OpenYUFE darmowe kursy online i on-site na partnerskich uczelniach YUFE Minor semestr za granicą YUFE Bachelor (wkrótce) Języki w YUFE Civic Engagement Activities
Tu dowiesz się również:
- czym są Gwiazdki YUFE,
- jak starać się o wpisanie zajęć YUFE w poczet programu studiów,
- jak obsługiwać YUFE Virtual Campus
- czym jest YUFE Academy,
- oraz z kim kontaktować się w razie pytań.
- Poradnie Studenckie UMK (YUFE Help Desks)
- Wolontariat społeczny YUFE
- Dodatkowe Aktywności
Tu dowiesz się również:
- jak podążać ścieżką zaangażowania społecznego,
- dlaczego warto.
OpenYUFE
W OpenYUFE (wcześniejsze YUFE Student Journey) możesz stworzyć własny program nauczania, wybierając spośród zajęć akademickich, kursów językowych oraz innych aktywności oferowanych na 10. partnerskich uniwersytetach. Za zgodą dziekana przedmioty realizowane w trakcie programu możesz wpisać na poczet swoich studiów.
Dodatkowo masz możliwość skorzystania z programów wspierających przedsiębiorczość, innowacyjność oraz lokalną społeczność, dzięki którym zyskasz nowe umiejętności i doświadczenia. Katalog wszystkich aktywności dostępny jest na YUFE Virtual Campus.
Możesz studiować w dziesięciu różnych krajach i językach, mieszkać np. w Hiszpanii, uczyć się niemieckiego w Bremie oraz pracować jako wolontariusz w Holandii. Możesz również wszystko to robić wirtualnie siedząc na swojej ulubionej kanapie.
Nabór trwa przez cały rok akademicki
Osoby zakwalifikowane będą mogły wybrać w katalogu dostępnym na YUFE Virtual Campus zajęcia na kolejny semestr. Program można realizować maksymalnie przez 4 semestry.
Każda osoba studiująca na UMK oraz znająca angielski na poziomie min. B2 może aplikować do programu.
Jak się zapisać?
Od września 2024 r. możesz zarejestrować się w dowolnym momencie roku za pośrednictwem YUFE Virtual Campus w 3 krokach!
- Utwórz konto na YUFE Virtual Campus
- Wypełnij formularz zgłoszeniowy
- Zacznij wybierać kursy i zajęcia w całej Europie.
Spróbuj swoich sił i zdobądź YUFE Certificate – dokument jednego z pierwszych konsorcjów aspirujących do miana Europejskiego Uniwersytetu. To więcej niż kawałek papieru, to kompleksowy obraz twojego rozwoju akademickiego i osobistego!
Więcej informacji o OpenYUFE znajdziesz tu yufe.eu/students/open-yufe/
Nie masz pewność, czy Twoja znajomość angielskiego jest wystarczająca?
Tu znajdziesz szczegółową informację o wymogach językowych >>>
Chcesz dowiedzieć się, jak to wygląda w praktyce? Przeczytaj historie osób biorących udział w YUFE Student Journey:
As a participant in the YUFE initiative, I had the incredible opportunity to travel around Europe, meet representatives from different universities and discuss student, community and academic engagement projects. Thanks to YUFE, I was able to develop my interests by attending workshops and training sessions. YUFE also allowed me to help others by working in and for the local community. This experience has shown me the importance of cooperation on many levels. I am grateful for the opportunity to grow with YUFE and look forward to the next steps in our journey together towards a better future.
Aleksandra Śnieć
Nicolaus Copernicus University Student
YUFE Student Forum Member
YUFE is all about the European identity and the integration of education. The YUFE spirit is one of collaboration, innovation, and resilience. We’ve learned to work together, support each other, and celebrate our differences. This spirit sets us apart and will guide us as we step into the next chapter of our lives.
Baudouin de Meulemeester
Maastricht University Student – Bachelor of Laws
YUFE Class of 2024
Czym są Gwiazdki YUFE?
YUFE potwierdza Twój rozwój przez system YUFE Stars. Te "gwiazdki" to odznaki przyznawane za udział w różnych wzbogacających aktywnościach oferowanych przez YUFE Alliance.
System YUFE Stars obejmuje cztery kluczowe obszary:
- Mobility Star: poświadcza udział, także wirtualny, w zajęciach na zagranicznych uczelniach
- Language Star: docenia wysiłki w opanowaniu dodatkowych języków i wspieraniu wielojęzycznej komunikacji.
- Civic Star: potwierdza zaangażowanie w działalność prospołeczną
- Professional Star: podkreśla udział w programach rozwoju zawodowego
Więcej o YUFE Stars przeczytasz tu yufe.eu/students/students-certification/
Jak starać się o wpisanie zajęć YUFE w poczet programu studiów?
Jeśli chcielibyście, by zajęcia w których braliście udział w ramach OpenYUFE zostały Wam wliczone w poczet programu studiów, złóżcie stosowne podanie do dziekana odpowiedzialnego za sprawy studentów na Waszym wydziale. Wzór wniosku w wersji edytowalnej znajdziecie poniżej.
Wniosek o dodanie przedmiotu do programu.docx
Do wniosku należy dołączyć kartę osiągnięć okresowych/Transcript of Records z uczelni, na której studiowaliście. Być może potrzebne będą też sylabusy wybranych przez Was zajęć, więc powinniście się liczyć z koniecznością ich dostarczenia.
YUFE Minor – semestr za granicą
To moduły, oferowane przez uczelnie należące do YUFE i skierowane do osób na studiach licencjackich, które chcą poszerzyć swoje wykształcenie i zdobyć dodatkowe 30 punktów ECTS spędzając semestr w Anglii, Finlandii, Hiszpanii, Francji, Holandii, Belgii czy na Cyprze. W ofercie znajduje się również moduł realizowany na UMK.
Możesz wybrać Minor związany z głównym kierunkiem studiów, aby pogłębić wiedzę w swojej dyscyplinie lub zdecydować się na zajęcia zgodne z dodatkowymi zainteresowaniami.
Udział w YUFE Minor jest bezpłatny. Zajęcia prowadzone są stacjonarnie, z opcją realizowania niektórych aktywności również online. Wyjazd finansowany jest ze środków Erasmus+. Językiem wykładowym jest język angielski, dlatego też wymagana jest znajomość na poziomie B2. Poza kursami akademickimi studenci i studentki będą pracować na rozwiązaniem konkretnego realnego problemu z jakim boryka się lokalna społeczność w grupie Challenge Team. Ich prace będą wspierać osoby z kadry naukowej oraz eksperci i ekspertki spoza uczelni.
Pełna oferta wraz z opisami kursów dostępna jest tu.
YUFE Bachelor (wkrótce)
Wspólne studia licencjackie YUFE na kierunku Bachelor Urban Sustainability Studies
W erze charakteryzującej się szybką urbanizacją miasta stały się kluczowymi obszarami w globalnym dążeniu do bardziej zrównoważonej przyszłości, z ich znaczącym wpływem na zasoby naturalne, rozwój gospodarczy, integrację społeczną i ochronę środowiska.
Program studiów licencjackich Urban Sustainability Studies, opracowany w ramach konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE), bezpośrednio odnosi się do tych wieloaspektowych wyzwań. Planowany rok uruchomienia to 2025.
YUFE Virtual Campus
Zachęcamy do przeglądania kompletnej oferty na YUFE Virtual Campus. Aby ułatwić poruszanie się po stronie przygotowaliśmy YUFE Virtual Campus Students' Manual. Mamy nadzieję, że pomoże to Wam skorzystać z pełni możliwości.
YUFE Academy
YUFE Academy to cykl wykładów otwartych dla wszystkich, odbywających się online na uniwersytetach w YUFE, których przedmiot mieści się w jednym bądź kilku z 4 obszarów tematycznych:
- tożsamość europejska i odpowiedzialność Europy w globalnym świecie
- dobrobyt obywateli,
- społeczeństwa cyfrowe,
- zrównoważony rozwój.
Aktualna oferta dostępna jest na stronie yufe.eu/academy oraz na wirtualnym kampusie, można ją przeglądać po kliknięciu „View YUFE catalogue” i wejściu w kafel YUFE Academy Lectures.
Na UMK w ramach YUFE Academy wykłady wygłosili:
- prof. dr hab. Justyna Maliszewska-Nienartowicz i dr Michał Piechowicz z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie - „Promoting European Union Values in International Relations”,
- prof. dr hab. Maciej Serowaniec z Wydziału Prawa i Administracji - „Parliamentary Democracy in Europe”,
- prof. dr hab. Ewa Bińczyk z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych - „Paradoxes of the Antropocene”,
- dr hab. n. med. Michał Wiciński z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum "Fakty i mity dotyczące Marihuany i innych substancji psychoaktywnych",
- prof. dr hab. Maria Lewicka z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych - "Place attachment in mobile, diverse, and urbanized societies",
- dr hab. Rafał Moczkodan, prof UMK, z Wydziału Humanistycznego - "Empatia - klucz do przyszłości",
- dr hab. Elżbieta Grzelak-Kostulska, prof. UMK oraz dr hab. Jadwiga Biegańska, prof. UMK, badaczki z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej - "Turystyka jutra - od kryzysu do transformacji",
- prof. dr hab. Włodzisław Duch z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej - "Artificial Intelligence, neurotechnologies and human augmentation".
- Paulina Jeziorek, edukatorka i ogrodniczka miejska, koordynatorka Jadalnego Miasta przy Kopernikańskim Ośrodku Integracji - "Społeczne ogrody"
- prof. dr hab. Jarosław Włodarczyk, Instytutu Historii Nauki PAN - "Nicolaus Copernicus’s Theory and Its Early Reception in Europe"
- dr hab. Ireneusz Sobota, prof. UMK, Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej - "Badania współczesnych zmian lodowców i życie naukowców w stacji polarnej"
- dr Sławomir Kujawski, Wydział Nauk o Zdrowiu - "Chronic Fatigue Syndorme"
- dr Joanna Książek, Wydział Humanistyczny oraz dr Piotr Sadowski, Wydział Prawa i Administracji - "Wartime refugees: legal aspects of protection and cultual background of integration"
- dr Mariusz Lewandowski, Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania - "Jesteś na sprzedaż! Kilka słów o tym, jak efektywnie budować swoją markę osobistą"
- dr hab Agnieszka Hamerlińska, prof. UMK, Wydział Filozofii i Nauk Społecznych - 'Welcome to the world of scents'
Masz pytanie, odwiedź YUFE FAQ lub napisz na yufe@umk.pl
Mateusz Magalski
oferta YUFE dla studentów i studentek; rekrutacja do YUFE
admission_yufe@umk.pl
tel.: 56 611 4968
Joanna Wińska
gwiazdka językowa YUFE; potwierdzenie znajomości języka angielskiego
joanna.winska@umk.pl
tel.: 56 611 4965
Karol Mojkowski
kooordynator instytucjonalny
karol.mojkowski@umk.pl
tel.: 56 611 4963
Civic Engagement Activities
Chcesz odświeżyć i urozmaicić swoje studiowanie poprzez działalność prospołeczną? Oferta YUFE Civic Engagement jest dla Ciebie. To ścieżka, która pozwoli Ci rozwinąć umiejętności, poszerzyć wiedzę, poznać nowych ludzi, zyskać poczucie przynależności i znaleźć radość w pomaganiu innym.
Wybierz aktywność, która najbardziej Ci odpowiada i zacznij działać!
Poradnie Studenckie UMK
Chcesz pomagać ludziom, rozwiązując problemy związane z Twoim kierunkiem studiów? – Dołącz do jednej z Poradni Studenckich UMK (YUFE Help Desks), gdzie pod merytoryczną opieką kadry naukowej, będziesz mogła/mógł dzielić się zdobytą na uniwersytecie wiedzą i doświadczeniem, odpowiadając na pytania mieszkańców i mieszkanek.
- Poradnia Prawna
- Poradnia Zdrowia
- Poradnia Dydaktyki
- Poradnia Wodna
- Poradnia Rodzinna
- Poradnia Projektowa
- Pogotowie Archiwalne
- Poradnia dla Równości
- Poradnia Patentowa
- Poradnia WWW
- Poradnia Krasomówcza
- Pracownia Informacji
Czytaj więcej na stronie https://poradnie.umk.pl
Zapisz się do wybranej poradni: https://virtualcampus.yufe.eu/p/courses/category/civic-engagement-activities (Subcategory: Help Desk, Host university: NCU)
Wolontariat społeczny
Chcesz spróbować czegoś innego, niezwiązanego z Twoimi studiami? Zaangażuj się w jeden z programów wolontariatu społecznego YUFE – to oferta doskonała dla tych, którzy chcą działać na rzecz lokalnej społeczności, a jednocześnie lepiej poznać Toruń, jego mieszkanki i mieszkańców.
- Wolontariat w Centrum Wsparcia Biznesu
CWB wspiera działalność gospodarczą w Toruniu i zapewnia kompleksową pomoc dla przedsiębiorców. Do zadań osoby, która wybierze wolontariat w tej instytucji będzie należało m.in. wsparcie w organizacji konferencji i spotkań biznesowych - Wolontariat w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury
Jako wolontariusz/ka w WOAK będzie współtworzyć i współprodukować wielokulturowe wydarzenia artystyczne w Toruniu i województwie kujawsko-pomorskim. - Wolontariat w Fundacji Amicus i Kopernikańskim Ośrodku Integracji
Program obejmuje trzy rodzaje aktywności do wyboru:- Prowadzenie warsztatów międzykulturowych dla dzieci z przedszkoli i młodzieży szkolnej (tylko dla studentów z doświadczeniem wymiany międzynarodowej)
- Organizacja wydarzeń dla społeczności i mieszkańców i mieszkanek Torunia
- Praca w Ogrodzie Jadalnym w Kopernikańskim Ośrodku Integracji.
Jeśli wolisz wolontariat online, możesz uczyć studentów i studentki YUFE swojego języka ojczystego lub innego, który znasz na poziomie rodzimego użytkownika. Sprawdź swoje możliwości:
- Wolontariat w Kawiarenkach Językowych YUFE
- Wolontariat w Centrum Kultury Dwór Artusa
- Wolontariat w Fundacji Court Watch Polska
Sprawdź oferty wolontariatu innych uczelni YUFE: https://virtualcampus.yufe.eu/p/courses/category/civic-engagement-activities (Subcategory: Community Volunteering)
Jak podążać ścieżką zaangażowania społecznego?
Aby ułatwić Ci podążanie ścieżką zaangażowania społecznego YUFE, proponujemy:
- Szkolenie Civic Engagement Activities Intro Training for Students, dzięki któremu dowiesz się między innymi, dlaczego uniwersytety i YUFE są zainteresowane zaangażowaniem społecznym oraz jak możesz wykorzystać kompetencje i umiejętności zdobyte dzięki zaangażowaniu społecznym.
Szkolenie w języku angielskim trwa ok. 90 minut i jest organizowane kilka razy w ciągu roku akademickiego. Informację o najbliższych szkoleniach znajdziesz w Wirtualnym Kampusie YUFE https://virtualcampus.yufe.eu/p/courses/category/civic-engagement-activities - Civic Engagement Activities Intro Training for Students). - Dwa krótkie formularze (Civic Star Reflection Report – Step 1 & Step 2) do śledzenia postępów w rozwijaniu Twoich umiejętności, realizacji Twoich oczekiwań i celów.
Oba formularze pojawią się na Twoim koncie w Wirtualnym Kampusie YUFE, gdy tylko zgłosisz się do udziału w poradni studenckiej albo programie wolontariatu YUFE lub gdy zapiszesz się na szkolenie Civic Engagement Activities Intro Training.
Potrzebujesz przewodnika po Wirtualnym Kampusie? Zajrzyj tutaj
Dlaczego warto?
Co zyskujesz angażując się społecznie z YUFE?
Nabywasz lub rozwijasz swoje kompetencje, dzięki którym możesz stać się jeszcze bardziej świadomym i odpowiedzialnym obywatelem/obywatelską i oraz osobą lepiej przygotowaną do przyszłych wyzwań zawodowych.
Otrzymujesz Gwiazdkę Społeczną (YUFE Civic Star), czyli certyfikat potwierdzający Twoje zaangażowanie społeczne i nabycie lub rozwinięcie powyższych kompetencji, który możesz przedstawić swojemu przyszłemu pracodawcy lub załączyć do wniosku o stypendia lub nagrody.
Osoby zainteresowane uzyskaniem tego certyfikatu, powinny:
- przejść szkolenie Civic Engagement Activities Intro Training for Students;
- przepracować społecznie minimum 50 h w Poradni Studenckiej lub jako wolontariusz/ka i przedstawić arkusz czasu pracy (YUFE Timesheet);
- wypełnić online obie części Civic Star Reflection Report - część wstępną przed podjęciem aktywności i część końcową jako podsumowanie aktywności.
Dodatkowe aktywności
Masz mniej czasu, a wciąż chcesz się zaangażować? Sprawdź nasze dodatkowe aktywności:
Międzynarodowe Kawiarnie Kulturalne – cykliczne spotkania studentów i studentek z zagranicy z mieszkańcami i mieszkankami miast YUFE, podczas których dzielą się swoimi doświadczeniami kulturowymi.
>> Chcesz opowiedzieć o swoim kraju, mieście, kulturze, zwyczajach, kuchni? Napisz do nas: civic-yufe@umk.pl
Program Przyjaciel YUFE – program, w ramach którego mieszkańcy miast i regionów YUFE działają jako przyjaciele dla zagranicznych studentów i pracowników, pomagając im w aklimatyzacji. Program w przygotowaniu; pilotaż planowany w roku akademickim 2024/2025.
>> Potrzebujesz więcej informacji? Pobierz YUFE Civic Star Factsheet
>> Masz pytania? Napisz: civic-yufe@umk.pl