Rok Jubileuszy UMK
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
[fot. Andrzej Romański] fot. Andrzej Romański

"Orient Express" o dialogu

2017-12-14

Dialog będzie tematem ostatniego przystanku „Orient Expressu”, który 15 grudnia o godz. 17:00 odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”.

Gośćmi najbliższej odsłony cyklu spotkań na temat kultury arabsko-muzułmańskiej, organizowanego przez Koło Naukowe Arabistów „Zahra as-Sahra” pod opieką dr Magdaleny Lewickiej z Wydziału Filologicznego UMK, będą Nedal Abu Tabaq oraz dr hab. Agata Nalborczyk.

Nedal Abu Tabaq, mufti Ligi Muzułmańskiej RP i ekspert w zakresie prawa oraz teologii islamu, opowie o Dialogu w świetle tradycji i nauk islamu”. Świat dzisiaj przechodzi kryzys poznania innych, czego skutkiem jest eskalacja strachu i agresji wśród ludzi, zwłaszcza na Starym Kontynencie. Ludzie boją się tego, czego nie znają; aby się poznać, trzeba się spotykać, a z tym wiąże się konieczność wymiany zdań. Podczas swojego wystąpienia gość „Orient Expressu” spróbuje znaleźć odpowiedź na pytania: Czy dialog jest potrzebny? Czy pomoże w rozluźnieniu napięcia? Co islam mówi na temat dialogu? Kto powinien prowadzić dialog? Jakie są warunki  dobrego dialogu?

Tematem wystąpienia dr hab. Agaty Nalborczyk będzie „Dialog chrześcijańsko-muzułmański na przykładzie Polski”. Dialog międzyreligijny od połowy XX w. stanowi ważny element życia kościołów chrześcijańskich. W przypadku Kościoła rzymskokatolickiego cezurą był II Sobór Watykański i jego rola w otwarciu Kościoła na inne wyznania i religie. Jednak dialog międzyreligijny ciągle napotyka na liczne trudności, m.in. na niezrozumienie samej jego istoty przez różne religijne ugrupowania czy poszczególne osoby, np. publicystów. Niezrozumienie to wynika bardzo często z niewiedzy, a przejawia się powtarzaniem błędnych stereotypów i oskarżeń. W trakcie spotkania przedstawiona zostanie definicja dialogu międzyreligijnego w ujęciu doktryny Kościoła rzymsko-katolickiego, następnie scharakteryzowany zostanie dialog chrześcijańsko-muzułmański, a właściwie katolicko-muzułmański, w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem działalności Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów oraz mającego miejsce z jej inicjatywy Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Przedstawiony zostanie także Dzień Chrześcijaństwa wśród muzułmanów w Polsce jako odpowiedź na Dzień Islamu. Omówione zostaną również ważniejsze wydarzenia dialogowe od jesieni 2001 r.

Nedal Abu Tabaq – z pochodzenia Palestyńczyk, urodził się 14 stycznia 1971 r. w Al-Chafdżi w Arabii Saudyjskiej, dokąd wyemigrowali jego rodzice. Szkołę średnią ukończył w Kuwejcie, a w 1998 roku przyjechał w ramach stypendium do Polski, by podjąć studia medyczne. W 1997 roku zdobył tytuł lekarza na Akademii Medycznej w Lublinie (obecnie Uniwersytet Medyczny w Lublinie). W czasie studiów czynnie angażował się w działania na rzecz integracji studentów muzułmańskich i został członkiem Stowarzyszenia Studentów Muzułmańskich w Polsce. W międzyczasie rozpoczął czteroletnie studia teologiczno-prawnicze we Francji, które ukończył w 2004 roku. Następnie zawodowo zajął się posługą religijną i opieką nad wspólnotą muzułmańską w Lublinie, został imamem oraz dyrektorem Lubelskiego Centrum Islamu. Jest współzałożycielem Ligi Muzułmańskiej w RP, która jako związek wyznaniowy została zarejestrowana w Departamencie Wyznań i Mniejszości Narodowych przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz oficjalnie wpisana do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych w 2004 roku. Od wielu lat pełni funkcję przewodniczącego Rady Imamów – organu wyodrębnionego w ramach Ligii Muzułmańskiej, w której zasiadają osoby legitymujące się wyższym wykształceniem w zakresie prawa i teologii islamu, a od 2008 roku jest muftim Ligi Muzułmańskiej RP. W 2016 roku został przewodniczącym Muzułmańskiego Stowarzyszenia Kształcenia Kulturalnego, powołanego w 1996 roku, którego zadaniem jest propagowanie wiedzy na temat kultury i cywilizacji islamu oraz współpraca z innymi organizacjami działającymi w tym zakresie w Polsce. Reprezentuje tzw. islam środka, a więc akceptuje w sferze życia społecznego wszystko to, co nie sprzeciwia się w sposób oczywisty zasadom islamu i jest wobec religii co najmniej neutralne. Jest przywiązany do tradycji intelektualnej islamu i duchowego wymiaru religii. Uważa, że wiedza i akceptacja innych jest kluczem pokojowego współistnienia wielu kultur i religii na świecie. Aktywnie uczestniczy w dialogu międzykulturowym i międzyreligijnym poprzez wykłady i szkolenia, artykuły prasowe i publikacje, wywiady i komentarze, udział w programach telewizyjnych oraz ważnych wydarzeniach krajowych i zagranicznych. Obecnie zajmuje się tłumaczeniem Koranu na język polski. Jest ojcem trojga dorosłych już dzieci, które wychował w duchu wartości islamskich. Ma wielu przyjaciół zarówno wśród wyznawców islamu, jak i chrześcijaństwa oraz judaizmu. Jego pasją są filmy, a stopniowo spełnianym marzeniem – podróże.

Agata S. Nalborczyk – doktor habilitowana w dziedzinie religioznawstwa, specjalność islamistyka, islamolog, iranistka i arabistka; redaktor serii „Annotated Documents on Islam in Europe” (Brill), członek komisji doradców „Yearbook of Muslims in Europe” (Brill 2009-2016), a także rady redakcyjnej czasopisma naukowego „Sociology of Religion”, redakcji kwartalnika „Więź” i Międzynarodowej Rady Naukowej Erlangen Centre for Islam and Law in Europe (Friedrich-Alexander University Erlangen-Nuremberg); stypendystka m.in. Departamentu Stanu USA, Uniwersytet Eberharda Karola w Tybindze (Niemcy), Uniwersytetu Damasceńskiego (Syria), Uniwersytetu Wiedeńskiego (Austria); współprzewodnicząca Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów ze strony katolickiej. Zajmuje się m.in. mniejszościami muzułmańskimi w Europie, szczególnie statusem prawnym islamu w państwach europejskich, Tatarami polsko-litewskimi, kontaktami muzułmańsko-chrześcijańskimi, sprawami genderowymi w islamie, obrazem islamu w Europie.

Wstęp na spotkanie jest wolny.

Przypominamy, że głównym celem cyklu otwartych spotkań pn. „Orient Express” jest poznanie i lepsze zrozumienie kultury arabsko-muzułmańskiej wśród Polaków. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem naukowym Pracowni Języka i Kultury Arabskiej UMK oraz Polskiego Towarzystwa Orientalistycznego, a także patronatem honorowym prorektora UMK ds. studenckich i polityki kadrowej UMK, prof. dra hab. Andrzeja Sokali; marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, Piotra Całbeckiego; prezydenta Torunia Michała Zaleskiego oraz Stowarzyszenia Vox Humana.

Szczegółowe informacje

Wydarzenie na Facebooku

Galeria zdjęć

Orient Express - spotkanie nt. dialogu (15.12.2017, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu) [fot. Andrzej Romański] Orient Express - spotkanie nt. dialogu (15.12.2017, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu) [fot. Andrzej Romański] Orient Express - spotkanie nt. dialogu (15.12.2017, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu) [fot. Andrzej Romański] Orient Express - spotkanie nt. dialogu (15.12.2017, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu) [fot. Andrzej Romański] Orient Express - spotkanie nt. dialogu (15.12.2017, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu) [fot. Andrzej Romański] Orient Express - spotkanie nt. dialogu (15.12.2017, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu) [fot. Andrzej Romański] Orient Express - spotkanie nt. dialogu (15.12.2017, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu) [fot. Andrzej Romański] Orient Express - spotkanie nt. dialogu (15.12.2017, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu) [fot. Andrzej Romański] Orient Express - spotkanie nt. dialogu (15.12.2017, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu) [fot. Andrzej Romański] Orient Express - spotkanie nt. dialogu (15.12.2017, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu) [fot. Andrzej Romański] Orient Express - spotkanie nt. dialogu (15.12.2017, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu) [fot. Andrzej Romański] Orient Express - spotkanie nt. dialogu (15.12.2017, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu) [fot. Andrzej Romański] Orient Express - spotkanie nt. dialogu (15.12.2017, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu) [fot. Andrzej Romański]