Rok Jubileuszy UMK
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
[fot. Andrzej Romański] fot. Andrzej Romański

Dzień GIS po raz 17 na UMK

2016-11-14

16 listopada Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszał na Kujawsko-Pomorski Dzień GIS. Po raz siedemnasty Toruń stał się regionalną stolicą geoinformacji.

GIS Day jest świętem fanów Systemów Informacji Geograficznej, podczas którego na całym świecie odbywają się spotkania, wykłady i pokazy poświęcone zastosowaniu tej technologii w życiu codziennym. Wydział Nauk o Ziemi UMK zajmuje się organizacją tego wydarzenia w Toruniu od 2000 roku.

Hasłem przewodnim tegorocznego sympozjum były „geotechnologie w zastosowaniach wodnych”, co doskonale koresponduje tematycznie z Ogólnopolską Inauguracją Roku Rzeki Wisły, która miała miejsce właśnie w Toruniu 19 października.

W ramach tegorocznego Dnia GIS zaplanowano wykłady, demonstracje technologii, pokazy i warsztaty praktyczne oraz konkursy z nagrodami. Podczas trzech sesji wystąpień prezentowane były głównie przykłady zastosowania czy wsparcia GIS do zarządzania infrastrukturą wodno-kanalizacyjną (ASC z Torunia, Bentley Systems Polska z Warszawy, Apator Rector z Zielonej Góry czy Esri Polska z Warszawy), zarządzania ryzykiem powodziowym (RZGW z Gdańska) czy opracowania koncepcji gospodarowania wodami opadowymi (DHI Polska). Dodatkowo, zaprezentowane zostały możliwości technik teledetekcyjnych dla rolnictwa precyzyjnego (Geomatic Poznań) oraz omówione zostały korzyści dla studentów płynące z realizacji na Wydziale Nauko Ziemi UMK w Toruniu projektów z serii „Geokompetencje” w ramach programu PO WER. Gościem specjalnym Sympozjum był Eric Straalman ­– dyrektor handlowy firmy Geocom Informatik z Zurichu (Szwajcaria) – platynowy partner Esri Inc. (USA), który zaprezentował „szyte na miarę” dedykowane aplikacje dla wybranych zastosowań branżowych.

Przez cały czas dostępne były stoiska firmowe firm: Leica Geosystems, Bentley Systems Polska, DHI Polska, Apator Rector oraz Esri Polska. Równolegle z częścią wykładową, w dwóch laboratoriach komputerowych wydziału, dla uczniów szkół regionu i zgłoszonych uczestników przygotowano warsztaty z praktycznego korzystania z wybranych geolokalizatorów i portali oraz z modelowania trójwymiarowego.

Na koniec obrad przewidziano losowanie nagród, w tym m.in. rocznych akademickich licencji oprogramowania Esri, książek branżowych oraz pakietów upominkowych.

Całość toruńskich obrad transmitowana była na żywo na stronie Uniwersyteckiej Telewizji Internetowej (http://tv.umk.pl/). Wszystkie zainteresowane osoby, które nie mogły przyjechać do Torunia, mogły na żywo śledzić to geowydarzenie.

Więcej informacji oraz program na http://www.gisday.umk.pl/