Fizycy z UMK przybliżali założenia i zasady działania Polskiego Optycznego Zegara Atomowego opracowanego na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK
fot. Andrzej RomańskiUMK na Toruńskiej Nocy Naukowców
2015-09-21
W piątek 25 września odbyła się kolejna edycja Toruńskiej Nocy Naukowców. Warsztaty i pokazy przygotowali uniwersyteccy chemicy, biolodzy, fizycy, konserwatorzy i archeolodzy. Atrakcje dostępne były do północy w budynku Centrum Nowoczesności i doświadczalnym namiocie przed "Młynem Wiedzy".
"Tajemnice szkła", "Theatrum Lucis" i "Czarodziejskie zabawy z chemią" to zajęcia, pokazy i warsztaty przygotowane przez pracowników i studentów Wydziału Chemii. Na stanowiskach każdy mógł spróbować sił przy formowaniu przedmiotów dekoracyjnych ze szkła, zagłębić się w magię chemicznych procesów i być uczestnikiem spektakularnych eksperymentów świetlnych, do których wykorzystane zostały żywioły ognia, wody, ziemi oraz powietrza.
"Bądź na czasie!" to z kolei tytuł imprezy zorganizowanej przez Krajowe Laboratorium FAMO i Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Naukowcy wraz z uczestnikami na swoich stanowiskach zgłębili historię pomiaru czasu (od zegarów wieżowych i wahadeł) po najnowsze mierniki czasu. Odpowiedzi na pytanie "Co się kryje w roślinach" szukali wraz z uczestnikami zajęć biolodzy, a Koło Naukowe Studentów Archeologii UMK przybliżył zmieniające się na przestrzeni wieków receptury kulinarne, w ramach prezentacji odbyła się także degustacja. Z kolei Koło Naukowe Studentów Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki z Wydziału Sztuk Pięknych UMK w warsztatach pod hasłem "Zostań Królem Midasem!" zgłębiło sekrety sztuki pozłotniczej, pokazało jak sprawnie i szybko ozdobić wybrany eksponat. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych, którzy w ramach zajęć "Budowanie robotów jest łatwe" konstruowali swoje własne roboty z klocków.
Warsztaty, doświadczenia, prelekcje, pokazy laserowe - to tylko część naukowych atrakcji przygotowanych na Toruńską Noc Naukowców. W trakcie Toruńskiej Nocy Naukowców uczestnicy mogli skorzystać z kilku stref, w których można było bawić się nauką. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprosiło do zwiedzania interaktywnych wystaw, oraz do patio Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży (ul. Władysława Łokietka 3), gdzie przygotowano stanowiska doświadczalne, warsztaty "Jak radzić sobie ze stresem w szkole?", które przeprowadzili psycholodzy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Z kolei, toruńscy kognitywiści zaprezentowali swoje badania z wykorzystaniem technologii Oculus i Kinect.
W związku z "Rokiem Światła" w godz. 20:30, 22:30 i 23:30 zostały zaprezentowane specjalne pokazy laserowe na frontowej elewacji budynku Centrum Nowoczesności. Przed dwoma pierwszym pokazami wykład poświęcony laserom wygłosił prof. Wiesław Nowak z Instytutu Fizyki UMK.
Tradycyjnie Nocy Naukowców towarzyszył konkurs plastyczny skierowany do uczniów szkół podstawowych. Tematem konkursu było przedstawienie zjawisk lub efektów świetlnych, które można zaobserwować na niebie.
Gospodarzem Toruńskiej Nocy Naukowców jest Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy", współorganizatorem Uniwersytet Mikołaja Kopernika.
Galeria zdjęć