Miasto kreatywnie
2017-05-09
Na Wydziale Nauk o Ziemi UMK w dniach 10-12 maja odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa i Warsztaty "Miasto kreatywnie". Ponad 100 studentów, doktorantów, młodych pracowników naukowych wraz z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego oraz reprezentantami przedsiębiorstw i organizacji pozarządowych poszukiwało przepisu na stworzenie przestrzeni kreatywnych w miastach.
Głównym celem VI edycji wydarzenia, organizowanego przez Wydział Nauk o Ziemi UMK w Toruniu; Wydział Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Biuro Toruńskiego Centrum Miasta, była wymiana poglądów i doświadczeń w zakresie planowania kreatywnych przestrzeni współczesnego miasta. Tematyka dotyczyła m.in. przemian współczesnej przestrzeni miast, recyklingu przestrzeni postindustrialnych, przestrzeni kreatywnych w miastach w wymiarze społecznym i gospodarczym, GIS (Geographic Information System) w projektowaniu urbanistycznym etc.
Obrady rozpoczęły się w środę 10 maja o godz. 9:00 w siedzibie WNoZi UMK przy ul. Lwowskiej 1 w Toruniu (w sali 201). Tego samego dnia były prezentowane wyniki badań nad ideą kreatywności w kontekście miejskim. W czwartek 11 maja rozpoczęły się połączone z konkursem warsztaty urbanistyczne, których celem było opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu w okolicach Placu Rapackiego w Toruniu (z uwzględnieniem partycypacji społecznej). Na piątek 12 maja zaplanowano certyfikowane szkolenia z zastosowania GIS w planowaniu przestrzennym i urbanistyce.
Szczegółowy program konferencji jest dostępny na stronie www.miastokreatywnie.umk.pl.
Wydarzenie wpisuje się w ideę poszukiwania kierunku kształtowania wizerunku zespołu staromiejskiego dla generacji Y. Woonerf, osiedle "smart", plaża miejska, parklet? Które elementy przestrzeni miejskich będą ważne dla pokolenia Y? - odpowiedzi na te i inne pytania próbowali udzielić uczestnicy obrad.