Mgr Łukasz Czarnecki z Interdyscyplinarnego Zespołu Optycznych Metod Wczesnego Wykrywania Nowotworów UMK podczas zeszłorocznego badania
fot. Andrzej Romański"Biała Niedziela" przeciw czerniakowi
2015-09-08
27 września w Akademickiej Przychodni Lekarskiej UMK odbyła się 21. edycja "Białej Niedzieli". Wydarzenie poświęcone było profilaktyce nowotworów skóry, w tym najgroźniejszego z nich - czerniaka.
Głównym celem akcji, organizowanej przez Interdyscyplinarny Zespół Optycznych Metod Wczesnego Wykrywania Nowotworów UMK, jest przeprowadzenie masowych bezpłatnych badań pod kątem onkologicznie niepokojących zmian skórnych oraz zwiększenie społecznej świadomości na temat zagrożenia czerniakiem i potrzeby systematycznego kontrolowania skóry i wczesnego reagowania na wystąpienie niepokojących objawów.
Pacjenci z podejrzanymi zmianami skórnymi wykrytymi przez lekarzy podczas wstępnego badania, mieli możliwość przebadania tych zmian unikalną metodą fluorescencyjną, opracowaną przez Zespół. Jest to metoda bezpieczna, nieinwazyjna i sprawdzona podczas wieloletnich testów.
"Biała Niedziela" odbyła się 27 września. Tego dnia, w godz. 9:00-14:00 w pomieszczeniach Akademickiej Przychodni Lekarskiej UMK (ul. Gagarina 39) przyjmował pacjentów zespół lekarzy specjalistów: dr n. med. Zbigniew Michniewicz, chirurg onkolog i dr Janusz Józefowicz - onkolog ze Szpitala Miejskiego w Toruniu, dr Jacek Hofman i dr n. med. Edward Krajewski - chirurg onkolog z Regionalnego Centrum Onkologii w Bydgoszczy i dr. n. med. Jarosław Redziński - chirurg onkolog z Wojewódzkiej Poradni Onkologicznej w Toruniu, którzy dokonywali wstępnej oceny i w razie potrzeby kierowali pacjentów na badania fluorescencyjne.
Rejestracja na badanie w ramach "Białej Niedzieli" rozpoczęła się 21 września i trwała do wyczerpania limitu miejsc. Zapisy prowadzone były w godz. 9:00-14:00 pod numerami telefonów: 56 611 47 76 i 56 611 43 41.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, każdego roku na świecie czerniak diagnozowany jest u ponad 130 000 osób, a na inne nowotwory skóry zapada od 2 do 3 milionów osób.
Szczegółowe informacje w załączniku.