Kolokwium odbędzie się w Sali Rady WNH
fot. Andrzej RomańskiAntropologia medyczna w działaniu
2017-03-31
Wykład dr hab. Danuty Penkali-Gawęckiej, prof. UAM pt. Antropologia medyczna w działaniu. Na przykładzie projektu "Cultural contexts of health" realizowanego przez Światową Organizację Zdrowia uświetnił kolejne Kolokwia Antropologiczne (we wtorek 4 kwietnia w Collegium Humanisticum UMK).
Spotkanie zostało zorganizowane przez Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK i Polski Instytut Antropologii. Rozpoczęło się o godz. 16:45 w Sali Rady Wydziału Nauk Historycznych (C.0.39) przy ul. Władysława Bojarskiego 1. Wstęp był wolny.
Zapotrzebowania ze strony biomedycyny i programów zdrowia publicznego na ekspertyzy kulturowe znacząco wpłynęły na wyłonienie się antropologii medycznej jako subdyscypliny antropologicznej. Mogłoby się wydawać, że w rezultacie wieloletnich doświadczeń akcji zdrowotnych podejmowanych przez Światową Organizację Zdrowia i inne instytucje w tzw. krajach rozwijających się, doceniono znaczenie dogłębnej antropologicznej analizy kulturowych uwarunkowań opieki zdrowotnej. Niemniej, jak pokazuje nowy projekt Europejskiego Biura Regionalnego WHO, decydenci i pracownicy sektora zdrowia publicznego nadal nie są w wystarczającym stopniu świadomi tego, jak ważna jest znajomość „kulturowych kontekstów zdrowia” dla skutecznego wprowadzania różnych inicjatyw zdrowotnych i eliminacji chorób.
Podczas wykładu zostaną przedstawione założenia, cele i sposoby realizacji projektu WHO „Cultural contexts of health”. Prelegentka podejmie próbę ukazania perspektyw i ograniczeń tego rodzaju strategii i działań. Czy wnoszą one coś nowego w porównaniu do tych, które podejmowano w ubiegłych dekadach? Czy antropolodzy medyczni mogą z pożytkiem pełnić rolę ekspertów i mediatorów w dziedzinie opieki zdrowotnej, w różnych kontekstach społeczno-kulturowych? Rozważania na ten temat mogą także dać asumpt do szerszej dyskusji nad problemami antropologii stosowanej.
Wykładowi towarzyszył komentarz dr Aleksandry Rzepkowskiej z Wydziału Nauk Historycznych UMK.
Danuta Penkala-Gawęcka – profesor nadzwyczajny w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się antropologią medyczną, interesują ją szczególnie zagadnienia pluralizmu medycznego i stosunków pomiędzy biomedycyną i medycyną komplementarną. Do zakresu jej badań należą także związki medycyny z religią, problematyka szamanizmu, rola kobiet w medycynie tradycyjnej i komplementarnej oraz zagadnienia rodziny i pokrewieństwa. Od lat prowadzi badania terenowe w Azji Środkowej (Afganistan, Kazachstan, Kirgistan). Ich efektem są książki: Medycyna tradycyjna w Afganistanie i jej przeobrażenia (1988) oraz Medycyna komplementarna w Kazachstanie. Siła tradycji i presja globalizacji (2006), ponadto opublikowała wiele artykułów, redagowała i współredagowała prace zbiorowe z zakresu antropologii medycznej. Od lat 80-tych prowadzi zajęcia dydaktyczne z tej problematyki, zorganizowała także grupę badawczą „Antropologia medyczna” w IEiAK UAM i w ramach jej działalności rozpoczęła cykl seminariów poświęconych interdyscyplinarnym powiązaniom antropologii medycznej. Od 2016 roku jest członkiem grupy ekspertów zaproszonych do prac nad projektem „Cultural Contexts of Health and Well-Being” realizowanym przez World Health Organization, Regional Office for Europe. W latach 2007-2016 pełniła obowiązki redaktora naczelnego najstarszego polskiego czasopisma etnologicznego „Lud”.
Więcej informacji na stronie Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK
Wydarzenie na Facebooku