Kwalifikacje do Programu Mobilności Studentów i Doktorantów MOST na semestr letni roku akademickiego 2024/2025 zostały zakończone.
Informacje ogólne:
- Program MOST jest adresowany do studentów oraz uczestników studiów doktoranckich, których zainteresowania naukowe mogą być realizowane poza macierzystym uniwersytetem.
- Umożliwia on zainteresowanym studentom lub uczestnikom studiów doktoranckich poszerzenie możliwości kształcenia się poprzez odbywanie semestralnych lub rocznych studiów w innej polskiej uczelni.
- Student lub uczestnik studiów doktoranckich ma prawo ubiegania się o przyjęcie na wybrany przez siebie uniwersytet, w ramach oferty przedstawianej corocznie przez uczelnie biorące udział w programie oraz prawo wyboru przedmiotów w oparciu o istniejące programy studiów.
- Prezentacja - Program MOST - praktyczny poradnik
- Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem
- Regulamin Programu MOST
- Lista uczelni oferujących miejsca w ramach Programu:
http://most.amu.edu.pl/index.php/program-most/dokad-mozna-wyjechac
- Obserwuj nas na facebooku:
https://www.facebook.com/programmost2000
- Program MOST – to proste!
https://www.youtube.com/watch?v=rGdurDxx-I0
Wzory dokumentów do pobrania dla studentów zakwalifikowanych do Programu MOST:
Wniosek o wyrażenie zgody na studiowanie w ramach Indywidualnego Planu Studiów
Porozumienie o programie zajęć – Indywidualny Plan Studiów
Aneks do porozumienia o programie zajęć
Karta okresowych osiągnięć studenta (tylko w przypadku braku możliwości otrzymania wydruku z USOS)
Porównywarka programów studiów
Informacja dla studentów:
- Studia w ramach Programu MOST może podjąć student nie wcześniej niż po ukończeniu drugiego semestru jednolitych studiów magisterskich, drugiego semestru studiów I stopnia lub pierwszego semestru na studiach II stopnia.
-
Studenci biorący udział w Programie MOST są zobowiązani przygotować swój Indywidualny Plan Studiów. Program realizowany w uczelni macierzystej i przyjmującej oraz wszystkie zgody i informacje umieszczone zostały w dokumencie: „Porozumienie o programie zajęć”. Znajduje się w nim lista przedmiotów realizowanych w UMK i na uczelni przyjmującej, terminy zaliczeń przedmiotów w UMK oraz liczba punktów ECTS przypisanych w UMK dla przedmiotów realizowanych w innej uczelni. Porozumienie jest przed wyjazdem studenta sprawdzane pod względem formalnym przez pracownika dziekanatu i zatwierdzane przez właściwego prodziekana wydziału. Jeżeli na danym kierunku wymagane są dodatkowe akceptacje Indywidualnego Planu Studiów, na formularzu została umieszczona rubryka „dodatkowe informacje i zgody”.
-
Zgodnie z regulaminem Programu MOST, student jest zobowiązany złożyć w dziekanacie oryginał porozumienia, podpisany przez dziekana uczelni przyjmującej w terminie do 30 października (semestr zimowy) lub do 15 marca (semestr letni).
Informacja dla uczestników studiów doktoranckich:
- Program uczestników studiów doktoranckich może być realizowany przez uczestniczenie w zajęciach przewidzianych w programie studiów doktoranckich, które odbywają się na wybranym uniwersytecie. Program może być także realizowany poprzez sporządzanie kwerendy bibliotecznej, archiwalnej oraz pracy laboratoryjnej i innego rodzaju współpracy naukowej, jeśli została wcześniej uzgodniona z uczelnią przyjmującą.
- W Programie może uczestniczyć doktorant po ukończeniu pierwszego roku studiów.
- Wniosek uczestnika studiów doktoranckich, zarejestrowany na stronie IRK MOST, powinien zostać zaopiniowany przez kierownika właściwych studiów doktoranckich. Dodatkowo do wniosku załączana jest opinia opiekuna naukowego.
Rejestracja:
Rejestracja dostępna jest pod adresem: https://irkmost.amu.edu.pl
Terminy rejestracji:
- na semestr zimowy oraz na cały rok akademicki - od 15 kwietnia do 15 maja,
- na semestr letni - od 1 do 30 listopada.
Koordynator uczelniany UMK:
mgr Karolina Rochnowska, tel: (56) 611 49 07, e-mail: karoch@umk.pl;
Biuro czynne: od poniedziałku do piątku, w godz. 7.15 – 15.15, Rektorat, pokój 414
Koordynator uczelniany zajmuje się miedzy innymi:
- udzielaniem szczegółowych informacji na temat Programu,
- przyjmowaniem wniosków i prowadzeniem rekrutacji,
- zapewnieniem wsparcia wyjeżdżającym studentom i doktorantom UMK w kwestiach organizacyjnych,
- zapewnieniem wsparcia przyjeżdżającym do UMK uczestnikom Programu w sprawach organizacyjnych, m.in. zapewnienie miejsca w domu studenckim, dostęp do biblioteki.