Noc z naukowcami
2016-09-15
30 września odbyła się kolejna odsłona Toruńskiej Nocy Naukowców. W wydarzeniach, których gospodarzem było Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, udział wzięli naukowcy i studenci z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Podczas Nocy Naukowców w Centrum Nowoczesności (przy ul. W. Łokietka 5), jak i w przestrzeni wokół budynku, przygotowano szereg popularnonaukowych aktywności. Młyn Wiedzy udostępnił stałą wystawę „…To takie proste!”, a przed budynkiem CNMW działała strefa przygotowana przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Na parkingu przed Centrum Nowoczesności stanie specjalny doświadczalny namiot z naukowymi stanowiskami UMK. Na prowadzonych przez biologów zajęciach „Znane, nieznane rośliny stosowane w kuchni” uczestnicy mieli okazję poznać najsłodsze i najostrzejsze rośliny, a także skosztować egzotycznych przypraw i potraw z trawą cytrynową. Pracownicy Wydziału Sztuk Pięknych na warsztatach o maskach karnawałowych przybliżą sekrety sztuki pozłotniczej, a podczas serii pokazów pod hasłem „Ciekawa fizyka” można było zobaczyć interesujące doświadczenia zaprezentowane przez uniwersyteckich fizyków. Uczestnicy mogli również obejrzeć pokazy laserowe oraz dowiedzieć się, w jaki sposób działa samochód na wodę i jak rozchodzi się fala w powietrzu. Fizycy pokazali, jak świeci kula plazmowa i świetlówki oraz do czego można wykorzystać energię słoneczną.
Swoje stoiska przygotowali także chemicy, którzy podczas warsztatów „Tajemnica szkła” wykonali proste szklane elementy laboratoryjne, dekoracyjne i zabawkowe. Każdy miał możliwość sprawdzenia swoich sił w formowaniu szkła przy palniku. Nie zabrakło stałych atrakcji: Studenckie Koło Naukowe Chemików zaprezentowało efektowne doświadczenia i pokazy, z kolei archeolodzy przybliżyli potrawy i przepisy dawnej kuchni.
SMACZNY KONKURS
VII edycji Nocy Naukowców w Toruniu tradycyjnie towarzyszył konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych. Tym razem jego tytuł brzmiał: "Co i jak będziemy jeść za 100 lat". Prace przedstawiały wyobrażenie tego, co w przyszłości może zagościć na naszych stołach i jak zmieni się nasz sposób spożywania pokarmów i napojów.
Prace powinny były mieć format nie większy niż A4 i musiały być wykonane samodzielnie. Należało je przesłać lub dostarczyć osobiście do 27 września 2016 r. na adres: Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Centrum Promocji i Informacji, ul. Gagarina 11, 87-100 Toruń. Szczegółowe informacje i regulamin konkursu były dostępne na Facebooku „Toruńskiej Nocy Naukowców” (www.facebook.com/TorunskaNocNaukowcow).
WEJŚCIÓWKI
Podczas Europejskiej Nocy Naukowców w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbyły się trzy 2-godzinne tury zwiedzania interaktywnych wystaw, które rozpoczynały się o godz. 18:00, 20:00 i 22:00. Wejście w przestrzeń ekspozycyjną było możliwe na podstawie bezpłatnych wejściówek.
Wejściówki dla pracowników UMK było można odbierać w Centrum Promocji i Informacji UMK (parter rektoratu) w środę 28 września od godz. 9:00. Dla jednego pracownika przewidziane były maksymalnie 4 wejściówki, które odebrać można było wyłącznie osobiście w CPiI (nie obowiązywały zapisy ani rezerwacje). Liczba zaproszeń była ograniczona – dla UMK przeznaczono 60 wejściówek.
Bezpłatne wejściówki można było również odebrać w Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” na 30 minut przed rozpoczęciem danej tury. Były one wydawane do wyczerpania miejsc, jedna osoba mogła otrzymać maks. 4 wejściówki.
Galeria zdjęć