyskał stopień magistra w 2002 roku. W 2008 został magistrem filozofii, a rok później uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w dziedzinie językoznawczej. W 2019 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego za "Ewolucję języka jako wielomodelowego i kooperatywnego systemu komunikacji". Zainteresowania badawcze dr. hab. Sławomira Wacewicza, prof. UMK koncentrują się wokół ewolucji języka i poznania, psychologii ewolucyjnej, kognitywistyki. Projekt zakłada przeprowadzenie pierwszej kompleksowej, meta-naukowej analizy obszaru badań, który nazywamy Nauką o Ewolucji Języka, w celu opisania Nauki o Ewolucji Języka jako nauki i ustalenia jej związków z językiem.
Agnieszka Zienkiewicz - w 2002 roku ukończyła studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi oraz obroniła pracę magisterską "Badania nad aktywnością florigeniczną, składem biochemicznym oraz metodami uzyskania eksudatu floemowego Pharbitis nil" napisaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Jana Kopcewicza. W 2007 roku została doktorem nauk biologicznych na podstawie dysertacji "Rola białka Zeitlupe i Fototropiny u rośliny dnia krótkiego Pharbitis nil". W 2019 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego.
Piotr Żuchowski - Absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych na Uniwersytecie Warszawskim, w roku 2007 obronił pracę doktorską na Wydziale Chemii UW. W latach 2007-2011 odbywał staże podoktorskie w Wielkiej Brytanii na uniwersytetach w Durham i Nottingham. Na UMK pracuje od roku 2011 jako adiunkt, od roku 2017 jako profesor nadzwyczajny. Był kierownikiem kilku grantów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Ministerstwa Nauki oraz Narodowego Centrum Nauki, laureatem Stypendium dla Wybitnych Młodych Naukowców. Jest współautorem ok. 40 publikacji naukowych (cytowanych już prawie 1000 razy), w tym, w najbardziej prestiżowych periodykach fizycznych i chemicznych, takich jak Nature Chemistry, Nature Physics czy Physical Review Letters.