Chemicy ze świata na sympozjum
2016-06-28
Ponad 400 naukowców z 41 krajów w dniach 3-6 lipca debatować będzie nad postępem w zakresie izolowania i separowania związków chemicznych występujących w produktach spożywczych, kosmetycznych, farmaceutycznych i w środowisku naturalnym.
W ramach 18. Międzynarodowego Sympozjum Technik Ekstrakcyjnych (ExTech'2016) i 22. Międzynarodowego Sympozjum Technik Rozdzielania (ISSS'2016) uczestnicy wezmą udział w 70 wykładach oraz zapoznają się z ponad 250 pracami przedstawionymi w formie posterów. Tematyka Sympozjów dotyczyć będzie zastosowań technik ekstrakcyjnych, elektromigracyjnych i chromatograficznych w analityce, dedykowanej diagnostyce medycznej, analizie farmaceutycznej i produktów żywnościowych, chemii kosmetycznej i środowiskowej z uwzględnieniem ekosystemu (woda, gleba, powietrze).
Warto zauważyć, że uczestnicy tego światowego spotkania dyskutować będą nad teoretycznymi i praktycznymi zastosowaniami technik, które swój rodowód biorą z Polski. Twórca ekstrakcji, profesor Walther Nernst, urodził się w naszym regionie, w Wąbrzeźnie i za swoją aktywność naukową uzyskał Nagrodę Nobla w 1920 r. Z kolei Mikhail Tswiett, który wprowadził do światowej literatury termin chromatografia, był wprawdzie Rosjaninem, ale jako profesor Uniwersytetu Warszawskiego właśnie w Warszawie ogłosił podstawy swojej teorii. Należy zaznaczyć, że obie techniki uznane zostały przez Akademię Amerykańską jako te, które wniosły w XX wieku największy wkład w postęp i rozwój cywilizacji. Organizatorem Sympozjów jest Komitet Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, przy współudziale Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Patronat honorowy objął Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydent miasta Torunia oraz JM Rektor UMK.
Integralną częścią Sympozjów będzie wystawa sprzętu i akcesoriów naukowych (17 wystawców), jak również warsztaty metodyczne prezentujące najnowsze osiągnięcia w zakresie przygotowania próbek jak i oznaczania analitów na poziomie komórkowym.
Organizatorzy przygotowali również bogaty program prezentujący osiągnięcia kulturalno-artystyczne zarówno regionu kujawsko-pomorskiego, jak i miasta Torunia. Miejscem obrad będzie Centrum Kulturalno-Kongresowe "Jordanki" oraz Wydział Chemii UMK (laboratoria).
Uroczyste otwarcie Sympozjów odbędzie w CKK Jordanki 3 lipca o godz. 15:30. Wcześniej (godz. 10:00) rozpoczną się pierwsze warsztaty na Wydziale Chemii UMK.
Więcej: www.extech-isss2016.pl