Rok Jubileuszy UMK
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
Spektakl operowy Bal w operze w Auli UMK zakończył tegoroczną edycje Festiwalu [fot. Andrzej Romański]

Spektakl operowy Bal w operze w Auli UMK zakończył tegoroczną edycje Festiwalu

fot. Andrzej Romański

Zanurzyliśmy się w nauce i sztuce

2017-04-07

17. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki odbył się w dniach 21-25 kwietnia 2017 r. Tematem przewodnim imprezy była rzeka Wisła, w nawiązaniu do obchodzonego w całym kraju roku Wisły. Wstęp na wszystkie imprezy Festiwalu był wolny, ale na niektóre z nich obowiązywały zapisy i wejściówki.

Program składał się 135 wydarzeń: wykładów, pokazów laboratoryjnych i plenerowych, inscenizacji, dyskusji, konkursów, koncertów, spektakli teatralnych i pokazów filmowych, wystaw i degustacji.

Inaugurację Festiwalu (w piątek 21 kwietnia w Auli UMK przy ul. Gagarina 11 w godz. 18:00-20:00) uświetnił występ taneczno-wokalny studentów z University of Electronic Science and Technology of China podczas imprezy głównej pt. "Podróż do Azji. Kulturalne Chiny w pigułce". Druga część otwarcia dotyczyła tradycyjnej medycyny chińskiej??, o której opowiedziała prof. Zhang Yi, Beijing Open University. Wstęp był wolny.

W sobotę (22 kwietnia w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przy ul. Władysława Łokietka 5 oraz przed CNMW w godz. 10:00-18:00) odbył się piknik popularnonaukowy "Naukowy Bazar" współorganizowany przez Wydziały UMK: Biologii i Ochrony Środowiska; Chemii i Nauk o Ziemi. Dodatkową atrakcją było również "Żywe laboratorium rzeki", czyli instalacja odtwarzająca funkcjonowanie rzeki, budowana przez uczestników imprezy. Wstęp był wolny.

"Regulacji Dolnej Wisły – korzyściom i skutkom" była poświęcona dyskusja panelowa, która miała miejsce w Sali Wielkiej Centrum Kultury "Dwór Artusa" przy Rynku Staromiejskim 6 w sobotę 22 kwietnia (w godz. 17:00-19:00). Wzięli w niej udział: prof. dr hab. Zygmunt Babiński (Katedra Rewitalizacji Dróg Wodnych, Wydział Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy); Wojciech Frątczak (Wydział Planowania Gospodarowania Wodami, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie); prof. dr hab. Andrzej Sadurski (Katedra Geologii i Hydrogeologii, Wydział Nauk o Ziemi, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Państwowy Instytut Geologiczny - PIB w Warszawie), prof. dr hab. Maciej Zalewski (Międzynarodowy Instytut PAN, Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii w Łodzi, Katedra Ekologii Stosowanej, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Łódzki) oraz (w roli moderatora) prof. dr hab. Wojciech Wysota (przewodniczący Rady Programowej TFNiS, prorektor UMK ds. współpracy z zagranicą i otoczeniem gospodarczym). Wstęp był wolny.

W niedzielę (23 kwietnia) na Bulwarze Filadelfijskim zagościł festiwalowy piknik. Podczas imprezy było można (m.in.) "Ujrzeć niewidoczne", czyli zbadać powierzchnię dna Wisły przy pomocy Zintegrowanego Systemu Batymetrycznego. W godz. 09:00-10:20, 10:30-11:50, 12:00-13:20, 13:30-14:50 i 15:00-16:20 odbyły się rejsy statkiem badawczym zorganizowane przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Zarząd Zlewni Wisły Kujawskiej z/s w Toruniu. Impreza „A flisaczek, nieboraczek, płynie do Torunia...” (w godz. 12:00-16:00) był okazją do spotkania z kulturą flisaków i poznania ich codziennego życia. Dodatkowymi atrakcjami, o które zadbali członkowie Bractwa Flisackiego p.w. Św Barbary w Ulanowie, Slow Flow Guru były również rejsy przez Wisłę, warsztaty szkutnicze, występy kapeli i degustacja kuchni flisaków. "Potęga kubka wody" (w godz. 12:00-12:30 oraz 13:00-13:30) to z kolei pokaz naukowy, który poprowadził prof. dr hab. Krzysztof Stefański z Instytutu Fizyki UMK. Uczestnicy byli świadkami udanego eksperymentu z tzw. beczką Pascala: okazało się, że pęknięcie 50-litrowej szklanej butli za sprawą ciśnienia wytworzonego przez niewielką ilość wody jest możliwe.
Wstęp na wszystkie wydarzenia pikniku był wolny.

"Zagadkowy rejs z nożem" to tytuł maratonu filmowego z Rafałem Kapelińskim (The London Film School, laureat Kryształowego Niedźwiedzia na Berlinale 2017). Reżyserowi towarzyszył dr hab. Dariusz Brzostek z Katedry Kulturoznawstwa UMK. Pokaz odbył się w sali kinowej Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” przy ul. Gagarina 37a w godz. 18:00-23:00.
W niedzielę festiwalową było można ponownie wziąć udział w "Naukowym Bazarze" w godz. 10:00-18:00 w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, ul. Władysława Łokietka 5, sala nr i przed CNMW.

Poniedziałek festiwalowy (24 kwietnia) zapowiadał się... smakowicie i taki był. Wykład z pokazem pt. "Powrót jesiotra? Zapomniane bogactwo rzek" przygotowali dr hab. Jarosław Dumanowski, prof. UMK (Centrum Dziedzictwa Kulinarnego UMK) oraz prof. dr hab. Daniel Makowiecki (Instytut Archeologii UMK, European Food Education Season). Wydarzenie miało miejsce w Collegium Maximum UMK, Plac Rapackiego 1, sala nr Sala Senatu w godz. 17:00-20:00. Na tę imprezę obowiązywały wejściówki.

We wtorek (25 kwietnia) o "Rybach, poście i dawnej dietetyce. Zapomnianych tradycjach kulinarnych" opowiedzieli naukowcy z UMK: historyk, dr hab. Jarosław Dumanowski, prof. UMK oraz archeolog, prof. dr hab. Daniel Makowiecki i mgr Marta Sikorska z European Food Education Season i Towarzystwa Przyjaciół Dolnej Wisły). Wykład z pokazem miał miejsce w Collegium Humanisticum przy ul. Bojarskiego 1 (sala nr AB.1.22) w godz. 17:00-20:00. Obowiązywały wejściówki.
Uroczyste zakończenie Festiwalu uświetnił spektakl operowy przygotowany przez dr. hab. Piotr Wajraka i  studentów Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Marka Zajączkowskiego z Państwowej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie. Był to "Bal w Operze" Richarda Heubergera. Ostatnia odsłona tegorocznego Festiwalu rozpoczęła się o godz. 18:00 i trwała do godz. 21:00 w Auli UMK przy ul. Gagarina 11 w Toruniu. Wstęp był wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki jest organizowany przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Urząd Miasta Torunia i Towarzystwo Naukowe w Toruniu.

Więcej: festiwal.torun.pl