Z Doliny Krzemowej do Polski
2016-05-18
Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UMK zapraszał 23 maja na wykład i panel dyskusyjny "Z Doliny Krzemowej do Polski". Początek o godz. 13:00 w budynku Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii (ul. Wileńska 4).
Wykład wygłosiła Marta Zucker, autorka dwóch książek o globalnym sukcesie polskich start-upów w Dolinie Krzemowej. Panelistami byli zaś przedsiębiorcy - studenci i naukowcy UMK: Michał Wojtyna, Wiktor Sroka i dr Andrzej Wolan, którzy opowiedzieli o swoich doświadczeniach związanych z Doliną Krzemową i o firmach, które prowadzą.
Marta Zucker - jest absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także podyplomowych studiów z zakresu prawa i zarządzania oraz marketingu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Stypendystka uniwersytetu Eötvös Loránd Egyetem w Budapeszcie. Od wielu lat związana z firmą konsultingową KarStanS Sp. z o.o. Przez kilka lat pracowała w Warszawie jako producentka filmowa. Doświadczenie nabyte w Warszawie skierowało ją do Nowego Jorku, gdzie rozpoczęła współpracę z nowojorską firmą filmową. Obecnie współpracuje ze środowiskiem start-upów w Dolinie Krzemowej i w Polsce. Mieszka w San Francisco i w Toruniu. Jest autorką dwóch książek o globalnym sukcesie polskich start-upów: "Igrzyska talentów w Dolinie Krzemowej. Rozmowy z mistrzami start-upów" (Warszawa, PWN 2015) i "Kobiety globalne w świecie start-upów. Rozmowy w Dolinie Krzemowej" (Warszawa, PWN maj 2016).
Paneliści:
Michał Wojtyna - założyciel firmy Slidetorial oraz doktorant na UMK zajmujący się zagadnieniami związanymi z inżynierią oprogramowania. Pasjonat nowych technologii oraz dobrych praktyk programistycznych, żywo zainteresowany rozwojem polskiej sceny start-upowej. Razem z zespołem zdobył liczne wyróżnienia i nagrody, m.in.. za najlepszy pitch i nagrodę publiczności na Startup Weekend, wygrana w konkursie Smart Pitch Contest (bilet do Doliny Krzemowej i wsparcie finansowane ufundowane przez Prezydenta Miasta Torunia oraz Urząd Marszałkowski), nagroda Rektora UMK w konkursie Moja Firma. Otrzymał także inwestycję od AIP Seed Capital dla swojego projektu Slidetorial, który umożliwia błyskawiczne przygotowanie prostej instrukcji obsługi dla dowolnej aplikacji komputerowej. Proponowane rozwiązanie znacząco ułatwia obsługę klientów, usprawnia przepływ wiedzy i wdrożenia nowego oprogramowania w firmie oraz przyśpiesza szkolenie nowych pracowników.
Wiktor Sroka - asystent w Katedrze i Zakładzie Chemii Leków Wydziału Farmaceutycznego CM UMK, jest absolwentem Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum UMK. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Katedrze i Zakładzie Chemii Leków, gdzie pracował jako starszy technik, a obecnie ¬ specjalista naukowo-techniczny. W roku 2011 odbył staż na Norweskim Uniwersytecie Technologii i Nauki w Trondheim, a w 2012 roku został stypendystą Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej, która ufundowała staż naukowy na Uniwersytecie w Melbourne (Australia). Absolwent programu TOP 500 Innovators na Stanford University i w Dolinie Krzemowej. Współzałożyciel oraz członek zarządu IDEA SPIN sp. z o.o. - spółki spin off UMK, w której interdyscyplinarne zespoły studentów i naukowców wspólnie tworzą innowacje i budują przewagę konkurencyjną firm i instytucji. Dr Andrzej Wolan - adiunkt w Katedrze Chemii Organicznej Wydziału Chemii UMK, zajmuje się syntezą organiczną nowych katalizatorów i materiałów. Założyciel i wiceprezes spółki Synthex Technologies oferującej usługi custom synthesis dla przemysłu farmaceutycznego, agrochemicznego i elektronicznego. Oprócz działalności usługowej rozwija również własne produkty i prowadzi badania w obszarze fotowoltaiki oraz w dziedzinie wydłużania trwałości owoców i warzyw przy zastosowaniu niezwykle efektywnych i nieszkodliwych inhibitorów dojrzewania. Uczestnik misji gospodarczej do USA i do Doliny Krzemowej w ramach Polskiego Mostu Krzemowego i Polsko-Amerykańskiego Tygodnia Innowacji (PATI).