Inteligentny projekt - nauka czy pseudonauka?
2015-04-08
Kolejne seminarium z cyklu Scientia et Fides odbyło się 15 kwietnia na Wydziale Teologicznym UMK.
Wykład wygłosi dr Dariusz Sagan z Zakładu Logiki i Metodologii Nauk w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Zielonogórskiego, który interesuje się filozofią nauki, filozofią przyrody i relacją między nauką a religią. Dr Sagan zajmuje się zwłaszcza analizą sporu między ewolucjonizmem a teorią inteligentnego projektu. Tej problematyce poświęcił pracę magisterską, rozprawę doktorską oraz wiele publikacji. Od 2011 roku jest redaktorem naczelnym internetowego czasopisma "Filozoficzne Aspekty Genezy".
Seminarium rozpoczęło się 15 kwietnia o godz. 16 w Sali IIA Wydziału Teologicznego UMK (ul. Gagarina 37). Wstęp był wolny.
Więcej o prelekcji: Zgodnie z teorią inteligentnego projektu pewne zjawiska biologiczne i kosmiczne zostały zaprojektowane przez istotę inteligentną, a projekt ten jest wykrywalny metodami naukowymi. Krytycy odmawiają jednak tej koncepcji statusu teorii naukowej, wskazując tym samym, że nie zasługuje ona na poważną dyskusję w środowisku uczonych.
W wystąpieniu przedstawione zostały główne tezy teoretyków projektu, w tym dwie najważniejsze proponowane przez nich koncepcje: filtra eksplanacyjnego i nieredukowalnej złożoności. Obie te koncepcje wprowadzają dwa podstawowe kryteria empirycznego wykrywania projektu: nieredukowalną złożoność i wyspecyfikowaną złożoność. Zaprezentowane zostawały również główne metodologiczne zarzuty względem teorii inteligentnego projektu, mające wskazywać na jej nienaukowy lub pseudonaukowy charakter i niemożliwość naukowego wykrywania projektu (przynajmniej w określonych obszarach badawczych).