Rok Jubileuszy UMK
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

Ambasadorowie UMK na Święto

2016-02-19

Podczas Święta Uniwersytetu 19 lutego 2016 r. przyznano tytuły Ambasadorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

19 lutego 2015 podczas uroczystości z okazji Jubileuszu 70-lecia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika tytuł Ambasadora przyznano 12 zasłużonym absolwentom naszej Uczelni. 14 czerwca 2015 tytułem Ambasadora wyróżniono 7 absolwentów. Ambasadorowie UMK

Do grona absolwentów UMK, którzy odnieśli znaczące sukcesy w nauce, kulturze, sztuce, polityce albo działalności gospodarczej i promują Uniwersytet w swojej codziennej działalności w 2016 r. dołączyli:

  • Wojciech Daniel, magister fizyki 1977, doktor nauk matematycznych 1998, wiceprezes TARR. Ukończył fizykę na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii w 1977 r. i następnie do roku 1993 pracował w Instytucie Fizyki UMK. W roku 1998 uzyskał tytuł doktora nauk matematycznych. W latach 1993-1996 pracował w Najwyższej Izbie Kontroli, a w latach 1997-1998 był ostatnim wojewodą Toruńskim. W latach 1999-2002 był konsultantem Banku Światowego, a następnie, jako niezależny konsultant pracował m.in. dla Komisji Europejskiej, MRR oraz wielu firm polskich i zagranicznych. Od roku 2008 jest wiceprezesem Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.
  • Piotr Hofmański, magister prawa 1978, doktor nauk prawnych 1981.Profesor, sędzia Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Urodził się 6 marca 1956 r. w Poznaniu. Studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji UMK ukończył w 1978 r. najpierw pracował w Dyrekcji Rejonowej Kolei Państwowych w Słupsku, a od 1979 na macierzystej uczelni w Zakładzie Postępowania Karnego, następnie przeniósł się na Uniwersytet Śląski w Katowicach, dodatkowo pracował także w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, potem na Uniwersytecie w Białymstoku oarz filii UW w tym mieście. W Białymstoku był też sędzią Sądu Apelacyjnego oraz Sądu Najwyższego w Izbie Karnej. Kieruje Katedrą Postępowania Karnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (obecnie urlopowany). Obecnie jest Sędzią Międzynarodowego Trybunału Karnego w Izbie Odwoławczej w Hadze. Jest bardzo aktywny zawodowo - wykładał w Polsce i zagranica, brał i nadal bierze udział w pracach szeregu komisji, redakcji pism branżowych, ciał eksperckich i towarzystw, m.in. był członkiem grupy ekspertów Komitetu Problematyki Przestępczości Rady Europy, Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, Komitetu Doradczego ds. Prawa Europejskiego przy Ministrze Sprawiedliwości, Rady Naukowej Instytutu Nauk Prawnych PAN, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego. W roku 2000 odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi. Kierował kilkoma międzynarodowymi projewktami badawczymi: Wykorzystanie w procesie karnym dowodów pozyskanych poza procesem karnym (2013-2015), Europejski nakaz aresztownia i jego implementacja w państwach członkowskich Unii Europejskiej (2004-2006), Governmental Policy and Rule of Law (1994-1996).
  • Włodzimierz Kowalewski, magister filologii polskiej 1981, pisarz i publicysta. Urodził się 11 listopada 1956 r. w Olsztynku. W 1981 r, ukończył polonistykę na UMK. Mieszka w Olsztynie. Jest prozaikiem, scenarzystą, autorem słuchowisk, publikuje recenzje i felietony na antenie Polskiego Radia Olsztyn. Zadebiutował tomikiem wierszy "Idę do Ciebie spod sklepionego łuku bramy" (Toruń, 1981), w tym samym roku opublikował również arkusz poetycki "Epoka przyćmiona" (Toruń). Pracował jako nauczyciel, współredagował olsztyńskie pismo "Borussia" i toruński "Przegląd Artystyczno-Literacki". Jest autorem wielu powieści (m.in. "Bóg zapłacz!", "Excentrycy", "Ludzie moralni") i tomów opowiadań ( "Cztery opowiadania o śmierci", "Powrót do Breitenheide", "Światło i lęk"). Jego książki wydano na Węgrzech i w Austrii, a tłumaczenia prozy ukazały się w węgierskich, litewskich, niemieckich i rosyjskich pismach literackich. Powieść "Excentrycy" została w roku 2015 przeniesiona na ekran przez J.Majewskiego, zdobywając Srebrne Lwy na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Bałtyckiego Centrum Pisarzy i Tłumaczy w Visby oraz ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Został laureatem m.in. polsko-niemieckiej nagrody literackiej im. S.B.Lindego, Literackiego Wawrzynu Warmii i Mazur, nagrody za scenariusz słuchowiska radiowego na festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie, nagrody za twórczość radiową im. Maryny Okęckiej-Bromkowej, dwukrotnie był nominowany do "Paszportu" "Polityki", trzykrotnie do Literackiej Nagrody "Nike".
  • Adam Marszałek, magister historii 1976, doktor historii 1984, prezes Marszałek Publishing Group.. Urodził się w 1952 roku w Szczecinku. W 1976 r. ukończył historię na Wydziale Humanistycznym UMK, a w 1984 r. obronił doktorat na UAM. Pracę zawodową zaczynał na UMK, gdzie pracował w latach 1976-1992 w kilku jednostkach. Od 1990 roku prowadzi własną działalność gospodarczą. Jest prezesem Marszałek Publishing Group, w skład której wchodzą: Wydawnictwo Adam Marszałek, Firma Wydawniczo-Handlowa MADO, Wydawnictwo Naukowe GRADO, Europejskie Centrum Edukacyjne oraz Time Marszałek Group, gdzie pełni funkcję głównego menedżera. Działa także jako prezes Towarzystwa Azji i Pacyfiku, członek Komitetu Nauk Politycznych PAN, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. W swoim dorobku ma około 150 publikacji naukowych, współpracuje z kilkudziesięcioma organizacjami naukowymi i kulturalnymi na całym świecie. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest laureatem wielu nagród polskich i zagranicznych, m.in.: Nagrody Literackiej im. Władysława Reymonta, Nagrody im. Jarosława Iwaszkiewicza (za upowszechnianie literatury współczesnej), nagrody "Przeglądu Wschodniego", nagrody "Polityki", Nagrody Honorowej Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód "Mickiewicz-Puszkin" (za wybitne zasługi w rozwijaniu współpracy międzynarodowej, zwłaszcza ze Wschodem); został także odznaczony Medalem Prezydenta Litwy, medalem "Thorunium" za promowanie Torunia w kraju i na świecie, oraz odznaczeniem Teatru Polskiego Radia Honorowy Wielki Splendor. Rodzina: żona Halina i córka Joanna. Jego zainteresowania wiążą się ze sportem i podróżami.
  • Iwona Michałek, magister biologii 1981, poseł RP. W 1981 r. ukończyła biologię środowiskową na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi, specjalne studia zarządzania na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania oraz liczne studia podyplomowe, dające umiejętności niezbędne do pracy z dziećmi i młodzieżą. Była nauczycielką biologii w szkołach wiejskich i toruńskich. W latach 1999-2009 pracowała w Kuratorium Oświaty jako wizytator, dyrektor Delegatury w Toruniu, wicekurator, a także p.o. Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty. Przez pięć lat była Rzecznikiem Praw Ucznia. Jest edukatorem w zakresie przestrzegania praw ucznia i dziecka, ekspertem ds. nadzoru pedagogicznego i awansu zawodowego nauczycieli. W latach 2009-2015 kierowała Pracownią Zarządzania, Diagnozy i Wychowania w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu. Jest założycielem i członkiem Stowarzyszenia Porozumienie Obywateli w Toruniu oraz członkiem Rady Programowej Fundacji Energia dla Europy. Od ośmiu lat przemierza własnym motocyklem Polskę i Europę wraz z Międzynarodowym Motocyklowym Stowarzyszeniem Pomocy Polakom Za Granicą WSCHÓD-ZACHÓD. W 2014 roku została wybrana do Rady Miasta Torunia, a od października 2015 roku jest posłem RP. Jest mężatką, mamą Agaty i Macieja oraz babcią Ali, Poli, Uli i Piotrusia.
  • Przemysław Myśliwy, magister prawa 1988, prezes zarządu Fabryki Cukierniczej KOPERNIK SA. Ukończył prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w 1988 r. Karierę zawodową rozpoczął w 1990 r. i realizuje ją nieprzerwanie w zarządzie najstarszej firmy cukierniczej w Polsce, będącej ikoną przemysłu piernikarskiego. Od 2009 r. pełni funkcję prezesa zarządu, a wcześniej przez wiele lat pracował na stanowisku dyrektora handlowego. Dzięki jego staraniom Toruńskie Pierniki stały się znakiem towarowym chronionym w Polsce i na świecie.
  • Andrzej Person, magister prawa 1974, dziennikarz, senator RP trzech kadencji. urodził się 14 maja 1951 roku we Włocławku. Z wykształcenia jest prawnikiem - studia na Wydziale Prawa i Administracji UMK ukończył w 1974 roku. W latach 1974-1976 podyplomowo studiował także dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Przez 25 lat pracował jako dziennikarz prasy, radia i telewizji. Dwukrotnie został laureatem konkursu dziennikarskiego "Złote Pióro". Był senatorem RP VI, VII i VIII kadencji z okręgu toruńskiego włocławskiego. Przewodniczył Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami Za Granicą w latach 2005 - 2015. Jako komentator i rzecznik prasowy uczestniczył w 15. Igrzyskach Olimpijskich, był attache olimpijskim polskiej ekipy podczas igrzysk w Londynie 2012. Jest autorem książek o tematyce sportowej i laureatem Wawrzynu Olimpijskiego za książkę "Sport rządzi światem". Pełnił funkcję Prezesa (obecnie Honorowego Prezesa) Polskiego Związku Golfa. Jest przewodniczącym Rady Fundacji Rozwoju Piłkarstwa Polskiego i członkiem zarządu Fundacji Akademii Teatralnej w Warszawie.
  • Janusz Zemke, magister prawa 1970, poseł do Parlamentu Europejskiego. Urodził się 24 lutego 1949 r. w Kowalewie Pomorskim. Rodzice (Aniela i Paweł) byli absolwentami pierwszego rocznika prawa na UMK w Toruniu. Idąc śladami rodziców, w 1970 roku ukończył Wydział Prawa i Administracji tej uczelni. W latach 1989-2009 był posłem na Sejm RP, a od 2009 roku posłem do Parlamentu Europejskiego. W latach 2001-2005 pracował jako sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Od 2009 roku prowadzi program stypendialny dla najzdolniejszych studentów z województwa kujawsko-pomorskiego. Do tej pory, dzięki ufundowanym przez niego stypendiom, 93 studentów UMK w Toruniu odbyło staże w jego biurach w Brukseli, Strasburgu i Toruniu. Byli to przede wszystkim studenci Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych.