Rok Jubileuszy UMK
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

Polska od kuchni - gotowanie na ekranie

 

 

Dział Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej UMK, w ramach projektu: „iNternationalization aCtions at University – NCU 4U” zorganizował dwie edycje wykładu wraz z pokazem gotowania "Taste of Poland”.

Pierwsza edycja, w związku z pandemią koronawirusa, odbyła się online we wrześniu 2020 roku. Wszystkich studentów zagranicznych studiujących na UMK zaproszono do udziału w wydarzeniu transmitowanym "na żywo" przez UMK TV na kanale Youtube. Głównymi bohaterami gotowania na ekranie byli prof. dr hab. Jarosław Dumanowski - znawca historii polskiej kuchni z Wydziału Nauk Historycznych UMK oraz Tomasz Welter - wyśmienity kucharz, rekonstruktor dań historycznych, Szef kuchni z wieloletnim stażem.

Obaj znawcy kuchni zabrali widzów w historyczną podróż kulinarną, podczas której można było dowiedzieć się, jak kształtowały się smaki i tradycyjne dania kuchni polskiej. Nie zabrakło również podpowiedzi jak samodzielnie przygotować narodowe przysmaki. 

Wykład, choć przygotowany został z myślą o studentach zagranicznych UMK, z pewnością ucieszy każdego amatora kuchennych wyzwań! 

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia:

 

"Taste of Poland" - II edycja

Druga edycja gotowania na ekranie, ze względu na obostrzenia sanitarne, zrealizowana została przez DMPiME w formie wykładu online połączonego z pokazem gotowania. W celu przybliżenia studentom zagranicznym UMK kolejnych tradycyjnych potraw polskiej kuchni, został nagrany wykład prof. dr hab Jarosława Dumanowskiego, który opowiedział o kilku daniach i ich historii, a nad przygotowaniem tych potraw czuwał znakomity szef kuchni Tomasz Welter. Dania zostały przygotowane w prosty sposób, tak, aby każdy mógł na podstawie nagrania przygotować polskie dania. Zobaczcie jak w prosty sposób przyrządzić żurek, vege ryż z warzywami, zrazy wieprzowe z kaszą, a na deser pierogi drożdżowe z jabłkami!

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projekt pozakonkursowy pt. Podniesienie kompetencji kadry akademickiej i potencjału instytucji w przyjmowaniu osób z zagranicy – Welcome to Poland, realizowany w ramach Działania określonego we wniosku o dofinansowanie projektu nr POWR.03.03.00-00-PN14/18.

Projekt współfinansowany ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.