UMK pod Grunwaldem
2016-07-12
Uniwersytet Mikołaja Kopernika bierze udział w największych imprezach historycznych tego lata. 15-17 lipca studentów i naukowców z UMK spotkać można było na największej z nich – Dniach Grunwaldu.
Pola Grunwaldu to kolejny przystanek na wakacyjnej trasie popularyzacji nauki przez UMK. Pierwszym był Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku w Golubiu-Dobrzyniu, którego 40. edycja odbyła się w dniach 8-10 lipca.
Dni Grunwaldu skupiają co roku tysiące miłośników odtwarzania historii i jest jednym z największych elementów wytworzonym przez środowiska "historyczne" na terenie naszego kraju. Od 1998 roku spotyka się na polach pod Grunwaldem ponad 3 tysiące miłośników średniowiecza z całego świata i odwiedza je ponad 100 tys. widzów. Najważniejszym punktem programu Dni Grunwaldu jest wielka inscenizacja bitwy, która odbędzie się w sobotę 16 lipca. Program Dni Grunwaldu i inscenizacji bitwy.
Pod Grunwaldem odwiedzić można było namiot przygotowany przez UMK, w którym uczestnicy imprezy mogli wziąć udział w konkursach dla dzieci, młodzieży szkolnej i dorosłych oraz poznać przepisy kuchni średniowiecznej. Członkowie kół naukowych UMK podczas imprez historycznych przybliżą uczestnikom wiedzę historyczną czerpaną przede wszystkim ze źródeł archeologicznych. Odwiedzający stoisko zapoznają się z rezultatami badań Instytutu Archeologii UMK oraz dowiedzą się, jaką rolę odgrywają tego rodzaju badania w odtwarzaniu poszczególnych aspektów życia codziennego w średniowieczu. Prezentowane przedmioty, plansze oraz inne materiały edukacyjne przybliżą zarówno młodszym, jak i starszym uczestnikom imprezy tajniki pracy współczesnego archeologa.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika na wszystkich wydarzeniach reprezentować będą: Archeologiczne Koło Miłośników Średniowiecza, Koło Naukowe Studentów Archeologii, Studenckie Koło Archeologii Epok Brązu i Żelaza oraz Koło Eksperymentalnej Archeologii Pradziejowej.
Plan udziału UMK w letnich imprezach historycznych: Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu (8-10 lipca), Dni Grunwaldu (15-17 lipca, inscenizacja bitwy 16 lipca), Festiwal Kultury Średniowiecznej "Oblężenie Malborka" (22-24 lipca), Festiwal Smaku w Grucznie (20-21 sierpnia), festyn archeologiczny "Wehikuł czasu" w Wietrzychowicach (4 września) i XXII Festyn Archeologiczny w Biskupinie (17-25 września).
Galeria zdjęć