Rok Jubileuszy UMK
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
Prof. Paul Alfred Gurbel (w środku) - Doctor Honoris Causa UMK [fot. Andrzej Romański]

Prof. Paul Alfred Gurbel (w środku) - Doctor Honoris Causa UMK

fot. Andrzej Romański

Święto z wyróżnieniami

2016-02-15

19 lutego, w urodziny patrona uczelni, UMK obchodzi Święto Uniwersytetu. Tego dnia przyznane zostały: tytuł Doctora Honoris Causa, wyróżnienie Convallaria Copernicana, odznaczenia państwowe i uniwersyteckie.

Wielkie świętowanie rozpoczęło się już 18 lutego Koncertem Uniwersyteckim.

19 lutego o godz. 10.15 uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim, w 543. Rocznicę urodzin patrona Uniwersytetu. Następnie uroczystości przeniosły się do Auli UMK gdzie o 11.00 rozpoczęła się część pierwsza Święta. Zaplanowano w niej wystąpienie JM Rektora prof. dr. hab. Andrzeja Tretyna, okolicznościowe wystąpienia gości, nadanie tytułu Doktora Honoris Causa UMK oraz wyróżnienia Convallaria Copernicana, wręczenie odznaczeń, medali, wyróżnień, a także dyplomów doktorom habilitowanym. Przyznane zostały także tytuły Ambasadora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który otrzymali absolwenci ze znaczącymi sukcesami w nauce, kulturze, sztuce, polityce albo działalności gospodarczej, promujący Uniwersytet w swojej codziennej działalności (sylwetki dotychczasowych Ambasadorów UMK).

Część druga uroczystości, która rozpocznie się o godz. 15.00, poświęcona będzie promocjom doktorskim, które poprzedzi wystąpienie JM Rektora oraz wykład dr Joanny Orzeł "Mitotwórstwo - mitoburstwo. O mitach fundacyjnych szlachty Rzeczpospolitej wielu narodów". Uroczystość zakończy minirecital Chóru Akademickiego, Michała Hajduczeni (bas) i Michała Czapolskiego (fortepian). Uroczystość dla nowo promowanych doktorów w Collegium Medicum odbędzie się 8 kwietnia.

Po raz drugi w historii Uniwersytet Mikołaja Kopernika przyznał tytuły Honorowych Profesorów. Podczas Święta Uniwersytetu otrzymało je troje emerytowanych naukowców - prof. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, prof. Marian Filar i prof. Włodzimierz Tyburski.

Zaszczytny tytuł Doctora Honoris Causa UMK otrzymał w tym roku prof. Paul Alfred Gurbel. 18 lutego 2016 r. o godz. 13:00 w sali nr 35 w budynku Wydziału Farmaceutycznego w Bydgoszczy przy ul. Jurasza 2 prof. Paul Gurbel wygłosił wykład "Central Role of Platelets in Cardiovascular Disease States".

Prof. Paul Alfred Gurbel ma 57 lat. Wykształcenie medyczne uzyskał na wiodących amerykańskich uczelniach: University of Maryland School of Medicine w Baltimore oraz Duke University Medical Center w Durham. Przez wiele lat profesor Gurbel pracował w Sinai Hospital w Baltimore, gdzie pełnił funkcję dyrektora centrum naukowego Sinai Center for Thrombosis Research oraz dyrektora programu rozwoju naukowego mTherapeutics, Research and Technology Development for the Cardiac Catheterization Program. Od września 2015 r. jest dyrektorem Inova Center for Thrombosis Research and Drug Development w Inova Heart and Vascular Institute w Fairfax. Jest członkiem towarzystw naukowych: Duke University Clinical Cardiology Society, American Heart Association (Council on Clinical Cardiology), American College of Chest Physicians, American College of Cardiology, Society for Cardiovascular Angiography and Interventions. Prof. Gurbel jest wybitnym naukowcem zajmującym się zagadnieniami związanymi z krzepliwością krwi oraz niekwestionowanym autorytetem światowej kardiologii. Jego przełomowe badania, w których wykazał i wyjaśnił mechanizmy oporności na standardową terapię, spowodowały zmiany strategii leczenia chorych z zawałem serca oraz osób poddawanych zabiegom udrażniającym tętnice wieńcowe. Jest uważany za twórcę zupełnie nowego działu farmakoterapii choroby wieńcowej - spersonalizowanej terapii antyagregacyjnej. Wyjątkowy dorobek naukowy wyrażający się licznymi publikacjami oraz patentami znalazł powszechne uznanie społeczności naukowej. W 2012 r. trzy spośród jego publikacji zostały uznane za najważniejsze publikacje dotyczące terapii przeciwpłytkowej przez czasopismo "Circulation". Wśród ośrodków, które współpracują z kierowanym przez prof. Gurbel'a zespołem naukowców, jest także Klinika Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Aktualnie jest profesorem kardiologii w Johns Hopkins University w Baltimore oraz profesorem (adjunct-professor) Duke University w Durham. W 2011 r. prof. Gurbel został uznany przez US News World Report oraz The Washington Post Magazine za jednego z "najlepszych lekarzy" w Ameryce. Paul Gurbel jest żonaty, często odwiedza Polskę, ma tu wielu przyjaciół, z wieloma współpracuje naukowo. Dba o zdrowie biegając codziennie około 6 mil. Jest posiadaczem owczarka polskiego, który dodatkowo zapewnia mu codzienne spacery. Wcześniej, przez szereg lat był zawodnikiem w amerykańskiej lidze hokeja na lodzie. Od czasu do czasu spędza wolne dni na swoim jachcie motorowym.

Szczególne wyróżnienie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika - Convallaria Copernicana otrzymała prof. Anna Balcar-Boroń.

Prof. zw. dr hab. Anna Balcar-Boroń ukończyła studia na Wydziale Lekarskim w Akademii Medycznej we Wrocławiu w roku 1954. W tymże roku rozpoczęła pracę w Katedrze i Klinice Chorób Dzieci pod kierownictwem prof. Hanny Hirszfeldowej, która była jej pierwszym nauczycielem pediatrii. W czasie pracy w klinice uzyskała I i II stopień specjalizacji w pediatrii, następnie stopień doktora nauk medycznych, a w 1972 r. stopień naukowy doktora habilitowanego. Pełniła funkcję zastępcy kierownika Kliniki Nefrologii Instytutu Pediatrii A.M., a także uzyskała podspecjalizację z nefrologii dziecięcej. W Uczelni wrocławskiej pracowała 21 lat. W 1975 r. Pani Profesor przeniosła się do Akademii Medycznej w Gdańsku i z niej została oddelegowana do Bydgoszczy, w której powstała wówczas Filia AMG, wkrótce przemianowana na II Zamiejscowy Wydział Lekarski tejże Uczelni. Objęła stanowisko kierownika Kliniki Chorób Dzieci, która po upływie wielu lat (1985) została ze względu na swój profil naukowy i działalność kliniczną przemianowana na Katedrę i Klinikę Pediatrii, Hematologii i Onkologii. W roku 1984 powstała w Bydgoszczy Akademia Medyczna, w której Pani Profesor objęła wówczas funkcję Dziekana Wydziału Lekarskiego. Tytuł profesora nadzwyczajnego uzyskała w 1982 r., a profesora zwyczajnego w 1990 r. Przez 10 lat Pani Profesor pełniła funkcję konsultanta wojewódzkiego ds. pediatrii, od 1985 r. była konsultantem regionalnym, a od 1994 r. członkiem Krajowego Zespołu Konsultanta Medycznego w dziedzinie pediatrii i medycyny szkolnej. Przez 21 lat Pani Profesor była przewodniczącą Oddziału Bydgoskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, także członkiem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i Europejskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz Towarzystwa Nefrologicznego. Zainteresowania naukowe Pani Profesor kształtowały się różnie, od ogólnej pediatrii, poprzez choroby nerek i dróg moczowych, wad wrodzonych u dzieci, hematologię, a w miarę upływu lat do różnych aspektów chorób nowotworowych u dzieci. Prowadzono w Klinice leczenie nowoczesnymi programami dzieci chorych na białaczkę i chłoniaki, guzy mózgu oraz guzy lite. Współpracownicy Pani Profesor zdobywali specjalizację z hematologii, onkologii dziecięcej. W czasie pracy zawodowej Pani Profesor stworzyła podstawy do powstałego już później (2003 r.) Oddziału Transplantologii Szpiku Kostnego. Wynikiem działalności klinicznej i naukowej było ponad 160 publikacji w różnych czasopismach krajowych i zagranicznych. Pani Profesor recenzowała ponad 100 rozpraw doktorskich, 5 habilitacyjnych, 9-krotnie całość dorobku naukowego na tytuł profesora w różnych akademiach medycznych w kraju. Kilkakrotnie recenzowała dla wydawnictw rozdziały książek i monografie. Była promotorem 28 doktorantów i opiekunem kilku doktorów habilitowanych, a czworo spośród jej współpracowników jest już dziś profesorami tytularnymi. Od 1 października 2000 r. Pani Profesor jest na emeryturze.

Wyróżnienia i odznaczenia państwowe i uniwersyteckie:

    Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej
  1. Prof. dr hab. Ralph Schattkowsky, Wydział Politologii i Studiów Międzynarodowych

    "Medal za zasługi położone dla rozwoju Uczelni"
  1. prof. dr hab. Barbara Chwirot z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska
  2. prof. dr hab. Bronisław Grzegorzewski z Wydziału Farmaceutycznego
  3. mgr Justyna Morzy - Kanclerz UMK
  4. mgr Ewa Derkowska-Rybicka - kierownik Biura Programów Międzynarodowych
  5. Jan Wyrowiński

    Medal Złoty Za Długoletnią Służbę otrzymali:
  1. Prof. dr hab. Andrzej Borodo, Wydział Prawa i Administracji
  2. Dr Adam Dzieleńdziak, Wydział Chemii
  3. Mgr inż. Małgorzata Jankowiak, Wydział Farmaceutyczny CM
  4. Dr Aleksander Kazubski, Wydział Chemii
  5. Prof. dr hab. Eugeniusz Kowalewski, Wydział Prawa i Administracji
  6. Dr Małgorzta Markiewicz, Wydział Nauk Historycznych
  7. Prof. dr hab. Tadeusz Wasilewski, Wydział Prawa i Adminstracji
  8. Ewa Wiśniewska, Archiwum UMK

    Medal Srebrny Za Długoletnią Służbę otrzymali:
  1. Dr hab. Renata Gadzała-Kopciuch, prof. UMK, Wydział Chemii
  2. Dr hab. Anna Gęsicka, Wydział Filologiczny
  3. Mgr Małgorzata Hojnacka, Administracja Centralna CM
  4. Dr Renata Jarzębowska-Sadkowska, Wydział Filologiczny
  5. Dr Magdalena Lampka, Wydział Farmaceutyczny CM
  6. Dr hab. Grzegorz Maślewski, Wydział Sztuk Pięknych
  7. Mgr Michał Opaliński, Administracja Centralna CM

    Medal Brązowy Za Długoletnią Służbę otrzymali:
  1. Mgr Magdalena Kopczyńska, Wydział Filologiczny
  2. Dr hab. Michał Szumski, Wydział Chemii

    Medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymali:
  1. Dr hab. Tomasz Biernat, prof. UMK, Wydział Nauk Pedagogicznych
  2. Dr Halina Bojarowicz, Wydział Farmaceutyczny CM
  3. Dr Mirosława Felsman, Wydział Nauk o Zdrowiu
  4. Dr Marek Jurgowiak, Wydział Farmaceutyczny CM
  5. Dr Edmund Kartanas, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska
  6. Ks. prof. dr hab. Dariusz Kotecki, Wydział Teologiczny
  7. Dr hab. Zbigniew Kwaśniewski, prof. UMK, Wydział Prawa i Administracji UMK
  8. Dr hab. Jerzy Łukaszewicz, prof. UMK, Wydział Chemii
  9. Prof. dr hab. Lech Morawski, Wydział Prawa i Administracji
  10. Prof. dr hab. Andrzej Nienartowicz, Wydział Biologii I Ochrony Środowiska
  11. Prof. dr hab. Magdalena Osińska, Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania
  12. Prof. dr hab. Rajmund Przybylak, Wydział Nauk o Ziemi
  13. Dr Agnieszka Radzimińska, Wydział Nauk o Zdrowiu CM
  14. Prof. dr hab. Ewa Siemińska, Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania
  15. Prof. dr hab. Ralph Schattkowsky, Wydział Politologii i Studiów Międzynarodowych
  16. Dr hab. Maria Urlińska, prof. UMK, Wydział Nauk Pedagogicznych
  17. Dr inż. arch. Bożena Zimnowoda-Krajewska, Wydział Sztuk Pięknych

Galeria zdjęć

 [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]